Bill Gates kontra zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Sfinansuje blokowania światła słonecznego

Bill Gates zatrzyma zmiany klimatu? “Przyciemnienie Słońca i ochłodzenie Ziemi”

Bill Gates i kolejny kontrowersyjny pomysł, który pewnie rozgrzeje do czerwoności teorie spiskowe. Tym razem założyciel firmy Microsoft zamierza współfinansować futurystyczny projekt, by zatrzymać zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Oferuje badaczom z Harvard University pieniądze, by ograniczyli promienie słoneczne docierające do Ziemi.

Bill Gates jest ostatnio dość aktywny. Zapowiedział nowe „dziesięciokrotnie groźniejsze epidemie”, a także twierdzi, że zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu wkrótce sprowadzą na nas globalną katastrofę. Jaki jest sposób, by zatrzymać wzrost temperatury? Miliarder chce „przyciemnić Słońce” i spowodować globalne ochłodzenie rozpylając substancje chemiczne w stratosferze.

Bill Gates i naukowcy kontra zmiany klimatyczne

Naukowcy z Harvard University planując zatrzymać skutki globalnego ocieplenia dosłownie zasłaniając Słońce. Projekt Stratospheric Controlled Perturbation Experiment (SCoPEx) ma ruszyć jeszcze w tym roku i zostaną przeprowadzone pierwsze eksperymenty. Naukowcy podkreślają, że chcą w ten sposób lepiej zrozumieć możliwości zastosowania aerozoli stratosferycznych w dziedzinie geoinżynierii społecznej.

Jak pisze Forbes, pierwszym etapem projektu, który rozpocznie się w czerwcu 2021 roku, będzie współpraca z Swedish Space Corporation i przelot balonu nad Szwecją na wysokości 20 kilometrów. Celem tego eksperymentu jest jak na razie głównie sprawdzenie instrumentów umieszczonych w balonie, które będą badały reakcje chemiczne zachodzące w stratosferze. Na tym etapie projektu nie zostaną jeszcze uwolnione cząsteczki mające blokować światło słoneczne.

W ramach eksperymentu SCoPEx będą zbierane ilościowe pomiary mikrofizyki aerozoli, wraz z chemią atmosferyczną, które są dwoma punktami o wysokiej niepewności w obecnych symulacjach – wyjaśnia Interia.pl

Jeśli wszystko pójdzie po myśli naukowców, wkrótce zostanie wysłany kolejny balon, który uwolni w stratosferze ok. 2 kilogramy substancji chemicznych, takich jak m.in. węglan wapnia i siarczany. Gdy ten etap projektu się powiedzie, naukowcy chcieliby prowadzić podobne działania w różnych częściach świata.

Bill Gates celowo spowoduje zmiany klimatu

Bill Gates poparł projekt SCoPEx. Zapowiedział już, że sfinansuje z prywatnych środków eksperymenty związane z blokowaniem światła słonecznego. Nie wiadomo ile dokładnie przekaże pieniędzy, natomiast podano już, że eksperymenty będą kosztowały w sumie około 20 mln dolarów.

Pojawiło się wiele opinii ekspertów i naukowców, że projekt finansowany przez Billa Gates może mieć katastrofalne skutki dla środowiska. Zwracają uwagę, że blokowanie światła słonecznego może mieć negatywny wpływ na rozwój roślin. Pomysłodawcy projektu twierdzą natomiast, że chcą jedynie spowolnić zmiany klimatyczne w taki sposób, by przyroda miała czas na przystosowanie się do nowych warunków.

Autorzy projektu przyznają, że nie wiedzą jeszcze jak dużo substancji chemicznej musiałoby zostać uwolnione, by spowodować efekt “globalnego ochłodzenia”. Są jednak pewni, że ich eksperyment okaże się sukcesem i wskazują, że podobny proces “przyciemnienia Słońca” zaobserwowano np. gdy wybuchają wulkany.

Liczni eksperci biją na alarm, że projekt SCoPEx będzie uznany za zielone światło, by emitować więcej gazów cieplarnianych. Apelują, by skupić się na przyczynie problemu, a nie redukcji jego skutków – pisze Forbes.Źródło zdjęcia:

  • Bill Gates kontra zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie. Sfinansuje blokowania światła słonecznego: YouTube/Bill Gates - screen