Szkielet kosmity z Chile - nowe badania i rozwiązana zagadka

Szkielet kosmity z Chile – badania i rozwiązana zagadka. “To ludzka tragedia” [WIDEO]

Tajemniczy szkielet kosmity z Chile – zagadka rozwiązana? Czy “Humanoid z Atakamy” to obcy przybysz z gwiazd? Kim lub czym jest Ata? Naukowcy twierdzą, że po latach udało im się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań.

Niezwykły “szkielet kosmity z Chile” od lat rozpala wyobraźnię, generując kolejne teorie spiskowe. Odnaleziono go w 2003 roku na pustyni Atakama w pobliżu górniczego miasteczka La Noria w Ameryce Południowej. Mumia niezwykłej istoty, nazwanej Ata, ma 15 centymetrów i humanoidalny kształt, a do tego jest poważnie zdeformowana. Badacze ustalili na początku, że budowa szkieletu wykazuje cechy charakterystyczne dla 6-letniego dziecka. Ata ma również 12 par żeber zamiast 10. Niektóre badania wykazały, że istota w chwili śmierci mogła mieć nawet 40 lat. Zagadką jest także nienaturalnie wydłużona czaszka, co dla niektórych badaczy było dowodem na pozaziemskie pochodzenie Aty. W filmie dokumentalnym z 2013 roku pt. „Sirius” lekarz i ufolog Steven M. Greer próbowali udowodnić, że istota znaleziona na pustyni Atakama nie jest człowiekiem.

Szkielet kosmity z Chile. Nowe wyniki badań

Profesor mikrobiologii i immunologii Garry Nolan z Uniwersytetu Stanforda podjął się zbadania szkieletu w 2013 roku.cPo kilku latach opublikował wyniki swoich badań na łamach Genome Research. Jego zdaniem, szkielet kosmity to tak naprawdę człowiek, a konkretnie dziewczynka. W jej genomie odnalazł 7 zmutowanych genów, odpowiadających za deformację szkieletu i przyspieszone starzenie kości, co wyjaśnia, dlaczego szkielet Aty ma cechy osoby dorosłej. Zdaniem Nolana, to właśnie wymienione wady doprowadziły do śmierci płodu. Wciąż jednak nie wiadomo, czy dziewczynka zmarła po porodzie, czy może urodziła się martwa. Jeśli nawet żyła po narodzinach, to była tak zdeformowana, że nie mogła się odżywiać. Istnieje też wysokie prawdopodobieństwo, że dziewczynka przyszła na świat w wyniku poronienia.

Prof. Nolan ustalił, że narodziny Aty nastąpiły ok. 40 lat przed jej odnalezieniem, czyli w latach sześćdziesiątych.

Poza mutacjami genów płód prawdopodobnie cierpiał na wrodzoną przepuklinę przeponową. To wada, która powstaje około 3-8 tygodnia życia zarodkowego i może skończyć się śmiercią płodu – wyjaśnia Gazeta.pl.

Szkielet kosmity z Chile okazał się ludzkim dramatem

Jaka była przyczyna tak licznych mutacji i deformacji? Zdaniem Nolana, nie da się tego dokładnie i jednoznacznie określić. Podejrzewa, że przyczyniły się do tego szkodliwe substancje (np. azotany), z którymi Ata miała kontakt w okresie prenatalnym, a których w górniczym miasteczku na pustyni Atakama nie brakuje. Warto przypomnieć, że już kilka lat temu analiza DNA wykazała niezwykłe mutacje związane z karłowatością i skoliozą. Jednak ustalenia te zostały początkowo zakwestionowane. 

To zaczęło się jako historia o kosmitach, tymczasem w rzeczywistości to ludzka tragedia. Kobieta urodziła bardzo zdeformowane dziecko; jego ciało zostało zakonserwowane, po tym odnalezione i sprzedane jako artefakt – powiedział prof. Nolan.

Badania czy profanacja grobu?

Należy wspomnieć, że nie wszyscy popierają badanie tajemniczego szkieletu. Chilijska rządowa agencja poinformowała kilka lat temu o wszczęciu śledztwa ws. znieważenia zwłok. Władze próbowały ustalić, w jakich okolicznościach ciało Aty zostało nielegalnie ekshumowane w 2003 roku praz jak trafiło do prywatnej kolekcji w Barcelonie należącej do Ramona Navia-Osorio. Rząd uznał, że pochówek został splądrowany, a Francisca Santana-Sagredo, antropolog z Uniwersytetu w Antofagaście, stwierdziła, że postępowanie badaczy jest obraźliwe dla dziewczynki, dla jej rodziny, dla dziedzictwa Chile

Szkielet kosmity z Chile i zagadka Aty [WIDEO]

Źródło zdjęcia: