Polacy jedzą muchomory - nowa moda. Celowe zatrucie grzybami dla...

Polacy jedzą muchomory. Nowa moda z internetu, kolejne zatrucia grzybami

Chyba każdy zna najpopularniejsze grzyby trujące w Polsce i wie jak je rozpoznać. Jednak zapanowała nowa moda. Za namową „szamanów” i influencerów, Polacy zjadają muchomory, ryzykując śmiertelne zatrucie. Odnotowuje się kolejne hospitalizacje po zjedzeniu trujących grzybów.

Nowa niebezpieczna moda w Polsce. Kolejne portale internetowe ostrzegają przed trendem jedzenia trujących grzybów. Influencerzy i „szamani” namawiają, by konsumować muchomory w małych ilościach. Pewna sieciowa szarlatanka sugeruje, by jeść trujące grzyby, bo rzekomo pozwalają skontaktować się z duchami i bogami, a ich mikrospożycie ma charakter rytualny. Podkreśla jednak, że „trzeba być na to przygotowanym duchowo”. Chyba Polacy nie mają przygotowania duchowego, bo odnotowuje się kolejne hospitalizacje spowodowane zatruciem grzybami takimi jak np. muchomor sromotnikowy.

Jedzą muchomory. Kolejne zatrucia grzybami

Portal abczdrowie.pl informuje, że we wrześniu 2022 r., na oddział toksykologiczny szpitala im. T. Marciniaka we Wrocławiu trafiło siedmiu grzybiarzy. Stan dwóch z nich nadal jest ciężki. Jedli muchomory plamiste. W Łodzi doszło do kilku zatruć muchomorem czerwonym. Prof. Waldemar Machała, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego potwierdził, że doszło do „spożycia celowego z zamiarem odurzenia”. Były to młode osoby, a ich życie ratowano na oddziale intensywnej terapii.

Przed niebezpieczną modą ostrzega m.in. dr hab. Izabela L. Kałucka z Katedry Algologii i Mykologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska z Uniwersytetu Łódzkiego. Lekarz Ewa Stawiarska bije na alarm, że najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy, a dawka śmiertelna tego grzyba to zaledwie 50 g.

Sebastian Piskorski, członek Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Informuje w „Dzienniku Łódzkim„, że w Lesie Łagiewnickim w Łodzi coraz więcej osób zbiera muchomory.

Nie ma mojej zgody na upowszechnianie w social mediach tego typu nieodpowiedzialnych wpisów na temat muchomorów. Dołączam się do opinii lekarzy, naukowców i farmaceutów ostrzegających przed tym zjawiskiem. Ta moda mi się nie podoba, choć nie jest to kwestia lubienia czy nie. To kwestia badań i wiedzy gromadzonej od lat na temat grzybów – powiedziała PAP dr hab. Izabela L. Kałucka. (abczdrowie.pl)

Objawy zatrucia grzybami

Zjedzenie trujących grzybów takich jak muchomory może wywołać śmiertelne zatrucie. Objawy zatrucia grzybami to m.in. drgawki, wymioty, biegunka, duszności, psychoza paranoidalna i halucynacje. Może wystąpić także porażenie układu oddechowego i niewydolność wątroby.

Nieodpowiedzialni influencerzy niweczą działania edukujące miłośników grzybiarstwa. Za skandaliczne uważam promowanie spożywania muchomorów. Szkodliwe oddziaływanie części grzybów polega na odkładaniu się toksyn w organizmie, w nie nagłej, gwałtownej reakcji, która jest jednoznacznym sygnałem, że z grzybem jest coś nie tak. Toksyny zawarte w grzybach nie muszą oddziaływać natychmiast. Poza tym różne osoby, np. obciążone pewnymi dolegliwościami, mogą w różny sposób na nie zareagować. To, że jednemu zwolennikowi eksperymentowania z grzybami nic się nie stanie, nie znaczy, że jego naśladowcy nie będą mieli poważnych kłopotów zdrowotnych. Stanowczo odradzam jedzenie muchomorów i grzybów, co do których brak nam pewności, co do za gatunek!” – powiedział PAP Michał Gzowski – rzecznik prasowy Lasów Państwowych.

NOWA INTERNETOWA MODA MOŻE MIEĆ TRAGICZNE SKUTKI !!! 🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄🍄 Kiedyś sądziłam, że grzybami można zatruć się…

Opublikowany przez Lasy Państwowe Czwartek, 6 października 2022

Źródło zdjęcia:

Piwo i wpływ na zdrowie. Czy picie piwa jest szkodliwe? Previous post Piwo i szkodliwy wpływ na zdrowie. Nowe badania
Sensacyjne odkrycie archeologiczne. Znaleźli grób świętego Mikołaja Next post Odnaleźli grób świętego Mikołaja. „Stąpał po tej podłodze”