Korea Północna i wielki głód - Kim Dzong Un ogłasza kryzys i nakazuje oszczędzanie żywności

Korea Północna ukrywa przed obywatelami, że istnieje szczepionka na COVID-19

Jak twierdzi Korea Północna, całkowicie ominęła ją pandemia COVID-19. Zagrożenie epidemiczne stało się jednak pretekstem do wprowadzenialockdownu i brutalnej walki z kryzysem. Okazuje się, że Kim Dzong Un ukrywa przed obywatelami istnienie szczepionki, by zachować władzę absolutną.

Korea Północna ogłosiła oficjalnie, że od początku pandemii nie odnotowała ŻADNEGO przypadku COVID-19. Kim Dzon Un wprowadził jednak ostre restrykcje, lockdown i rozpoczął wojnę z głodem, by powstrzymać ewentualną transmisję koronawirusa SARS-CoV-2. Jak ujawnia rosyjski dyplomata Aleksander Matsegora, który pełni służbę w Korei Północnej, reżim ukrywa przed obywatelami wiele informacji o pandemii, w tym fakt istnienia szczepionek na COVID-19.

Korea Północna ukrywa, że istnieje szczepionka na COVID-19. Jaki cel ma Kim Dzong Un?

Matsegora to jeden z nielicznych dyplomatów, którzy zdecydowali się pozostać w Korei Północnej po wybuchu pandemii COVID-19. W rozmowie z rosyjską agencją informacyjną TASS ujawnił, że Kim Dzong Un ukrywa przed Koreańczykami istnienie szczepionki na COVID-19, bo nie chce robić im nadziei na koniec walki z wirusem. Obawia się, że mogliby zacząć łamać obostrzenia. Znawca Korei Północnej Martyn Williams dodał, że prawdopodobnie temat szczepionki na COVID-19 pojawi się w północnokoreańskich mediach dopiero, gdy Korea Północna “bohatersko” stworzy jej własną wersję.

W ogóle nie mówi się o tych wszystkich szczepionkach, które zostały opracowane za granicą. Może dlatego, że nie chcą, aby ludzie uspokoili się i nabrali nadziei na lepszą przyszłość – spekuluje Aleksander Matsegora w rozmowie z TASS. (O2.pl)

Co ciekawe, podobnego zdania jest południowokoreański działacz na rzecz praw człowieka w Korei Północnej Sokeel Park. Twierdzi, że dopóki mieszkańcy Korei Północnej uważają, że lockdown i ostre restrykcje są jednym sposobem walki z COVID-19, będą tolerować odbieranie im resztek wolności przez reżim. Wojna z wirusem sprawia, że nie oburzają się na rosnący kryzys gospodarczy i bolesne konsekwencje obostrzeń. Jednocześnie, jak podaje The Mirror, północnokoreańskie media przekazują obywatelom dramatyczne relacje ze świata o rosnącej liczbie zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Emitowane są wywiady z przerażonymi pracownikami medycznymi i osobami zakażonymi covidem, w których role wcielają się aktorzy.

Korea Północna i lockdown – koronawirus opłaca się władzy

Sokeel Park cytowany przez „Mirror” stwierdził, że „reakcja Korei Północnej na pandemię COVID-19 była ekstremalna”, powodując potężny kryzys gospodarczy oraz głód w kraju, który dotyka zarówno biednych i bogatych Koreańczyków. Jego zdaniem „dopóki mieszkańcy Korei Północnej uważają, że takie cierpienie jest nieuniknione i konieczne, tak długo ekstremalne obostrzenia znajdą uzasadnienie”. Gdyby dowiedzieli się, że istnieje szczepionka na COVID-19 i kolejne kraje zaczynają wygrywać z patogenem, autorytet Kim Dzong Una zostałby podważony.

Źródło zdjęcia: