Pomidory to nie dla każdego zdrowe warzywa. Kto nie powinien jeść pomidorów i jakie są przeciwskania? Informacje i przeciwskazania

Kto nie powinien jeść pomidorów? Przeciwskazania

Pomidory to nie dla każdego zdrowe warzywa. Kto nie powinien jeść pomidorów i jakie są przeciwskania? Warto wiedzieć kiedy pomidory szkodzą.

Pomidory są zdrowe i generalnie powinny znaleźć się w codziennej diecie. Są niskokaloryczne i mają niewielki indeks glikemiczny, a do tego są bezcennycm źródłem potasu oraz likopenu (przeciwutleniacz zapobiegający nowotworom). Jednak ich kwaśny odczyn nie każdemu wyjdzie na zdrowie i może powodować efekty uboczne, jak np. podrażnienie układu pokarmowego. Kto nie powinien jeść pomidorów?

Nawet jeśli nie wykazujemy przeciwskazań do jedzenia pomidorów, u niektórych mogą wywołać niepożądane objawy takie jak m.in. dermatoza i biegunka. Nietolerancja pomidorów może być związana np. z zespołem jelita drażliwego (IBS). Może wystąpić również likopenodermia. Zbyt duże stężenie likopenu we krwi może objawiać się żółtym lub pomarańczowym zabarwieniem skóry, najczęściej na dłoniach.

Kto nie powinien jeść pomidorów? Dieta na chore nerki

Jeśli zmagacie się z chorobami nerek i nadmiarem potasu, powinniście unikać pomidorów i przetworów pomidorowych. Niewydolność nerek wyklucza pomidory z diety i wymaga diety ubogopotasowej. Pomidorów nie powinny również spożywać osoby z nietolerancją histaminy, w którą pomidory są bogate. Dieta antyhistaminowa wyklucza pomidory z jadłospisu. Szczególnie niewskazane są przetwory pomidorowe jak ketchup, passata, koncentrat pomidorowy i pomidory w puszce.

Pomidory powinny ograniczyć osoby chore na dnę moczanową i reumatoidalne zapalenie stawów.

Alergia na pomidory

Alergia na pomidory to dość częste zjawisko. Daje takie objawy jak m.in. swędzenie ust i języka, katar sienny, wysypka, puchnięcie języka, zaczerwienienie wokół brwi i oczu.

Zwróć też uwagę na porcję pomidorów. Jeden malinowy pomidor na kanapce nie spowoduje tyle objawów refluksu, co szklanka soku pomidorowego – wyjaśnia portal Polki.pl.

Uchyłki jelita grubego i pomidory w diecie

Jeśli zmagacie się z uchyłkami jelita grubego, powinniście unikać warzyw i owoców z małymi pestkami. Pestki pomidorów mogą utknąć w uchyłku, powodując stan zapalny. Można jednak jeść pomidory przetarte, np. passaty. Wskazane jest też jedzenie pomidorów bez skórki.

Refluks pokarmowy – dieta i pomidory

Pomidory mają dużo kwasów organicznych, więc nie są polecane przy diecie na refluks pokarmowy, która powinna opierać się na produktach zasadowych. Osoby z refluksem jedzące pomidory mogą dostać zgagi. Są jednak metody, by spożywać je mimo refluksu. Trzeba złagodzić ich kwasowość, np. spożywając je z nabiałem (np. mozzarella, ricotta).

Pomidory należą do warzyw psiankowatych. Strategia żywieniowa, zwana protokołem autoimmunologicznym (AIP), stosowana w łagodzeniu objawów: reumatoidalnego zapalenia stawów, Hashimoto, tocznia i innych autoimmunologicznych chorób, nakazuje ograniczenia wszystkich warzyw psiankowatych. Oznacza to konieczność rezygnacji z jedzenia pomidorów – zaleca portal Polki.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Słodkie napoje gazowane. Jaki mają wpływ na zdrowie i jak bardzo są szkodliwe?: Emilian Robert Vicol from Pixabay
  • Awokado – wpływ na zdrowie i odchudzanie. Jakie są przeciwskazania?: Geraldine Dukes from Pixabay
  • Sushi i wpływ na zdrowie – czy jest szkodliwe? Jakie powoduje choroby?: Kevin Petit from Pixabay
  • Kawa 3w1 instant – skład i wpływ na zdrowie: Q Man from Pixabay
  • Kawa rozpuszczalna – czy jest szkodliwa i rakotwórcza? Jak się ją robi? Informacje i mity o kawie rozpuszczalneja i rakotwórcza? Jak się ją robii? Informacje i mity o kawie rozpuszczalnej: jan mesaros from Pixabay
  • Chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska ze względu na skład. Mają też zły wpływ na zdrowie psychiczne: Thomas from Pixabay
  • Muzyka łagodzi obyczaje… a także głód i stres? Ustalono, które zespoły i wokaliści najlepiej redukują zajadanie stresu.: Image by Jörn from Pixabay
  • Pomidory to nie dla każdego zdrowe warzywa. Kto nie powinien jeść pomidorów i jakie są przeciwskania? Informacje i przeciwskazania: LoggaWiggler from Pixabay