Michio Kaku wyjaśnia czy Bóg istnieje

Michio Kaku wyjaśnia czy Bóg istnieje. “Są dwa rodzaje Boga”

Fizyk i popularyzator nauki Michio Kaku w wywiadzie dla The Guardian rozważa, czy Bóg istnieje i czy można to udowodnić. Dlaczego nauka kłóci się z religią?

Czy Bóg istnieje? Michio Kaku z nowojorskiego City College w wywiadzie dla The Guardian przypomniał wypowiedź Stephena Hawkinga, który twierdził, że Bóg nie istnieje, ponieważ „po Wielkim Wybuchu nie miałby czasu na stworzenie wszechświata”. Kaku twierdzi, że może być zupełnie odwrotnie. Przyznał, że jego rodzicami byli buddystami i wierzyli w nirwanę, w której „nie ma czasu, początku i końca”. Wysyłali go jednak co niedzielę do kościoła prezbiteriańskiego, gdzie uczył się o Księdze Rodzaju i stworzeniu wszechświata w 7 dni.

Michio Kaku wyjaśnia czy Bóg istnieje

Michio Kaku twierdzi, że biorąc pod uwagę teorię wieloświata, można połączyć te dwa pozornie sprzeczne ze sobą dogmaty. Analizując teorię strun, dowiadujemy się, że “Wielki Wybuch zdarza się nieustannie i cyklicznie”.

Uważam, że scenariusz z Księgi Rodzaju rozgrywa się właśnie teraz gdzieś w kosmosie. Dlaczego i w jakim celu rozszerza się wszechświat? Odpowiedzią jest nirwana, którą jest 11-wymiarowa hiperprzestrzeń. Możesz więc mieć buddyzm i chrześcijaństwo w jednej teorii – uważa Michio Kaku. (The Guardian)

Udowodnić istnienie Boga – nauka kontra religia

Michio Kaku, powołując się na Galileusza, wskazuje na różnice między nauką, a religią. Nauka zastanawia się nad tym jak udowodnić istnienie raju i jak on działa, a religia głowi się nad tym jak trafić do raju. Fizyk podkreśla, że nauka dotyczy praw natury, a religia dotyczy etyki. Nie ma problemu, mogą współistnieć, dopóki te dwie dziedziny nie zaczynają się przenikać i wzajemnie podważać.

Czy można udowodnić istnienia Boga? Jak stwierdził Kaku w rozmowie z Big Think, są dwa rodzaje boga. Pierwszy jest bogiem osobistym, „do którego się modlimy i daje nam rower na święta”. Drugim jest Bóg Spinozy, twórca porządku i harmonii, w którego wierzył Albert Einstein. Kaku zwraca przy okazji uwagę jak harmonijny, prosty i uporządkowany jest wszechświat.

Czy jest nauka? Opiera się na tym, co możemy zmierzyć, zweryfikować i udowodnić. Istnienia Boga nie da się sprawdzić. Nie świadczy to jednak o tym, że Boga nie ma. Czy istnieje? Nie wiem. Twierdzę jedynie, że nauka jest ograniczona skupiając się na tym co jest mierzalne, logiczne i możliwe do powtórzenia – wyjaśnia Michio Kaku. (Big Think)

Zdaniem Kaku, badanie Wielkiego Wybuchu jest dziedziną, gdzie nauka najbardziej porzuca sztywne ramy i limity, „badając wskazówki niczym w zagadce detektywistycznej i śledząc historię jak tajemnicę morderstwa”. W tej dziedzinie nauce najbliżej jest do religii. Twierdzi również, że “jeżeli faktycznie opisze się całościowo supersymetryczne teorie, wejrzymy wtedy w umysł Boga, czyli wszelakich praw rządzących naszym światem”.

Bóg jest matematykiem?

Jednocześnie w innym wywiadzie Kaku przyznał, że wierzy, iż wszechświat został stworzony przez uniwersalną inteligencję, a nie przypadek. Czym ona jest? Fizyk stwierdził, że “ostatecznym rozwiązaniem tej tajemnicy może być to, że Bóg jest matematykiem“.

Źródło zdjęcia: