Belgia. Gołębie miejskie dostaną antykoncepcję

Belgia. Gołębie w miastach dostaną środki antykoncepcyjne

Gołębie w miastach to coraz większy problem. Jak ograniczyć ich populację? Belgijskie miasto zastosuje nietypowe rozwiązanie – środki antykoncepcyjne w karmnikach. Gołębie skończą robić sobie jaja?

Gołębie w miastach to coraz większy problem w wielu krajach. Plaga ptaków w Belgii może zostać jednak powstrzymana. Radni miasta Willebroek zdecydowali, że w karmnikach będą umieszczane środki antykoncepcyjne. Samorządowcy zapewniają, że antykoncepcja nie będzie miała negatywnego wpływu na zdrowie ptaków.

Gołębie dostaną pigułki antykoncepcyjne. Koniec plagi ptaków?

Rada miasta uznała, że populacja gołębi w Willebroek w prowincji Antwerpia na północy Belgii jest zbyt duża i stała się uciążliwa dla mieszkańców. Nie pomogły strachy na wróble i inne zabezpieczenia, więc pigułki antykoncepcyjne trafią do dozowników z karmą. Chociaż raz to nie my, ale gołębie mają przes***e…

Obraz gołębia przechadzającego się po rynku z naszyjnikiem z wygryzionej skórki chleba, może i rozczula, ale gołębie to nie są niewiniątka. Ptasie odchody są żrące. Zawierają azot, fosfor, wapń i różne substancje organiczne. Powodują uporczywe i trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Doprowadzają m.in. do niszczenia elewacji i zabytków, generując spore koszty.


Gołębie w miastach to potencjalne zagrożenie epidemiologiczne. Określane są nawet jako „latające szczury”, będące źródłem chorób i pasożytów, jak np. ptasie kleszcze.

Przenoszą wiele zarazków, ale czy powinniśmy obawiać się ich? Jak pokazują badania, na ciele lub w odchodach gołębi możemy spotkać takie drobnoustroje jak bakterie z rodzaju SalmonellaE. coliChlamydia czy Clostridium. Ponadto przenoszą one wirusy grypy i nowego w naszym kraju wirusa zachodniego Nilu, a także grzyby z rodzaju Aspergillus, Candida i Cryptococcus. Potencjalnie groźny dla człowieka jest też pierwotniak Toxoplasma gondi – podaje Portal Komunalny.

Czy jednak powinno się pozbyć gołębi z miast? Liczne źródła podają, że bez obecności człowieka nie przeżyją. Są integralną częścią miejskiego ekosystemu, oczyszczając miasta z odpadków. Co więcej, gołębie miejskie są pod częściową ochroną prawa (rozporządzenie Ministra Środowiska z 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt).

“Bezpieczny seks” to dobry sposób na plagę ptaków w miastach?

Źródło zdjęcia: