NASA zaprezentowała nowy skafander kosmiczny xEMU

NASA pokazała nowy skafander kosmiczny xEMU. W nim polecą na Marsa [WIDEO]

NASA zapowiada, że wkrótce ruszy misja kosmiczna na Księżyc Artemis, a później odbędzie się lot na Marsa. W tym celu powstał nowy i rewolucyjny skafander kosmiczny xEMU.

NASA ogłosiła, że pierwsza misja na Księżyc od 52 lat ruszy już w 2024 roku (Artemis 3). Astronauci, w tym pierwsza kobieta na Księżycu, wylądują w pobliżu południowego bieguna Srebrnego Globu. Aby tam przetrwać i efektywnie prowadzić badania, będzie potrzebny nowy skafander kosmiczny. Wiadomo już, że będzie nazywał się xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit), a koszt projektu (rozwój i produkcja wyniesie 518 milionów dolarów). Całkowity koszt misji Artemis to 28 miliardów dolarów do 2025 roku.

Skafander kosmiczny xEMU – NASA szykuje się na Księżyc i Marsa

Jak zapewnia NASA, kosmiczny skafander xEMU ma przypominać skafandry wykorzystywane do tej pory podczas spacerów kosmicznych. Będzie jednak bezpieczniejszy i mniej podatny na awarie, niż poprzednie modele. Będzie wyposażony również w przenośny system podtrzymywania życia (PLSS) noszony jak plecak, który zapewnia również energię elektryczną i usuwa nadmiar wilgoci oraz wydychany dwutlenek węgla. PLSS będzie monitorował stan skafandra i ostrzegał o ewentualnych usterkach.

Moonwalk na Księżycu

Panel sterujący systemem znajduje się w zasięgu ręki w okolicach klatki piersiowej. Jednocześnie skafander pozwoli na znacznie więcej ruchów niż poprzednie modele, co ułatwi prowadzenie badań naukowych i pobieranie próbek. Na pokazie zaprezentowano nawet, że astronauta w nowym skafandrze jest w stanie tańczyć.

Nowy skafander kosmiczny pozwoli też wytrzymać astronautom znacznie niższe temperatury, które panują w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Skafander wytrzyma zakres temperatur od -157 stopni Celsjusza w cieniu do 121 stopni Celsjusza, gdy Słońce jest w pełni widoczne.

Nowy system chłodzenia o nazwie SWME wykorzystuje parowanie wody do chłodzenia skafandra i astronauty. Do tej pory przy produkcji skafandrów stosowano w tym celu proces sublimacji lodu. Nowa technika jest dużo bardziej niezawodna niż dotychczasowe sublimatory stosowane w EMU – pisze portal zmianynaziemi.pl

NASA wyposaży xEMU w system „Rapid Amine”, czyli nowoczesny filtr dwutlenku węgla, wyrzucający go poza skafander. Pozwoli to na znacznie dłuższe spacery kosmiczne. Jednocześnie zadba, by do środka skafandra nie dostał się kurz i regolit.

Nowy skafander zostanie przetestowany na ISS już w 2023 roku. Księżyc będzie „próbą generalną”, bo docelowo xEMU ma służyć astronautom podczas pierwszej załogowej misji na Marsa. Póki co nowe skafandry testowane są pod wodą w basenie w Neutral Buoyancy Laboratory w Houston i w warunkach sztucznie zwiększonej grawitacji.

NASA i nowy skafander kosmiczny xEMU [WIDEO]

Źródło zdjęcia: