Wtyk amerykański - cuchnące owady wchodzą do domów

Wtyk amerykański w Polsce. Śmierdzące owady wchodzą do domów

Nadeszła jesień, więc wtyk amerykański znów zaczyna wchodzić ludziom do domów. Co to za śmierdzące owady i jak się ich pozbyć? Te pluskwiaki są niegroźne dla ludzi, ale stanowią poważne zagrożenie dla drzew z których dosłownie wysysają życie.

Wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis, western conifer seed bug), czyli pluskwiak różnoskrzydły z rodziny wtykowatych, zadomowił się w Polsce na dobre. Jest to owad pochodzący z Ameryki Północnej, którego spotkamy głównie w Kanadzie, USA i Meksyku. Do Europy dotarł transportem morskim pod koniec ubiegłego stulecia, prawdopodobnie z sadzonkami drzew, najpierw opanowując Włochy. Od kilku lat jest masowo obecny także w Polsce i stanowi poważne zagrożenie dla drzew iglastych.

Wtyk amerykański nie jest groźny dla człowieka. Jego długość wynosi 1,5-2 centymetry. Ma czarną lub brązową głowę. Na nogach ma posiada duże kolce, a na ciele żółte plamki. Jak ostrzega Kampinoski Park Narodowy na swojej stronie internetowej, to szkodnik drzew iglastych, który może wyrządzić spore straty w drzewostanie.

Wtyk amerykański czyli szkodnik iglaków

Nie ma co do tego wątpliwości – wtyk amerykański to gatunek inwazyjny, który może powodować obumieranie drzew, głównie sosen. Te owady wysysają sok z igieł i zielonych szyszek, powodując wysuszenie drzewa. Jesienią wtyki amerykańskie przenoszą się do ludzkich domów, by schronić się przed niską temperaturą. W bardzo rzadkich przypadkach ich kłujki mogą naruszyć rury instalacji wodnej.

W rezultacie osłabia rozmnażanie generatywne drzew, pogarsza jakość nasion, a w pewnym stopniu może także osłabiać wzrost. Zaatakowane igły żółkną i brązowieją, tracą zdolności asymilacyjne – pisze muratordom.pl

Śmierdzące owady w domu

Wtyki amerykańskie najczęściej spotykane są w województwie małopolskim. Jak podaje Gazeta Krakowska, kolejni ludzie narzekają na śmierdzące owady, które chowają się w szparach w podłodze i rogach szaf. Ich pozbycie się z domu nie jest takie proste. Trzeba robić to bardzo ostrożnie, bo wystraszony wtyk wydziela w samoobronie nieprzyjemny zapach. Jeśli wtyków jest bardzo dużo, wówczas do zwalczania inwazyjnych owadów stosuje się opryskiwanie, zamgławianie termiczne oraz zamgławianie ULV.

Źródło zdjęcia: