Amon Göth czyli potworny komendany obozu w Płaszowie. To jego przedstawiono w filmie "Lista Schindlera"

Amon Göth czyli alkoholik i sadysta z KL Plaszow. Naprawdę był tak okrutny jak w filmie “Lista Schindlera”?

Najokrutniejsi zbrodniarze hitlerowscy podczas II wojny światowej? Na tej liście czołowe miejsce zajmuje bez wątpienia Amon Göth, czyli „bestia z KL Plaszow”. Jego postać przedstawiono w filmie „Lista Schindlera” i zagrał go Ralph Fiennes. Nazista zabijał z zamiłowania nawet chore dzieci, a pogrążyła go chciwość.

Hitlerowscy zbrodniarze podczas II wojny światowej tacy jak np. Ilse Koch i Heinz Reinefarth dokonywali potworności, które ciężko sobie wyobrazić. Wojna i nazistowskie idee zmieniały ludzi w potwory rodem z horrorów gore, czego przykładem jest właśnie Amon Göth. Komendant obozu KL Plaszow mordował wykonując swoje obowiązki, ale jak zeznali świadkowie, czerpał z tego sadystyczną przyjemność.

Amon Göth i zbrodnie – obóz KL Plaszow , likwidacja getta w Krakowie

Amon Göth urodził się 1 grudnia 1908 roku w Wiedniu w katolickiej rodzinie handlującej książkami. Syn Berthy i Amona Franza otrzymał imię po ojcu i dziadku. Amon był egipskim bogiem urodzaju. Jak podaje Żydowski Instytut Historyczny, studiował rolnictwo, ale bardziej interesowały go kwestie „żydowskiej zarazy”. Na początku lat 30. wstąpił do młodzieżówki NSDAP, a później zaczął karierę w SS. Od lata 1942 r. należał do sztabu Odilo Globocnika – generała SS kierującego Akcją Reinhardt, czyli ludobójstwem mieszkających w Polsce Żydów. 11 lutego 1943 r. otrzymał nominację na komendanta KL Plaszow, gdzie dokonywał niebywałych okrucieństw. Wyrobił sobie tam taką „renomę”, że otrzymywał później zadania jak np.  likwidacja getta w Krakowie i Tarnowie.

Jako termin likwidacji krakowskiego getta wybrał dzień 13 marca 1943 roku, czyli szabat. Osoby zdolne do pracy wywieziono do obozów, reszta została wymordowana. Göth nie oszczędził nawet dzieci ze szpitala zakaźnego. W sumie na miejscu zabito ponad 2 tysiące osób. Na likwidacji Göth nieźle się wzbogacił, bo sprzedał wiele mebli z getta, a część wysłał do swojego domu w Wiedniu.

Mimo że oskarżony był tylko komendantem obozu w KL Plaszow, sam zgłaszał się na ochotnika do likwidacji wszystkich okolicznych gett m.in. w Tarnowie i Krakowie – podaje Polskie Radio.

Obóz koncentracyjny KL Plaszow

Obóz KL Plaszow miał charakter przejściowy i trafiali do niego głównie Żydzi z gett podkrakowskich. Więźniowie byli tam traktowani wyjątkowo okrutnie. Sam komendant obozu Amon Göth dawał swoim podwładnym przykład jak znęcać się nad ludźmi. Śmierć można było ponieść, gdy np. nie zdjęło się czapki w jego towarzystwie lub, gdy spojrzało mu się w oczy. Jak podaje Polskie Radio, potwór często prowokował więźniów (podobnie jak Ilse Koch), by następnie się nad nimi znęcać. Egzekucje przeprowadzał osobiście. Co więcej, mieszkał w „Czerwonym Domu”, przedwojennej siedzibie żydowskiego Towarzystwa Ochrony Zdrowia, pomagającego dzieciom zagrożonymi gruźlicą, którego wejście kazał wybrukować żydowskimi nagrobkami.

Nazywam się Amon Göth, dla was jestem Bogiem, życie i śmierć wasza jest w moich rękach. Zgładzenie pięciuset osób to dla mnie fraszka. Pamiętajcie o tym – ogłowił więźniom po objęciu władzy w obozie. (Żydowski Instytut Historyczny)

Niemiec z filmu “Lista Schindlera”

Komendant KL Plaszow zwykł z rana dla rozrywki strzelać do więźniów. Po przebudzeniu chwytał za lornetkę i karabin snajperski. Paląc papierosa, strzelał do więźniów, którzy jego zdaniem pracowali za wolno. Pokazano to w filmie „Lista Schindlera”. Zwyczajem komendanta było również zabijanie po kilku więźniów podczas przechadzki po obozie.

Opublikowany przez Jacka Gruener Niedziela, 23 sierpnia 2015

Potrafił skazać na śmierć dziewczynę za to, że podczas sprzątania przejrzała się w samochodowym lusterku. Kazał zabić matkę i córkę za zbyt wolne obieranie ziemniaków, a kucharza za podanie zbyt gorącego posiłku. Potrafił poszczuć robotników psami, a inni musieli patrzeć jak zwierzęta rozszarpywały ludzi. Życie stracił także jego pucybut za niezbyt lśniące oficerki, a jego 15-letni ordynans został powieszony w gabinecie za jedną pchłę znalezioną u psa. Mówi się też o gwałtach na więźniarkach. Szacuje się, że Göth osobiście zabił ok. 500 osób. Jak podają źródła, jego sadyzm mógł wynikać ze skrajnych zmian nastroju oraz alkoholizmu.

Amon Göth wykazał się też wyjątkowym „zaangażowaniem” podczas selekcji więźniów obozu KL Plaszow , gdy ten stawał się przeludniony.  Przy akompaniamencie walców Straussa biegali nago zataczając kręgi dookoła stołów.  Lekarze SS wychwytywali tych najsłabszych, a następnie wysyłano ich do Auschwitz na likwidację.

Okrucieństwo, jakie okazywał Göth w swoim postępowaniu, mogło osiągnąć trudne do zrozumienia granice. Kiedy do obozów zagłady wysyłano grupy dzieci, ich matki były zmuszone stać nieruchomo i w milczeniu, podczas gdy ich potomstwo oddalało się, zmierzając ku śmierci. Göth wydał zarządzenie, by w tym czasie obozowa orkiestra grała dziecięce piosenki – pisze Jesús Hernández w książce „Nazistowskie bestie. Kaci z SS”.

Amon Göth – kara i śmierć

Gdy losy II wojny były już przesądzone, Amon Göth próbował ukryć skalę swoich zbrodni, każąc wykopać i spalić zwłoki pomordowanych. Jak na razie szacuje się, że w obozie KL Plaszow zginęło ponad 8000 osób, ale w okolicy wciąż znajdywane są ludzkie kości.

13 września 1944 roku Göth został aresztowany przez RSHA, Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy i nie umiał wyjaśnić, skąd miał 80 tysięcy marek w mieszkaniu w Wiedniu. Co prawda trafił do więzienia, ale nie był tam długo ze względu na stan zdrowia i cukrzycę (podaje się również, że uciekł lub wyszedł za kaucją). W 1945 roku ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem, ale Amerykanie go rozpoznali i postawili przed polskim trybunałem. Nie przyznał się do winy, ale i tak został skazany na śmierć przez powieszeniem. Wyrok wykonano 13 września 1946 roku w Krakowie.

Co ciekawe, wykonano nagranie z egzekucji Götha, ale kilka lat temu jego autentyczność podważyli historycy jednego z programów dokumentalnych National Geographic. Według nich, na filmie było widać śmierć nie Amona, a Ludwiga Fischera, który również został stracony po wojnie, w 1947 r. Nie wiadomo, gdzie został pochowany Göth.

Interia podaje, że podobno Amon Göth przed śmiercią pouczał kata jak odpowiednio przygotować linę. Podobno trzykrotnie podejmowano próbę powieszenia, nim ostatecznie doszło do zgonu oskarżonego.

W latach 1947–1949 w Polsce sądzono jeszcze 18 członków załogi KL Plaszow, spośród których 4 otrzymało wyroki śmierci, a 12 długoletnie więzienie. Większość esesmanów z KL Plaszow uniknęła jednak jakiejkolwiek kary. Nie odzyskano też zagrabionych przez Götha skarbów zamordowanych Żydów – podaje Żydowski Instytut Historyczny.

Źródła: Ciekawostki Historyczne, Żydowski Instytut Historyczny, Polskie Radio

Źródło zdjęcia: