Reparacje wojenne. Premier Morawiecki powołał Instytut Strat Wojennych

Morawiecki zapowiada starania o reparacje wojenne dla Polski. Powołał Instytut Strat Wojennych

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z agencją DPA powiedział, że Polsce należą się reparacje wojenne. Zapewniał, że polskie roszczenia zostaną utrzymane i podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych.


Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiej agencji prasowej DPA. Powiedział, że reparacje wojenne „nie są poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji”. Zapowiedział, że z jego polecenia powstanie Instytut Strat Wojennych. Będzie to nowy instytut badawczy, które we właściwy sposób uzasadni polskie roszczenia za straty i zniszczenia z okresu II wojny światowej wyrządzone przez Niemców.

Morawiecki zapowiada starania Polski o reparacje wojenne

Jak zapowiedział Morawiecki, nowy instytut ma zinstytucjonalizować wysiłki na rzecz badania wszystkich szkód wojennych, a także zająć się dalszym postępowaniem w sprawie roszczeń odszkodowawczych. Jednocześnie powołana w 2017 r. sejmowa komisja do zbadania zniszczeń wojennych zakończy swoją pracę w lutym 2022 roku, publikując raport.  Premier nie ujawnił, w jaki sposób zostanie wykorzystany ten dokument, ale zapewnił, że zapozna się z nim cały świat.

Decyzja o tym, co, kiedy i jak zrobimy z tym raportem, jeszcze nie zapadła – powiedział Morawiecki.

Sejmowa komisja została powołana w 2017 r. w celu ustalenia zniszczeń wojennych w Polsce, która w 1939 r. została najechana przez Niemcy i była okupowana do 1945 r. Jej przewodniczący Arkadiusz Mularczyk już w ubiegłym roku ogłosił zakończenie prac. Według Morawieckiego, komisja została jednak poproszona o uzupełnienie informacji. Raport będzie gotowy do lutego – pisze Polsat News.

Niemcy zapłacą Polsce reparacje wojenne?

Wciąż nie ustalono ilu dokładnie obywateli Polski zginęło w czasie II wojny światowej, ale agencja DPA pisze o 4-6 milionach ofiar. Przypomina również, że według wcześniejszych polskich szacunków, opartych na inwentaryzacji z 1946 r. Niemcy wyrządzili szkody wynoszące ok. 800 miliardów euro. Dodaje również, że chociaż zapewne presja ze strony polskiej zwiększy się w lutym, gdy zostanie przedstawione sprawozdanie parlamentarne, ale dla rządu federalnego kwestia reparacji wojennych dla Polski jest prawnie i politycznie zamknięta. Niemcy powołują się na traktat między RFN, NRD i czterema byłymi mocarstwami okupacyjnymi – USA, Związkiem Radzieckim, Francją i Wielką Brytanią, w którym nie ma wzmianki o reparacjach.

DPA podkreśla, że wiele państw zaatakowanych i okupowanych przez nazistowskie Niemcy, takich jak Grecja i Polska, nie brało udziału w negocjacjach w tej sprawie.

Instytut Strat Wojennych ma instytucjonalnie wspierać badania szkód wojennych, a także zająć się dalszym dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych. O planach jego utworzenia informował w październiku poseł PiS Arkadiusz Mularczyk – pisze DW.com.

Źródło zdjęcia:

  • Reparacje wojenne. Premier Morawiecki powołał Instytut Strat Wojennych: YouTube