aja dinozaurów znalezione. Czy Park Jurajski staje się faktem i uda się ożywić dinozaury?

Znaleziono jaja dinozaurów. Uda się ożywić dinozaury jak w filmie Park Jurajski?

Przełomowe odkrycie! Odnaleziono jaja dinozaurów, a właściwie jedno z ich największych skupisk na świecie. Naukowcy zapowiadają, że znalezisko pozwoli odpowiedzieć na pytanie jak rozmnażały się dinozaury. Czy potencjalne zarodki pozwolą na eksperymenty rodem z filmu Park Jurajski?

Hiszpania i niezwykłe odkrycie paleontologiczne. Zostały odnalezione jaja dinozaurów i to aż 20 sztuk. Odkrycia dokonano na północnym wschodzie Hiszpanii w gminie Loarre, w prowincji Huesca w Aragonii. Odkryciem jaj może pochwalić się międzynarodowy zespół paleontologów z grupy Aragosaurios-IUCA z Uniwersytetu w Saragossie i Uniwersytetu Nova w Lizbonie.

Jaja dinozaurów i odkrycie w Hiszpanii

Każde z jaj dinozaurów ma ok. 20 centymetrów. Oszacowano, że mogą mieć nawet 68 milionów lat. Dr Miguel Moreno Azanza, paleontolog z Huesca z Portugalii i jeden z kierowników projektu, przyznaje, że odkrycie było nie lada zaskoczeniem. Jaj poszukiwano w Aragonii od prawie 14 lat i nikt nie spodziewał się odkrycia takiego złoża. Jak podaje Wirtualna Polska, wstępna analiza wykazała, że jaja należą do tytanozaurów, czyli czworonożnych dinozaurów z długimi ogonami i szyjami, które osiągały nawet 20 metrów długości i żywiły się głównie roślinami

20 jaj nie pochodzi z jednego gniazda, a prawdopodobnie z czterech. Teraz zacznie się ich badanie. Są to dość dobrze zachowane skamieniałości, więc naukowcy mają nadzieję, że znajdą w nich zarodki dinozaurów. W ten sposób udałoby się lepiej zrozumieć i opisać rozmnażanie dinozaurów Do czego mogłyby posłużyć naukowcom embriony dinozaurów?

Czy da się ożywić dinozaury? Hybrydy, DNA i “Park Jurajski”

Czy dzięki opisanemu odkryciu uda się ożywić dinozaury jak w filmie „Park Jurajski”? To nie tajemnica, że na świecie trwają już prace nad przywróceniem dinozaurów do życia. Problemem wciąż jest brak kompletnego DNA, ale badacze uważają, że możemy odtworzyć je na podstawie pokrewieństwa z gatunkami żyjącymi dzisiaj. Niektórzy twierdzą, że dinozaur mógłby powstać np. z kury. Czy jednak nadal byłby to dinozaur, czy już hybryda, np. „kurozaur”?

Szansa na odczytanie DNA ze znajdowanych dziś kości i skamielin jest więc praktycznie zerowa  – powiedział prof. Paweł Golik, genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Filmowa koncepcja wydobycia DNA dinozaurów z krwi wypitej przez starożytne komary jest nierealna. Naukowcy są zgodni, że uzyskanie kompletnego DNA dinozaurów jest niemożliwe z powodu wieku uzyskanych próbek. Konieczne byłoby znalezienie materiału genetycznego nie starszego niż milion lat. Tymczasem dinozaury wyginęły ok. 66 milionów lat. Portal Whatnext zwraca uwagę, że nawet gdyby takie DNA odnaleziono, byłoby dosłownie poszatkowane, nawet na miliony elementów. Czy dalibyśmy radę ułożyć najtrudniejsze puzzle w historii?

Materiał genetyczny jest punktem wyjścia, ale rozwój zwierzęcia w rozwijającym się jaju jest zawiłą kaskadą genów włączających i wyłączających się w odpowiednim momencie. Nie wiemy, jaka sekwencja tych sygnałów odpowiada za wykształcenie się zdrowego dinozaura – wyjaśnia Aleksander Kowal z Whatnext.

Źródło zdjęcia:

  • Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię: Iván Jesus Rojas from Pixabay
  • Nowe informacje o BrainEx. Eksperyment pozwolił ożywić częściowo mózgi martwych świń: Pixabay/Elsemargriet
  • Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
  • ufoKosmici i kosmiczne podóże – naukowa symulacja ile zajęłaby ekspansja pozaziemskiej cywilizacji w galaktyce: MasterTux from Pixabay
  • Kleszcz na skórze i ugryzienie: Facebook/Centrum Medyczne Luxmed
  • Ufo i podróże w czasie? Znany naukowiec uważa, że kosmici to tak naprawdę ludzie z przyszłościec uważa, że kosmici to tak naprawde ludzie z przyszłości: CoolCatGameStudio z Pixabay
  • Czy dusza istnieje i waży 21 gramów? Eksperyment MacDougalla: Tumisu z Pixabay
  • aja dinozaurów znalezione. Czy Park Jurajski staje się faktem i uda się ożywić dinozaury?: WikiImages from Pixabay