Kawa i picie kawy rano do śniadania - czy jest zdrowe? Foto: 旭刚 史 z Pixabay

Kawa rano do śniadania szkodzi? Wyniki badań, informacje

Czy pić kawę do śniadania? Czy kawa rano jest zdrowa? Okazuje się, że picie kawy rano do pierwszego posiłku może mieć przykre konsekwencje dla zdrowia.

Czarna kawa jest zdrowa i ma wiele pozytywnych właściwości dla organizmu. Picie kawy rano to rano to rytuał bez którego większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania. Jak jednak wynika z badań, poranna kawa do śniadania to nie najlepszy pomysł i może negatywnie odbić się na zdrowiu. Okazuje się, że w dłuższej perspektywie może nawet doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2.

Kawa do śniadania – czy pić kawę rano? Ważne informacje

Picie kawy rano jest szczególnie niewskazane dla osób chorujących na cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Kofeina zawarta w kawie może mieć negatywny wpływ na poziom cukru we krwi. Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez brytyjskich naukowców wykazało, że wypicie dwóch filiżanek kawy przed zjedzeniem śniadania zwiększa poziom cukru we krwi nawet o 50 proc.

Białko, zwane adenozyną, jest blokowane przez kofeinę. Adenozyna pomaga ustalić organizmowi, ile insuliny ma wytworzyć. Gdy wypijemy kawę na pusty żołądek, możemy zaburzyć ten proces. Sprawiamy, że nasz organizm będzie wydzielał mniej insuliny. Zmniejszy się także podatność komórek na nią. Skutkiem tego jest za wysoki poziom cukru w naszej krwi. (Medonet)

Co więcej, kawa pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Picie kawy na czczo powinny więc unikać osoby cierpiące na choroby układu pokarmowe, w tym na refluks.

Picie kawy na czczo, kofeina i kortyzol

Dlaczego picie kawy do śniadania wchodzi w nawyk? Kawa podnosi w organizmie poziom kortyzolu (hormonu stresu), który z samego rana i tak jest już wysoki. Może z czasem zaburzyć naturalną krzywą wydzielania kortyzolu, aż w końcu codzienne picie porannej kawy będzie konieczne, by normalnie funkcjonować. Regularne przyjmowanie kofeiny na pusty żołądek osłabia wpływ hormonu stresu na codzienne funkcjonowanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważne informacje o zdrowiej diecie:

Dietetycy zalecają zamianę pierwszej porannej kawy na herbatę liściastą. Jeśli picie kawy rano, to po pierwszym posiłku. Zalecane jest, by jeśli już musimy wypić kawę przed śniadaniem, powinno to być maksymalnie 177 ml kawy.

Dieta kopenhaska i pomijanie śniadania

Picie kawy z kostką cukru zamiast jedzenia śniadania zaleca dieta kopenhaska. Owszem, taka rygorystyczna dieta pomoże schudnąć, ale może negatywnie odbić się na zdrowiu. Co więcej, pomijanie śniadania może prowadzić do komplikacji zdrowotnych. Osoby jedzące śniadania rzadziej zapadają na cukrzycę, chorobę wieńcową serca oraz mają niższą masę ciała.

kawa
Kawa do śniadania – czy można pić kawę na czczo? Foto: rahulsankraft z Pixabay

Lekarze ostrzegają. Jeśli picie kawy przed śniadaniem stanie się naszym nawykiem, może to mieć opłakane skutki. W ten sposób sprawiamy, że w naszej krwi wciąż jest zbyt wysoki poziom cukru. A to prowadzi między innymi do rozwoju cukrzycy typu 2 czy też poważnych schorzeń serca. (Medonet)

POMYSŁY NA ZDROWE ŚNIADANIE:

  • sałatka z warzyw lub owoców
  • placuszki owsiane na maślance
  • kasza jaglana z owocami
  • jaglanka z awokado
  • koktajl z owoców i warzarzyw
  • nocna owsianka
  • omlet z jarmużem
  • bananowe placki bez mąki
  • kanapka z twarożkiem bazyliowym i warzywami
  • granola z orzechami, owocami i jogurtem naturalnym

Więcej wiedzy? Zobacz Instagram i Facebook