Kosmici i pozaziemskie cywilizacja - czy istnieją i jak je znaleźć? Noblista Frank Wilczek uważa, że popełniamy błąd

Kosmici istnieją? Noblista wyjaśnia jak znaleźć pozaziemskie cywilizacje

Czy kosmici istnieją? Zdobywca nagrody Nobla fizyk Frank Wilczek uważa, że prawdopodobnie nie jesteśmy sami w kosmosie. Dlaczego w takim razie wciąż nie możemy odnaleźć żadnej pozaziemskiej cywilizacji? Noblista twierdzi, że źle organizujemy poszukiwania i zasugerował na co powinniśmy zwrócić uwagę w Układzie Słonecznym.

Jak odnaleźć życie pozaziemskie? Jeśli kosmici istnieją, to jak twierdzi fizyk z MIT Frank Wilczek, konieczne są zupełnie inne strategie ich poszukiwania. Uważa, że wysyłanie sygnałów w kosmos mija się z celem. Sugeruje, by skupić się na tym, jakie skutki na otoczenie ma obecność pozaziemskich cywilizacji. Jak podkreślił na łamach „The Wall Street Journal”, celem obserwacji powinno być 4000 znanych egzoplanet, gdzie występuje najwyższe prawdopodobieństwo istnienia życia. Jego zdaniem, musimy wreszcie określić czego konkretnie szukamy, a nie prowadzić badania kosmosu poniekąd po omacku.

Ślady pozaziemskich cywilizacji

Jak stwierdził Wilczek, powinniśmy szukać nie kosmitów, ale śladów ich aktywności. Dowodem na ich istnienie mogą być np. zmiany w atmosferze. Jako przykład podaje jak na ziemską atmosferę i to jak wpływają na nią działalność człowieka (dziura ozonowa) oraz procesy biologiczne, np. fotosynteza na Ziemi. Przypuszcza, że zaawansowane cywilizacje pozaziemskie mogą też kolonizować inne planety, modyfikując ich atmosfery. Nie jest to scenariusz wyjęty rodem z powieści science fiction, bo przecież już teraz planowana jest kolonizacja Marsa i stworzenie tam nowej atmosfery, która pozwoli na oddychanie. Elon Musk i Jeff Bezos już teraz planują jak skolonizować nowe światy i rozwijają niezbędną do tego technologię.

Kosmici i anomalie termiczne w kosmosie

Kluczem do odnalezienia kosmitów jest także… globalne ocieplenie! Jak czytamy na Big Think, zaawansowane cywilizacje, tak jak nasza powodują swoją działalnością, podniesienie temperatury na planecie. Powinniśmy szukać sygnatur cieplnych wynikających ze zużywania surowców i produkowania energii (np. fuzje jądrowe). Naukowiec przypuszcza, że przedstawiciele pozaziemskich cywilizacji mogą nawet celowo podnosić temperaturę na danej planecie, by uczynić ją możliwą do zamieszkania. W ten sposób pozostaną takie ślady jak roztopione lodowce.

Ludzie kontra kosmos

Wilczek uważa, że być może nie będziemy musieli szukać kosmitów… bo to oni znajdą nas pierwsi. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju naszej cywilizacji, działalność człowieka wkrótce zacznie się bardzo „rzucać w oczy we wszechświecie”. Jak ostrzegał Stephen Hawking, nie powinniśmy się jednak ujawniać przed pozaziemskimi cywilizacjami, ponieważ to może to oznaczać nasz tragiczny koniec.

Big Think, The Wall Street Journal, frankwilczek.com

Źródło zdjęcia: