Portal Dzieci Wojny ujawnia, że rosjanie uprowadzili ok. 8 tys. dzieci. Rosyjskie szacunki mówią o 600 000!

Dzieci Wojny. Ujawnili ilu nieletnich Rosjanie porwali z Ukrainy

Wojna w Ukrainie i nowe informacje. Władze w Kijowie przekazały, że Rosjanie od początku ataku na Ukrainę uprowadzili ok. 8 tysięcy dzieci. Część ma trafić do rosyjskiej adopcji. Są to jednak dane nieoficjalnie i niepełne. Rosyjskie szacunki mówią nawet o 600 tys. nieletnich.


Tragedia dzieci z Ukrainy. Są przez żołnierzy Putina porywane, torturowane, gwałcone, mordowane, jak również uprowadzne do Rosji lub na tereny okupowane przez rosyjskich zwyrodnialców. Ukraińskie władze utworzyły więc portal Dzieci Wojny. Ma pomóc w odnalezieniu zaginionych nieletnich oraz doprowadzić do ich sprowadzenia z Federacji Rosyjskiej. Strona informuje o 7894 dzieciach, które wywiezionych przez Rosjan. Ukraina nie posiada jednak pełnych danych ze względu na trwający konflikt, dlatego realna liczba może być znacznie większa. Rosyjskie szacunki mówią nawet o 600 tys. nieletnich wywiezionych do Federacji Rosyjskiej.


Dzieci Wojny. Rosjanie zabijają i porywają dzieci z Ukrainy

Portal Dzieci Wojny to platforma, którą stworzyły ukraińskie ministerstwo reintegracji oraz Narodowe Biuro Informacyjne. Za jej pomocą można zgłosić informację o zaginięciu dziecka jak również przekazać informacje na temat przestępstw i możliwej deportacji. Udostępniono także imienną listę dzieci, które zgłoszono jako deportowane lub zaginione.

Koordynatorka portalu Dzieci Wojny i rzeczniczka praw dziecka Daria Herasymczuk wyjaśniła, że chodzi jedynie o przypadki potwierdzone przez władze z imienia i nazwiska. Dane o każdym dziecku administratorzy portalu uzupełniają informacjami z państwowych instytucji i placówek.

Przykładowo, w czerwcu z okupowanego Mariupola wywieziono nawet od 500 do 700 dzieci. Ustalono rownież, że wiele ukraińskich dzieci wysłano do sanatorium Romaszka pod Taganrogiem w obwodzie rostowskim w Rosji.

Mamy informacje, że Rosja przygotowuje niektóre z nich do przekazania rodzinom zastępczym, do jakiejś formy adopcji. Chcę podkreślić jeszcze raz – to jest absolutnie nieakceptowalne. Domagamy się zwrócenia naszych dzieci, zwracamy się do wspólnoty międzynarodowej z apelem, by zrobiono wszystko, żeby Rosja za to zapłaciła. Czyli o zaostrzenie sankcji za to, że dzisiaj nasze dzieci nielegalnie znajdują się na terytorium Federacji Rosyjskiej” – mówiła Wereszczuk, cytowana przez portal nadawcy publicznego Suspilne.– mówiła Wereszczuk, cytowana przez portal nadawcy publicznego Suspilne. (TVN24).

Jak na razie oficjalnie udało się doprowadzić do powrotu 59 ukraińskich dzieci z Rosji lub terytoriów okupowanych. Jest to skomplikowany proces. Strona ukraińska wyjaśnia, że „opiekunowie muszą osobiście udać się do Rosji, byprzywieźć dzieci z powrotem”. Władze w Kijowie podkreślają, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego przymusowa deportacja do kraju agresora jest uważana za zbrodnię przeciwko ludzkości

Kijów informuje, że w wyniku rosyjskiej napaści śmierć poniosło ok. 400 ukraińskich dzieci, 783 zostały ranne. 237 dzieci wciąż pozostaje zaginionych, ale udało się odnaleźć w sumie 6183 nieletnich uznanych za zaginionych.


Ta liczba rośnie, ale nie jest potwierdzone żadnymi danymi, listami wywożonych dzieci. Rosjanie nie przekazują żadnych informacji na żądanie strony ukraińskiej ani wspólnoty międzynarodowej. Ukraina nie może tych liczb ani potwierdzić, ani jej sprostować. Przytaczamy ją jednak, żeby ludzie mieli świadomość, że taka liczba jest podawana w mediach – mówiła Herasymczuk. (Polsat News)


Źródło zdjęcia: