Projekt Live Forever pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Sztuczna inteligencja stworzy cyfrowe zombie?

Rusza projekt Live Forever. Sztuczna inteligencja pozwoli rozmawiać ze zmarłymi

Nawet jeśli życie po śmierci nie istnieje, to firma Somnium Space chce, by dzięki sztucznej inteligencji bliscy mogli rozmawiać ze zmarłymi. Projekt pozwoli za opłatą porozmawiać z awatarami zmarłych członków rodziny. Będzie to cyfrowa nieśmiertelność czy tworzenie wirtualnych zombie?

Czy wkrótce będziemy rozmawiać ze zmarłymi? Firma Somnium Space twierdzi, że jej najnowszy projekt to nie niebo, ale „uniwersum, w którym twoi zmarli bliscy żyją wiecznie”. Inicjatorzy zapowiadają projekt podobny do pomysłu Meta. Usługa „Żyj wiecznie” (Live Forever) ma kosztować 50 dolarów rocznie i będzie to tak naprawdę nowoczesny świat VR.

W Live Forever będzie można rozmawiać ze zmarłymi. Życie wieczne będzie nam DANE?

Twórcy Live Forever wyjaśniają, że jeśli ktoś zdecyduje się skorzystać z usługi, firma Somnium Space umieści na swoich serwerach jego dane TAKIE jak m.in. dokładne ruchy i język ciała, sposób mówienia oraz wszystkie charakterystyczne cechy osobowości. Na myśl przychodzi serial Black Mirror, a także pewna dramatyczna scena finałowa z gry Cyberpunk 2077. Biedny Jackie… podła Arasaka…

Jeśli użytkownik umrze, to jego bliscy będą mogli porozmawiać z jego reprezentacją stworzoną przez sztuczną inteligencję. Algorytm postara się jak najlepiej emulować zmarłego – wyjaśnia portal Futurism.

Artur Sychov, założyciel Somnium Space, zapewnia, że awatar zmarłego otrzyma jego głos, więc bliscy będą mogli rozmawiać ze zmarłymi w bardzo wiarygodny i przekonujący sposób. Ujawnił, że celem twórców projektu Live Forever jest, by rodziny zmarłych przez pierwsze 10 minut naprawdę myślały, że rozmawiają z człowiekiem, a nie tworem sztucznej inteligencji.

Możemy wziąć te dane i zastosować do nich sztuczną inteligencję i odtworzyć Cię jako awatara na Twojej działce lub w Twoim świecie NFT, a ludzie będą mogli przyjść i porozmawiać z Tobą – zapowiada Sychov.

Jak na razie Somnium Space to platforma typu open source. Użytkownicy mogą kupować cyfrową ziemię, budować domy i budynki, grać w hiperrealistyczne gry wideo, zakładać firmy oraz organizować koncerty i wydarzenia na żywo. Już teraz jest ona dostępna za pomocą VR.

Zbieranie danych do trybu Live Forever ma rozpocząć się jeszcze w 2022 roku.Somnium Space początkowo ograniczy zbieranie danych do ruchów i dźwięków wydawanych przez użytkowników, gdy znajdują się na własnych działkach, w metaversie tzw. parcelach. Artur Sychov zapowiada, że to nie koniec, bo zamierza za pomocą sztucznej inteligencji i zebranych danych “rozwijać i coraz lepiej odtwarzać cyfrowych zmarłych”

Wirtualna nieśmiertelność czy cyfrowe zombie? Sztuczna inteligencja ożywi zmarłych

Dodajmy, że Live Forever to nie pierwszy tego typu projekt. Microsoft również chce, by powstał specjalny chatbot do komunikacji z tymi, którzy odeszli. Zastosowana w nim sztuczna inteligencja wykorzysta dane (social data) zebrane na temat osoby zmarłej takie jak m.in. zdjęcia, posty w mediach społecznościowych, nagrania głosowe, korespondencja elektroniczna i stworzy symulację człowieka. Jak na razie Microsoft złożył wniosek patentowy, by móc „ożywiać zmarłych”. Dokumentacja jest dostępna na stronie United States Patent and Trademark Office.

Projekt ,ma być skorzystywany też do imitowania osób jeszcze żyjących np. celebrytów, postaci historycznych, postaci fikcyjnych i wciąż żyjących bliskich. Co więcej, użytkownik będzie mógł trenować i uczyć chatbota… siebie. 

Czy to sposób na nieśmiertelność? Jak wspomniał niedawno Elon Musk, jest przeciwny sztucznemu przedłużaniu ludzkiego życia, ponieważ  doprowadziłoby to do „zaduszenia społeczeństwa”, a także wyhamowałoby rozwój ludzkości i zabetonowała stare idee.

W 2020 roku Kanye West sprawił swojej żonie hologram jej ojca (Robert Kardashian). Był to prezent na 40. Urodziny. Cyfrowa reprezentacja mężczyzny mówiła ok. 3 minuty i prosiła, by Kim została prawniczką i kontynuowała jego dziedzictwo – pisze Independent.

Co dzieje się w mózgu w momencie śmierci? Nowe wyniki badań

Jak wygląda śmierć i co dzieje się w mózgu w momencie śmierci? Skąd biorą się wizje i słynne “światełko w tunelu”? Zaprezentowano nowe wyniki badań.

Ożywili mózgi martwych świń. Technologia BrainEx to nieśmiertelność?

Nieśmiertelność jest możliwa? Naukowcy z Yale University ożywili mózgi martwych świń. Technologia BrainEx i przeszczep mózgu uratują śmiertelnie chorych ludzi?

Transfer umysłu jak w Cyberpunk 2077 jest możliwy? Cyfrowa nieśmiertelność i zaskakujące projekty naukowe

W grze Cyberpunk 2077 możliwy jest transfer umysłu do komputera. To sposób na nieśmiertelność? Wkrótce każdy z nas może będzie jak Johnny Silverhand w Mikoshi.

Aktor William Shatner chce istnieć jako sztuczna inteligencja. Kapitan Kirk ze Star Trek “skopiuje się do komputera na zawsze”

Aktor William Shatner, czyli kapitan Kirk ze Star Trek, zapowiedział, że jego umysł zostanie skopiowany do komputera i będzie istniał jako sztuczna inteligencja.

Kassi Hogann opisała jak wyglądała jej śmierć kliniczna. “Widziałam kosmos, czułam ich obecność”

Czym jest śmierć kliniczna? Czy przenosimy się w zaświaty?Amerykanka Kassi Hogann przeżyła kilkuminutową śmierć kliniczną i opisała co jest „po drugiej stronie”

Czy w momencie śmierci klinicznej widzimy przyszłość? Badania i hipotezy

Co się dzieje w mózgu w momencie śmierci klinicznej? Czym jest światełko w tunelu? Naukowcy twierdzą, że podczas śmierci widzimy PRZYSZŁOŚĆ.

Źródło zdjęcia:

  • Nieśmiertelność mózgu i technologia BrainEx – przesunięta granica życia i śmierci?: Muehlisch z Pixabay
  • Pracownicy CD Projekt RED się buntują? Cyberpunk 2077 i trudne wewnętrzne spotkanie z zarządem: Cyberpunk 2077
  • Aktor William Shatner (kapitan Kirk ze Star Trek) zostanie skopiowany do komputera, by istnieć jako sztuczna inteligencja: YouTube/Warribo
  • Projekt Live Forever pozwoli rozmawiać ze zmarłymi. Sztuczna inteligencja stworzy cyfrowe zombie?: Pixabay/Geralt