Niemcy i komercyjna eutanazja. Chociaż tamtejszy Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz komercyjnej eutanazji, to wciąż pojawiają się prawne nieścisłości. Posłowie Bundestagu pracują nad tym, by „samostanowienie śmierci” było w pełni legalne i dostępne. W Niemczech już rozpoczyna się debata o eutanazji, a posłowie chcą zmienić uprawnienia lekarzy.
Eutanazja w Niemczech i zmiany w prawie. Federalny Trybunał Konstytucyjny już w lutym uchylił zakaz komercyjnej eutanazji z powodu naruszenia konstytucji. Ówczesny prezes Trybunału Konstytucyjnego Andreas Vosskuhle, gdy ogłaszano wyrok, podkreślał jak istotne jest prawo do samostanowienia o własnej śmierci. Jak czytamy na łamach rmf24.pl, sędziowie orzekli również, że wolność zakończenia swego życia obejmuje też wolność poszukiwania pomocy u osób trzecich.
Jak pisze DW.com, uchylony zakaz eutanazji w Niemczech obowiązywał od 2015 roku. Poprzez zakaz komercyjnej pomocy przy samobójstwie niemiecki ustawodawca chciał zapobiec, by eutanazja przybrała zorganizowaną formę.
Eutanazja w Niemczech – prawo pozwala i zabrania
Jak podaje telewizja ARD, pojawiły się prawne nieścisłości. Okazuje się, że eutanazja w Niemczech nie jest do końca legalna, ponieważ kodeks zawodowy lekarzy wciąż zakazuje pomocy w samobójstwie. Posłowie Bundestagu wzięli się do pracy, by opracować nowe zasady dotyczące eutanazji. Pierwsze propozycje jak rozwiązać wspomniany problem, niemieccy politycy mają przedstawić już w połowie stycznia 2021 roku.
Poseł CDU Michael Brand ostrzega przed normalizacją eutanazji i obawia się presji społecznej, którą mogą odczuwać ludzie „słabi, chorzy, starzy” – pisze rmf24.pl.
Niemiecka debata o eutanazji
Niemieckie media przewidują, że w kraju rozpocznie się wielka dyskusja o eutanazji. Niektórzy politycy będą zapewne starali się powstrzymać jej rozpowszechnienie. W AfD wiceprzewodnicząca grupy parlamentarnej Beatrix von Storch mówi o kulturze śmierci. Ostrzega przed rosnącą presją na ludzi starszych, chorych i potrzebujących opieki w celu „akceptacji przedwczesnej śmierci”. Natomiast posłanka Zielonych Kirsten Kappert-Gonther ostrzega, że „niekontrolowana sytuacja może prowadzić do mnożenia się ofert eutanazji, na przykład w domach spokojnej starości”. Jak wynika z badań, aż 81% Niemców jest za tym, by pozwolić lekarzom na pomoc przy samobójstwie ciężko chorych osób.
Eutanazja w Europie
Niemcy to kolejny kraj, gdzie aktualnie toczy się debata o eutanazji i wprowadzane są zmiany w prawie. Austriacki Trybunał Konstytucyjny zniósł zakaz aktywnej eutanazji. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, uchwalił w czwartek ustawę legalizującą eutanazję. W Niderlandach powstają przepisy mające zezwalać na eutanazję nieuleczalnie chorych dzieci w wieku od roku do 12 lat.
Nieuleczalnie chorzy pacjenci, stowarzyszenia pomagające przy samobójstwie oraz lekarze zaskarżyli do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego przepisy paragrafu 217 prawa karnego, w których dopatrują się naruszenia ich praw osobistych i wolności zawodowej – czytamy na DW.com
Źródło: ARD, RMF FM, DW.com
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Szczepionka na raka. Powstaje innowacyjna terapia
Musk przyspiesza testy Neuralink. „Zwierzęta giną setkami”
Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają czym to grozi
Pele wydał oświadczenie. Jednak nie ma opieki paliatywnej?
Problemy ze słuchem zwiastują demencję? Nowe badania
Prof. Marzena Dębska jako jedyna operuje w Polsce serca płodów. Odeszła z pracy
Ten zasr***y wiktoriański Londyn. Cholera, doktor John Snow i historia epidemiologii
Źródło zdjęcia:
- Szczepionka na raka – przełom w medycynie jest bliski?: Pexels/Pixabay
- Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię: Iván Jesus Rojas from Pixabay
- Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają: Pexels/ROMAN ODINTSOV
- Pele wydał oświadczenie o swoim stanie zdrowia: YouTube/Sky Sports Retro - screen
- Problemy ze słucham zwiastują objawy demencji?: Pexels/Andrea Piacquadio
- Prof. Marzena Dębska zdobyła prestiżową nagrodę za operacje serc płodów: Pexels/Rafael Henrique, Twitter/Coolfonpl - screen
- Doktor John Snow, cholera, wiktoriański Londyn – niezwykłe historia medycyny zakażnej: Wikimedia Commons
- Eutanazja w Niemczech – jest legalna, ale uprawnienia lekarzy wciąż są ograniczone: truthseeker08 z Pixabay