Burger King kontra Ukraińcy w Polsce. Nowa kanapka obraża historię Ukrainy?

Burger King kontra Ukraińcy w Polsce. Oburza ich nowa kanapka

Mniejszość ukraińska w Polsce kontra Burger King. Ukraińcy uważają, że nowa kanapka o nazwie Goudomor przywołuje skojarzenia z historią Ukrainy i Wielkim Głodem, gdy zginęło kilka milionów ludzi.

Kanapka niezgody. Ukraińcy w Polsce są oburzeni najnowszą pozycją w menu sieci Burger King. Nowa kanapka ma nazwę Goudomor i wywołała oburzenie mniejszości ukraińskiej w naszym kraju, albowiem budzi skojarzenia z Hołodomorem (ukr. Голодомор, dosł. „zamorzenie głodem”), czyli Wielkim Głodem. Była to klęska głodu celowo wywołała przez ZSRR, która kosztowa życie kilka milionów Ukraińców.

Burger King kontra historia Ukrainy

Prezes Związku Ukraińców w Polsce Mirosław Skórka uważa, że Burger King nową kanapką „strzelił sobie w kolana”. Uważa, że „Goudomor” to przejaw głupoty lub po prostu braku wiedzy oraz empatii wobec ludzi, którzy ucierpieli podczas klęski głodu.

Osobom, które nie mają pojęcia o historii, ta nazwa nie będzie przypominać nic. Natomiast osobom, które mają minimalną wiedzę, nazwa będzie od razu przywoływać na myśl jedną z największych zbrodni w dziejach — ocenia w rozmowie z portalem goniec.pl Mirosław Skórka. (Onet.pl)

Jak podaje Onet.pl, Burger King oficjalnie nie odniósł się do oskarżeń mniejszości ukraińskiej w Polsce. W obliczu krytyki, fast food zdecydował się jednak usunąć nową kanapkę z menu.

https://twitter.com/yenanoha/status/1460967596166029316

Wielki Głód na Ukrainie

Wielki Głód na Ukrainie był celową akcją Związku Sowieckiego pod wodzą Stalina, wymierzoną w ludzi zamieszkujących teren Ukrainy. Władza chciała zmusić chłopów do obowiązkowego zrzeszania się oraz realizacji obowiązkowych dostaw. Szacuje się, że z głodu umarło 3-12 milionów osób. W każdą czwartą sobotę listopada Ukraińcy obchodzą dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

https://twitter.com/gpeyrol16/status/1461076619725094918

7 sierpnia 1932 roku wydano dekret nazwany przez lud “prawem pięciu kłosów”. Przewidywał karę śmierci za zerwanie kłosów, zabranie zamarzniętych ziemniaków czy buraków zostawionych po żniwach na polach kołchozów. Ukraińcy nie mogli też przemieszczać się w poszukiwaniu żywności.

Wielki głód na Ukrainie z lat 1932-1933 to jedno z największych ludobójstw w historii. Decyzje podjęte przez Józefa Stalina doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Zdesperowani poddani czerwonego cara zjadali nawet własne dzieci – pisze portal Wielka Historia.

Źródło zdjęcia: