Mumie z Nazca - to dowód na istnienie kosmitów czy wielka oszustwo?

Mumie z Nazca – starożytni kosmici czy wielkie oszustwo?

Czu mumie z Nazca to starożytni kosmici? W 2017 roku ogłoszono, że w Nazca w Peru odkryto niezwykłe starożytne mumie pozaziemskich istot – czy to dowody na istnienie kosmitów? Zdania na ten temat są podzielone, a kolejni naukowcy oskarżają “odkrywców” o kłamstwo.

Mumie z Nazca odkryła amatorska grupa badaczy, a zdjęcia tajemniczych zwłok zaprezentowano po raz pierwszy w 2017 roku w internecie. Świat dowiedział się wówczas, że odnaleziono częściowo przysypaną kamienną pokrywę, pod którą znajdował się tunel prowadzący do krypty. Lokalizacja grobowca z Nazca wciąż jest trzymana w tajemnicy.

Początkowo sądzono, że trójpalczaste mumie z Nazca to zwłoki miejscowych szczepów Indian. Znacznie różniły się od siebie wielkością. Trzy z nich są wzrostu dorosłego człowieka, a trzy przypominają wymiarami dziecięce lalki. Każda z mumii ma bardzo długie palce i zdeformowaną wydłużoną czaszkę. Ich skóra jest pokryta biało-szarym materiałem i przypomina papier mȃché lub gipsowy odlew. Ich wiek datuje się 245 a 410 r.n.e.

DNA kosmitów?

Mumie z Nazca postanowił zbadać dr Edson Vivanco (Instytut Inkarri w Cuzco), by upewnić się, czy tajemnicze szkielety zawierają ludzkie tkanki. Później, w rozmowie z brytyjskim ufologiem Stevem Meera, przyznał, że wykonał badania DNA i okazało się, że tylko jedna mumia okazała się człowiekiem. Pozostałe dwie określił jako „niejednoznaczne”. Zwrócił uwagę na ich układ kostny, który jego zdaniem, nie mógł należeć do człowieka.

Mumia Maria z Nazca

Dr Natalia Załoznaja, analityk medyczny z petersburskiego instytutu MIBS, wykonała badanie tomografem i ogłosiła, że zmumifikowane zwłoki mają wszystkie organy wewnętrzne. Jest to dziwne, ponieważ w tym regionie, gdy mumifikowano zmarłych, usuwano im wnętrzności. Rosyjski uczony dr Konstantin Korotkov z Uniwersytetu w Petersburgu oraz szef departamentu genetycznego Rosyjskiej Akademii Nauk Michaił Asjejew nadali jednej z mumii płci żeńskiej imię Maria. Dr M.K. Jesse, amerykańska doktor medycyny i uniwersytecki radiolog, odkryła natomiast, że u Marii sklepienie czaszki nie miało żadnych płyt i śladów złączeń – jest zbudowane z litej kości o gęstej strukturze.

Maria ma po trzy zadziwiająco długie palce u każdej z kończyn oraz punktowe otwory w miejscu uszu (nie posiada małżowin). Wydłużona głowa i duże oczy do złudzenia przypominające te, o których wspominają świadkowie spotkań z obcymi. Szkielet przypomina ludzki, ale niektóre jego fragmenty są mocno zdeformowane – pisze Antyradio.pl.

Mumie z Peru to oszustwo?

Czy ogromna grupa naukowców, która wierzy w autentyczność tych mumii, dała się nabrać? Tymczasem eksperci, którzy zebrali się na Kongresie Studiów nad Mumiami na podstawie zdjęć rentgenowskich ocenili, że mumie zostały utworzone z ludzkich szkieletów. Twierdzą również, że sprawą powinna zająć się policja, bo ufolodzy wszystkich oszukali i mogli dokonać bezczeszczenia zwłok. Zwrócili uwagę, że z ufologami współpracował dziennikarz Jaime Maussan, który znany jest z licznych mistyfikacji dotyczących UFO. Przykładowo, w 2015 roku pochwalił się sfałszowanymi zdjęciami obcego, który na skutek katastrofy statku kosmicznego wylądował w Roswell. Tym razem znów poniosła go wyobraźnia, bo podejrzewał, że mumie z Nazca to repitalianie i porównał je do  gadów o humanoidalnych ciałach.

Antropolog Andrew Nelson z University of Western Ontario podejrzewa, że to mumie ludzi, ale mocno przez kogoś zmodyfikowane. Być może składają się z wielu różnych połączonych ciał. Na łamach „Live Science” można przeczytać, że pokryte są białym materiałem, który miał zamaskować ślady modyfikacji zwłok. Portal podkreśla, że mumie z Nazca to na 100% nie kosmici.

Live Science podejrzewa również, że odkrycie mumii z Nazca nie było przypadkowe. Zdaniem portalu, wykopali je huaqueros, czyli łowcy skarbów, albo po prostu grupa okradająca groby. Do grupy należy mężczyzna o imieniu Mario, który znany jest lokalnej policji ze swojej szemranej działalności i ograbiania wykopalisk archeologicznych.

Rysunki z Nazca

Wielu ekspertów sugeruje, że nie bez powodu wybrano na miejsce „odkrycia” mumii właśnie Nazca. To właśnie tam znajduje się system linii, które oglądane z góry przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. To słynne rysunki z Nazca, wykonane na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości, na czterech płaskowyżach: Palpa, Ingenio, Nazca i Socos. Erich von Däniken uznawał je nawet za “drogowskazy” dla starożytnych astronautów.

Słynne linie na płaskowyżu Nazca to wciąż nieodgadniona zagadka. Kto i po co stworzył gigantyczne piktogramy? Naukowcy podkreślają, że nie da się ich stworzyć bez nowoczesnej technologii i widoku z lotu ptaka. Jak dokonano tego między rokiem 300 p.n.e. a 900 n.e. ?

Mumie i wydłużone czaszki – kultura Parcas

Naukowcy próbują też wyjaśnić, dlaczego mumie z Nazca mają wydłużone czaszki. Jak pisze Onet, zmumifikowane zwłoki mogą należeć do przedstawicieli kultury Paracas, która była przodkiem ludu Nazca i twórcą najstarszych rysunków naziemnych znajdujących się na słynnym płaskowyżu. Kultura Paracas była znana z deformowania ciała i przykładowo owijano głowy sznurami i szmatami, a następniewkładano je w drewniane klepki, by wydłużać czaszki. Prawdopodobnie robiono to z pobudek religijnych, by upodobnić się do bogów.

Od pierwszej połowy XX w. archeolodzy natrafiali na zdeformowane czaszki Indian Paracas, z których najstarsze liczą sobie ponad 2000 lat. Grono osób, wierzy, że nie należały do ludzi. Nie są bowiem zdeformowane w sposób typowy dla tego regionu świata, a co najdziwniejsze, ich czaszki mają być do 60 procent większe i 25 procent cięższe od czaszek homo sapiens – pisze Onet.pl

Źródło zdjęcia: