Benito Mussolini - dramatyczny koniec dyktatora

Śmierć dyktatora – jak zginął Mussolini? Ostatnie chwile Duce

Benito Mussolini jest doskonałym przykładem co dzieje się, gdy upada tyran i jak wyglądają śmierci dyktatorów. Marzył o rządzeniu w stylu starożytnych wodzów legionów rzymskich i zostaniu imperatorem, a jego Narodowa Partia Faszystowska miała podbić świat. Skończył jednak jako zwłoki bezczeszczone przez rozwścieczony tłum. Jak umarł Duce (wódz) i kto tak naprawdę go zabił?

Mussolini żył i rządził tak, że jego historia nie mogła skończyć się dobrze. Jednak, gdy nieuchronnie nadciągał jego koniec, on najwyraźniej nie wierzył w swój ewentualny upadek. Tymczasem jego otoczenie wyraźnie czuło, że Duce zbliżał się do krawędzi, ale nie miało zamiaru spadać w przepaść razem z nim. Nawet własne rodzina stanęła przeciwko niemu.

Upadek Duce

Gdy Brytyjczycy odnosili kolejne zwycięstwa w Afryce, dyktator Mussolini zaczął mieć gwałtowne zmiany nastroju, a postępowanie stało się niekonsekwentne. Prof. Frederick L Coolidge z University of Colorado zwraca uwagę, że ujawniły się u niego cechy maniakalno-depresyjne. Wpadał z jednej skrajności w drugą, stawał się coraz bardziej arogancki, pogrążał się w obsesji na własnym punkcie. Określał się nawet jako „najinteligentniejsze zdjęcie na świecie”. Gdy alianci bombardowali Włochy, a naród cierpiał, był zbyt dumny, by się poddać. Jak dowiadujemy się z „National Geographic”, nie słuchał się nikogo, a za kolejne porażki obwiniał generałów, Żydów i samych Włochów, którzy „nie dążyli do realizacji swoich marzeń”.

Mussolini i ostatni pakt z Hitlerem

Nawet jego najbliżsi sojusznicy mieli go dość. Zięć Mussoliniego hrabia Galeazzo Ciano zainicjował głosowanie w Radzie Najwyższej, by pozbawić dyktatora władzy i zakończyć wojnę. Niegdysiejszy idol Adolfa Hitlera został pozbawiony władzy i trafił do aresztu domowego, skąd został odbity przez Niemców, oddając za to resztki swojej niezależności. Przy wsparciu nazistów próbował jeszcze stworzyć marionetkowe państwo na Półwyspie Apenińskim (Włoska Republika Socjalna), ale jak podsumował Hitler, „był tylko kukłą”. Gdy kazał Duce wysłać włoskich Żydów do Auschwitz, ten skazał 6 tys. osób na śmierć w komorach gazowych. Pozbawił też życia członków swojego rządu, w tym swojego zięcia, tak jak rozkazał mu Hitler.

Żył w odosobnieniu, znienawidzony przez rodaków, piętnowany nawet przez rodzinę. Był żywym trupem, straconym człowiekiem odpowiedzialnym za tragedię swojego narodu – mówi autor książek historycznych Mimmo Frazinelli. (National Geographic)

Gdy Niemcy zaczęli ostatecznie przegrywać we Włoszech, jego los był już przypieczętowany. Niegdyś wszechpotężny włoski dyktator desperacko uciekał i szukał schronienia. Stracił poparcie Hitlera, partyzantka rosła w siłę, a alianci wyzwolili Rzym.

Tak, droga pani, moja gwiazda zgasła. Czekam na ostatni akt tragedii i – porzucony przez wszystkich – nie jestem już aktorem, a jedynie ostatnim widzem – wyznał dziennikarce Maddalenie Mollier. (Onet.pl)

Śmierć Mussoliniego – egzekucja dyktatora

Mussolini i jego kochanka Clara Petacci zginęli 28 kwietnia 1945 roku. Jak podają źródła, Duce próbował uciec do Szwajcarii przebrany za oficera Luftwaffe. Rozpoznali go komunistyczni partyzanci z 52 Brygady Garibaldiego pod dowództwem florenckiego hrabiego, antyfaszysty Piera Belliniego Delle Stelle. Eskortujący dyktatora Niemcy oddali go bez walki.

Włochom zależało, by wymierzyć sprawiedliwość zanim dyktator wpadnie w ręce aliantów. Partyzanci rozstrzelali tyrana w osadzie Giulino Di Mezzegra, a ciało trafiło do Mediolanu. Tłum masakrował i opluwał zwłoki, a następnie powieszono je publicznie za nogi na stacji benzynowej.

Zwłoki Mussoliniego i Petacci przez dwie godziny leżały na deszczu. Następnie przewieziono je samochodem do Dongo i wrzucono do furgonetki wraz z ciałami pozostałych przywódców faszystowskich. W niedzielę 29 kwietnia o wpół do drugiej w nocy konwój wyruszył w stronę Mediolanu – pisze Onet.pl

Kto naprawdę zabił Mussoliniego?

Oficjalnie Duce został zamordowany przez partyzantów komunistycznych. Pojawiają się jednak podejrzenia, że mogły zlikwidować go brytyjskie służby i agenci Churchilla. Zwolennikiem tej teorii był m.in. znawca historii włoskiego faszyzmu Renzo De Felice. Czy wyrok na dyktatorze wykonał brytyjski agent o kryptonimie Kapitan John – w rzeczywistości Robert Maccarone?

Renzo De Felice Podejrzewa, że premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill bał się, że na jaw wyjdzie, iż wysłał do Duce listy, w których proponował sojusz przeciwko Rosji. Warto wspomnieć, że w chwili śmierci faszystowskiego przywódcy Churchill przebywał zaledwie kilka kilometrów dalej, spędzając we Włoszech urlop pod fałszywym nazwiskiem.

Śmierć Mussoliniego [WIDEO +18]

Źródło zdjęcia:

Gwiezdne wojny to nasza przyszłość? Podbój kosmosu może oznaczać konflikty militarne Previous post Grożą nam prawdziwe gwiezdne wojny. Eksperci ostrzegają przed „kosmicznym imperium”
Dźwięki z kosmosu jak muzyka na Halloween - NASA i straszna playlista na SoundCloud Next post Straszne dźwięki z kosmosu – NASA publikuje playlistę na Halloween