Stephen Hawking, teorie i wypowiedzy - czy Bóg istnieje?

Czy Bóg istnieje? Stephen Hawking i jego teoria

Stephen Hawking poruszał takie zagadnienia jak czarne dziury, grawitacja kwantowa, sztuczna inteligencja, kosmici, a także Bóg. Wielokrotnie odpowiadał na pytanie, czy Bóg istnieje. Niektórzy podejrzewają, że robił to z chęci zysku.

Stephen Hawking to nie tylko astrofizyka i tajemnice kosmosu. Chociaż zapewniał, że jest ateistą, to jego teorie i wypowiedzi wielokrotnie dotykały tematu Boga. Często rozwiewał wątpliwości, czy Bóg istnieje i powtarzał, że „jest więcej teorii na temat Boga, niż dowodów na jego istnienie”. W The Grand Design stwierdził natomiast, że prawa fizyki nie pozostawiają miejsca dla jednego stwórcy wszechświata. Podkreślał, że był “marzycielem o wolnym umyśle”, ale wiara w Boga nie ma jego zdaniem w obecnych czasach żadnego sensu.

Czy Bóg istnieje? Stephen Hawking i jego teorie

Hawking dziwił się, dlaczego jakaś istota miałaby stworzyć prawa fizyki, które doprowadziły do Wielkiego Wybuchu. Podkreślał, że nauka oferuje więcej wyjaśnień i informacji, niż jakiś sterujący wszystkim byt. Okazuje się też, że dowodem na brak Boga jest właśnie Big Bang. Astrofizyk nie miał co prawda nic przeciwko określania praw fizyki bogiem, ale zwracał uwagę, że nie można się z nim spotkać i o cokolwiek go zapytać.

Czas przed Wielkim Wybuchem nie istniał. Wcześniej nie było żadnego stwórcy, bo nie było czasu, w którym mógłby istnieć – powiedział Hawking. (Live Science)

Bóg kontra prawa fizyki

Zdaniem Hawkinga, wszechświatem rządzą prawa fizyki, a nie jedna tajemnicza istota. Biorąc pod uwagę rozmiar wszechświata i przypadek, który sprawił, że powstało życie na Ziemi, “istnienie Boga jest nieprawdopodobne”. Jednocześnie w Krótkiej historii czasu stwierdził, że  jeśli stworzymy pełną teorię wszechświata i nastąpi ostateczny triumf ludzkiego rozumu, to wtedy „poznamy myśli Boga”.

Ponieważ istnieją takie prawa, jak grawitacja, to wszechświat może i będzie tworzył się z niczego. Spontaniczne tworzenie jest przyczyną tego, że istnieje raczej coś niż nic, dlatego istnieje wszechświat, istniejemy my. Nie ma potrzeby angażowania Boga, by podpalił lont i sprawił, że wszechświat zaczął działać – powiedział Hawking. (Newsweek)

Czy istnieje życie po śmierci?

Stephen Hawking wielokrotnie zapewniał również, że życie po śmierci to kłamstwo. Stwierdził nawet, że mózg to komputer, który przestaje działać, gdy wysiadają jego komponenty, a przecież „nie ma nieba dla zepsutych komputerów”. Marzenia o życiu pozagrobowym nazwał „iluzjami dla ludzi, którzy boją się śmierci”.

Dlaczego ludzie wierzą w Boga?

Hawking miał też teorię wyjaśniającą, dlaczego ludzie wierzą w Stwórcę. Jego zdaniem, ludzie Bogiem próbują uzasadnić powód swojego istnienia, a przecież “sprawcą wszystkiego są prawa fizyki”. Jednocześnie sam często wplatał Boga do swoich dyskusji o fizyce, np. w 2013 roku na wykładzie “The Origin of the Universe”, zastanawiał się, co ewentualny Bóg robił zanim rozpoczął proces tworzenia naszego świata.

Zanim rozwinęła się nauka, wiara w Boga była czymś naturalnym i zrozumiałym. Teraz nie ma to sensu. Gdyby Bóg istniał, wiedzielibyśmy wszystko to, co wie on – powiedział Stephen Hawking. (Time)

Hawking kontra Bóg

Dlaczego Hawking tak często wypowiadał się o Bogu? Liczni naukowcy, w tym wybitny brytyjski astronom Sir Martin Rees, uważają, że odniesienia do religii były po postu chwytem marketingowym. Podejrzewają, że poprzez kontrowersyjne wypowiedzi o religii chciał zwiększyć sprzedaż swoich książek.

Źródło zdjęcia:

  • Koty – zaskakujące ciekawostki i informacje: Pexels from Pixabay
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
  • Gdzie się podziały komary w tym roku?: Pixabay/272447
  • Stephen Hawking, teorie i wypowiedzy – czy Bóg istnieje?: YouTube/StarTalk - screen