Nieśmiertelność mózgu i technologia BrainEx - przesunięta granica życia i śmierci?

Ożywili mózgi martwych świń. Technologia BrainEx to nieśmiertelność?

Czy nieśmiertelność jest możliwa? Naukowcy z Yale University School of Medicine ogłosili, że zrobili pierwszy krok, by znacząco przedłużyć życie. Udało im się ożywić mózgi martwych świń w taki sposób, że funkcjonowały bez ciał. Czy technologia BrainEx i przeszczep mózgu uratują śmiertelnie chorych ludzi?

Nieśmiertelność jest na wyciągnięcie ręki? Naukowcy z Yale University School of Medicine przeprowadzili kontrowersyjny eksperyment. Udało im się ożywić mózgi 32 martwych świń i funkcjonowały bez ciał. Zostały podłączone do zewnętrznego układu krążenia i ogrzane płynami, a następnie utrzymane „przy życiu” przez 6 godzin. Nie wiadomo, czy „ożywione świnie” zachowały świadomość. Naukowcy zapewniają za to, że komórki nerwowe pozostały zdrowe i zdolne do normalnej aktywności.

Naukowcy podczas prezentacji technologii w National Institutes of Health pochwalili się, że u świni, która została pozbawiona głowy kilka godzin wcześniej, przywrócono podstawową aktywność komórkową mózgu.

Nieśmiertelność mózgu? Kontrowersyjne eksperymenty medyczne

Przeprowadzenie tych eksperymentów umożliwiła technologia BrainEx. Opiera się ona na innowacyjnym systemie krążenia, który może zasilić mózg dostarczając do niego niezbędne składniki odżywcze bez wykorzystania reszty organizmu. Technologia została oparta o technologię CaVESWave (Biomed Innovations), która służy przedłużaniu żywotności organów do przeszczepu.

Na razie amerykańscy naukowcy eksperymentują tylko na świniach, ale nie ukrywają, że mogliby wykorzystać technologię BrainEx na mózgach ssaków naczelnych, w tym ludzi. Są pewni, że byliby w stanie utrzymywać ludzki mózg przy życiu w nieskończoność.

Eksperci z Yale University nie ukrywają, że celem technologii BrainEx jest nieśmiertelność. Przewidują, że utrzymanie mózgu przy życiu pomoże przetrwać osobom po poważnych wypadkach i walczącym ze śmiertelnymi chorobami, aż do momentu, gdy możliwy będzie przeszczep mózgu do zdrowego ciała lub robota.

Nieśmiertelność i BrainEx – granica życia zostanie przesunięta? 

Wspomniane eksperymenty wywołały burzę. Jak podaje Polsat News, wielu badaczy zwraca uwagę, że ożywiony mózg bez ciała nie będzie mógł funkcjonować „jak normalny ludzki umysł”. Filozof i neurobiolog Antonio Damasio przypomina, że mózg i ciało są w nieustannej interakcji. Każdy mięsień, nerw, staw i organ są połączone z mózgiem i przepływają między nimi sygnały chemiczne i elektryczne. Zdaniem neurobiologa, gdy zabraknie sprzężenia zwrotnego między ciałem i mózgiem, odczuwanie i myśli będą niemożliwe.

Stephen Latham z Yale University School of Medicine (Interdisciplinary Center for Bioethics) odpiera zarzuty i oskarżenia o nieetyczne praktyki. Zapewnia, że celem BrainEx nie jest przywrócenie świadomości, a jedynie utrzymanie mózgu przy życiu. Współautor badań neurobiolog Nenad Sestan zapewnia, że chociaż BrainEx przywróciło funkcje mózgu, to z klinicznego punktu widzenia, „nie były to żywe mózgi”.

Portal Cyfrowy Szpital zwraca uwagę, że wspomniane badanie ujawniło większą zdolność mózgu do regeneracji, niż dotychczas sądzono. Proces degradacji w momencie ustania przepływu krwi w mózgu może być znacznie dłuższy, a nawet częściowo odwracalny, np. po udarze. Czy w takim razie będzie możliwa reanimacja mózgu?

Musimy wyznaczyć nową granicę dla eksperymentów i badań, bo ich ofiary mogą znaleźć się w dramatycznym stanie – nie będą żywe ani do końca martwe – ostrzega prof. Hank Greely z Duke University. (Medical Design & Outsourcing)

Źródło zdjęcia:

NASA zaprezentowała nowy skafander kosmiczny xEMU Previous post NASA pokazała nowy skafander kosmiczny xEMU. W nim polecą na Marsa [WIDEO]
Gwiezdne wojny to nasza przyszłość? Podbój kosmosu może oznaczać konflikty militarne Next post Grożą nam prawdziwe gwiezdne wojny. Eksperci ostrzegają przed „kosmicznym imperium”