Chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska ze względu na skład. Mają też zły wpływ na zdrowie psychiczne

Chipsy niszczą zdrowie psychiczne! Nowe badania

Chipsy to wyjątkowo niezdrowe i kaloryczne przekąski. Powodują nie tylko takie choroby jak otyłość, cukrzyca i rak. Okazuje się, że chipsy mają też negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i powodują depresję.

Chipsy to czyste zło. Paprykowe, cebulowe, pieczone,  solone, serowe… wszystkie mają tak samo szkodliwy skład. Ta popularna przekąska jest bardzo kaloryczna i powoduje otyłość, refluks jelitowy, nadciśnienie tętnicze, choroby jelitowe oraz podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie chipsów prowadzi do chorób serca, a także powoduje nadmiar soli w diecie. Standardowa porcja chipsów ziemniaczanych zawiera 16% dziennej zalecanej ilości tłuszczu, z czego 15% pochodzi z tłuszczów nasyconych. Dodatkowo, podczas smażenia i pieczenia chipsów wytwarza się rakotwórczy akrylamid, czyli chemiczna neurotoksyna. Jednak chipsy niszczą nie tylko ciało. Najnowsze badania wykazały, że ta słona przekąska ma też wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Częste spożywanie chipsów, zwiększa także poziom cukru we krwi z powodu przemiany węglowodanów w cukry w organizmie, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego, dzieci nie powinny spożywać chipsów oraz diabetycy – podaje Medonet.pl.

Chipsy niszczą zdrowie psychiczne

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Aston w Birmingham wykazały, że częste jedzenie chipsów (2-3 razy w tygodniu) przyczynia się do problemów z pamięcią i zaburzeń nastroju. Spożywanie chipsów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji i zaburzeń lękowych. Chipsy zaburzają także zdolności kognitywne (poznawcze).

Badanie przeprowadzono na grupie 428 osób, które wypełniały kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego. Z badania wynika, że najbardziej destrukcyjny wpływ na zdrowie psychiczne miały chipsy ziemniaczane.

Dla porównania, osoby częściej wybierające owoce, cieszyły się z kolei mniejszą podatnością na zaburzenia zdrowia psychicznego.

Jedzenie chipsów uzależnia jak narkotyki i alkohol

We wcześniejszych badaniach wykazano natomiast, że chipsy uzależniają  jak narkotyki i napoje alkoholowe. W pewnym momencie nie kontrolujemy spożycia i na „jednym chrupku” nigdy się nie kończy.

Źródło zdjęcia:

  • Słodkie napoje gazowane. Jaki mają wpływ na zdrowie i jak bardzo są szkodliwe?: Emilian Robert Vicol from Pixabay
  • Awokado – wpływ na zdrowie i odchudzanie. Jakie są przeciwskazania?: Geraldine Dukes from Pixabay
  • Sushi i wpływ na zdrowie – czy jest szkodliwe? Jakie powoduje choroby?: Kevin Petit from Pixabay
  • Kawa 3w1 instant – skład i wpływ na zdrowie: Q Man from Pixabay
  • Kawa rozpuszczalna – czy jest szkodliwa i rakotwórcza? Jak się ją robi? Informacje i mity o kawie rozpuszczalneja i rakotwórcza? Jak się ją robii? Informacje i mity o kawie rozpuszczalnej: jan mesaros from Pixabay
  • Muzyka łagodzi obyczaje… a także głód i stres? Ustalono, które zespoły i wokaliści najlepiej redukują zajadanie stresu.: Image by Jörn from Pixabay
  • Pomidory to nie dla każdego zdrowe warzywa. Kto nie powinien jeść pomidorów i jakie są przeciwskania? Informacje i przeciwskazania: LoggaWiggler from Pixabay
  • Chipsy to wyjątkowo niezdrowa przekąska ze względu na skład. Mają też zły wpływ na zdrowie psychiczne: Thomas from Pixabay