Szczątki dinozaurów na Księżycu? Zdaniem naukowców TO MOŻLIWE

Szczątki dinozaurów na Księżycu? Okazuje się, że jest to możliwe. Dziennikarz naukowy Peter Brannen uważa, że mogła do tego doprowadzić gigantyczna kolizja z asteroidą, do której doszło na Ziemi 66 milionów lat temu. W jaki sposób dinozaury dostały się na Srebrny Glob?

Szczątki dinozaurów na Księżycu? Ta teoria pochodzi z 2017 roku, a ogłosił ją dziennikarz naukowy Peter Brannen w książce „The End of the World”. Teraz jednak wraca za sprawą mediów społecznościowych. Jakim cudem szczątki prehistorycznych gadów mogły znaleźć się na Srebrnym Globie?

Dinozaury w kosmosie?

Peter Brannen twierdzi, że asteroida, która uderzyła w Ziemię 66 milionów lat temu, była większa od Mount Everest, a jej lot był tak szybki, że drogę z wysokości przelotowej Boeinga 747 (ok. 14 km) do ziemi mogła pokonać w 0,3 sekundy. Chociaż dokonała anihilacji większości gatunków na Ziemi, to „nie było świetlistej kuli ognia na niebie”, a jedynie gigantyczny pocisk pędzący z niewyobrażalną prędkością. W swojej książce napisał o „dosłownym wybiciu dziury w ziemskiej atmosferze”. W ten sposób szczątki dinozaurów pozostałe po zderzeniu mogły zostać wyrzucone na orbitę i wymieszać się z fragmentami skał, a następnie dryfować w przestrzeni kosmicznej. Zapewne trafiły również na Księżyc.

Gdy asteroida zderzyła się z Ziemią, na niebie nad nią, gdzie powinno być powietrze, skała wybiła w atmosferze dziurę do kosmicznej próżni – pisze Brannen. (National Geographic)

Teoria Brannena stała się niezwykłe popularna i jest od lat analizowana. Geofizyk Mario Rebolledo uważa, że ciśnienie atmosferyczne przed lecącą asteroidą było tak duże, że utworzyło krater jeszcze przed uderzeniem w Ziemię. Stwierdził również, że „kiedy kosmiczna skałda dotknęła ziemi, była całkowicie nienaruszona. Była tak masywna, że atmosfera nawet jej nie zarysowała”

Fizycy z w Philosophical Transactions of the Royal Society już w 2014 roku twierdzili, że na Księżycu mogą znajdować się szczątki dinozaurów. Po przeprowadzeniu symulacji i badań, ogłosili, że skamieliny z Ziemi, jeśli trafiły na Księżyc, w tamtejszych warunkach mogły pozostać niemal nienaruszone. Warto je więc znaleźć, bo zapisana jest w nich historia życia na Ziemi.

Naukowcy uznali, że meteoryty znalezione na Ziemi, które powstały w wyniku uderzeń w Księżyc i Marsa, sugerują, że ciała kosmiczne regularnie „wyrzucają” skały, które mogą trafiać na powierzchnię innych planet lub ciał niebieskich – wyjaśnia Focus.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Szczątki dinozaurów na Księżycu? Naukowy twierdzą, że dinozaury po „wielkiej kolizji” mogły trafić w przestrzeń kosmiczną: Obraz JL G z Pixabay