Jak wyglądają kosmici? Seth Shostak twierdzi, że to maszyny i sztuczna inteligencja

Jak wyglądają kosmici? Seth Shostak: w kosmosie są maszyny i sztuczna inteligencja

Jak wyglądają kosmici? Obcy w popkulturze są przedstawiani m.in. jako zielone ludziki, wielkie owady w „Żołnierzach kosmosu” lub obrzydliwe xenomorphy w „Aliens”. Tymczasem astronom Seth Shostak uważa, że przedstawiciele pozaziemskich cywilizacji, których spotkamy, to maszyny i sztuczna inteligencja.

Jak wyglądają kosmici? Teorie spiskowe, filmy, książki, komiksy i gry komputerowe obfitują w niezwykłe wyobrażenia pozaziemskich form życia.  Tymczasem Seth Shostak, astronom z SETI Insititute, organizacji, która od ponad 50 lat zajmuje się poszukiwaniem życia pozaziemskiego, uważa, że popkultura promuje błędne wyobrażenia na temat obcych. Jego zdaniem, kosmici to raczej maszyny, sztuczna inteligencja lub syntetyczna inteligencja.

Kosmici to maszyny i sztuczna inteligencja? Seth Shostak i niezwykła hipoteza

Zdaniem Shostaka, jeśli spotkamy istoty pozaziemskie, najpewniej nie będą one organicznymi formami życia. Astronom uważa, że odnajdziemy pozaziemskie maszyny, ponieważ obcy musieliby pokonywać ogromne odległości w kosmosie. Na łamach Acta Astronautica stwierdził, że powinniśmy skoncentrować poszukiwania obcych form życia na wykrywaniu technosygnatur sztucznej inteligencji, a nie śladów biologicznych istot. Jak dodaje BBC, obecne poszukiwania kosmitów we wszechświecie są zbyt skoncentrowane na aspektach biologicznych i znanych nam zasadach biochemicznych.

Na przykład Proxima Centauri – najbliższa nas gwiazda – znajduje się 40 bilionów km od nas. Pokonanie tego dystansu zajęłoby naszym rakietom 75 000 lat. Żadna forma życia nie jest w stanie wytrzymać takiej podróży, więc Shostak zakłada, że każda istota, która może tego dokonać, będzie musiała być maszyną – pisze Interia.pl.


Kosmiczna technologia i ewolucja


Oczywiście Shostak bierze pod uwagę, że kosmici mogą mieć bardzo zaawansowane statki kosmiczne, umożliwiające międzygwiezdne podróże. Zwraca jednak uwagę, że skoro byliby w stanie skonstruować takie środki transportu do przemierzania wszechświata, tym bardziej pozaziemska cywilizacja mogłaby stworzyć sztuczną inteligencję mającą przemierzać kosmos. Jak podkreśla Shostak, warto zastanowić się jak szybko w skali czasu przebiegają ewolucja i postęp technologiczny. W przypadku ludzi od wynalezienia radia minęło kilkaset lat, a już latamy w kosmos i jesteśmy o krok od stworzenia myślących maszyn. Nie wiemy jak bardzo technologicznie wyprzedają nas potencjalne cywilizacje pozaziemskie, więc nie można wykluczyć, że ewoluowały z typowo biologicznych form życia w istoty zmodyfikowane za pomocą AI

Co więcej, Shostak uważa, że jeśli kosmici staną się maszynami, albo wyślą w kosmos roboty i sztuczną inteligencję, takie formy życia będą migrowały, szukając niezbędnych dla siebie surowców i energii. Zwraca uwagę, że dlatego eksperci z SETI poszukujący życia w kosmosie, powinni  skoncentrować poszukiwania na okolicach gorących i młodych gwiazd oraz centrach galaktyk.

Sądzę, że możemy marnować czas prowadząc obserwacje kosmosu w celu znalezienia biologicznych form życia i atrakcyjnych dla niego rejonów kosmosu. Powinniśmy badać obszary, które są najbardziej interesujące dla maszyn i sztucznej inteligencji – twierdzi Shostak. (BBC)

Źródło zdjęcia:

Biedronki azjatyckie w Polsce - czy gryzą i są zagrożeniem dla zdrowia człowieka? Previous post Biedronki azjatyckie w Polsce – gryzą i są niebezpieczne dla alergików. Katowice zamknęły plac zabaw z powodu plagi arlekinów
Pandemia covid-19 i lockdown powodują masowe zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży Next post Problemy po COVID-19 i lockdownie. „Pandemia nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży”