Ministerstwo Sprawiedliwości chce zamykać w więzieniu ca celowe zakażenie COVID-1mykać w więzieniu ca celowoe zakażenie COVID-19

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia prawo: więzienie za celowe zakażenie COVID-19

Ministerstwo Sprawiedliwości oficjalnie zapowiedziało zmiany w Kodeksie karnym, nowe kategorie przestępstw i zaostrzenie kar. Okazuje się, że Zbigniew Ziobro chcesz wprowadzić również wysokie kary dla osób, które świadomie zakażają innych koronawirusem. Będzie kara więzienia za transmisję COVID-19?

Ministerstwo Sprawiedliwości i Zbigniew Ziobro zamierzają wkrótce wprowadzić znaczące zmiany w prawie. Jak ujawniają Wirtualna Polska i Polsat News, resort proponuje wprowadzenie do Kodeksu karnego zmiany, która umożliwiałaby nakładanie wysokich kar na osoby świadomie zakażające innych koronawirusem. Za takie postępowania będzie można trafić do więzienia nawet na 8 lat.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce karać za zarażanie COVID-19

Zmiana dotyczyłaby treści artykułu 161. Kodeksu karnego. Obecnie ten artykuł pozwala na karanie osób, które świadomie zarażają wirusem HIV. W nowym brzmieniu art. 161 stanowiłby: “Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości, „zmiana oznaczałaby zrównanie zagrożenia za czyn polegający na świadomym przekazywaniu choroby innym osobom”. Tym samym karze podlegały osoby, które celowo doprowadzałyby do transmisji koronawirusa SARs-CoV-2.

Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane w art. 161 § 1 k.k., z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym, likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV – czytamy w uzasadnieniu projektu zmian. (WP.pl)

Warto dodać, że przypadki celowego zakażenia koronawirusem zdarzają się dość często. Przykładowo, 57-letnim Japończyk z Gamagori w prefekturze Aichi, który był na kwarantannie, chodziło do barów i na karaoke, by rozprzestrzeniać patogen. W kwietniu 2021 roku w Hiszpanii aresztowano mężczyznę podejrzewanego o celowe zarażenie 22 osób koronawirusem.

Politycy PiS do wiezienia?

Broń w postaci nowelizacji art. 161 może się okazać dla polskiego rządu obosieczna. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości ukręci w ten sposób bat na PiS i Ministerstwo Zdrowia? Doradca premiera Mateusza Morawieckiego, prof. Andrzej Horban, powiedział przecież, że latem rząd celowo luzował obostrzenia, żeby Polacy szybciej zarażali się koronawirusem. Dodał, że “cały czas tak robią, bo to normalna metoda postępowania przy infekcjach przenoszonych drogą oddechową”.

Źródło zdjęcia: