Zoo w Poznaniu - manul uciekł, trwają poszukiwania

Manul uciekł z zoo w Poznaniu. Trwają poszukiwania, jego szanse spadają

Poznań i młody manul na wolności. Zoo w Poznaniu informuje, że kot uciekł z ogrodu zoologicznego. Trwają poszukiwania i odłowy, a szanse na przeżycie zwierzęcia spadają.

Manul stepowy (Otocolobus manul) uciekł z zoo w Poznaniu. Ogród zoologiczny na Facebooku poinformował, że młody kot wydostał się  z nowej woliery, gdzie zamontowana była nowa siatka. Opublikowano również prośbę o pomoc i przesyłanie zgłoszeń. Nie wolno jednak podejmować samodzielnych prób złapania manula, co skończy się jedynie jego spłoszeniem. Konieczne jest szybkie odnalezienie kota, bo nie poradzi sobie samodzielnie na wolności. Nie potrafi polować, bo jego karma w ogrodzie to martwe gryzonie.

Im więcej spokoju i mniej gapiów, tym większe szanse na, szybkie i skuteczne odnalezienie wędrowca. Zgłoszenia prosimy kierować pod nr tel 663 110 436 – podaje Zoo Poznań na Facebooku.

Kot uciekł z zoo w Poznaniu – trwają poszukiwania. Gdzie jest manul?

Dyrektor poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska w rozmowie z tvn24.pl ujawniła, że manul po prostu sforsował siatkę, a wkrótce dyrekcja zoo otrzymała informację, że nieopodal ogrodu widziany był mały charakterystyczny kot. Zwraca uwagę, że manul nie będzie łatwy do wytropienia, bo ma drobne wymiary ciała i zdolność upodabniania się do otoczenia. Może nawet przypominać kamień. Wiadomo natomiast, że w poniedziałek był widziany w okolicach jeziora Maltańskiego.

Obecnie zespół specjalizujący się w ssakach drapieżnych, w tym opiekunowie manuli, rozstawiają pułapki żywołowne i przeglądają trasy przy ogrodzie zoologicznym. Niestety, poszukiwania utrudnia deszczowa pogoda, a kot będzie szukał prawdopodobnie suchych kryjówek, być może w koronach drzew.

Manul nie stanowi zagrożenie dla człowieka, ale niebezpieczeństwo stanowią dla niego psy. Może też wpaść pod samochód. Trwa wyścig z czasem, a szanse uciekiniera na przeżycie spadają.

To już piąta doba, jak go nie ma. Dzisiejsza noc z ulewą i wichurą była straszna dla takiego małego zwierzęcia. To nie jest pies, który wróci. To jest zwierzę bardzo płochliwe. On się przed ludźmi kryje. Może być nawet bardzo blisko nas, ale nie będziemy o tym wiedzieli, bo on się schowa. – powiedziała Wyborczej rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła.

Źródło zdjęcia: