Plemniki i nowe badania - jak naprawdę się poruszają?

Odkryli jak naprawdę poruszają się plemniki. “To pomoże leczyć bezpłodność”

Jak poruszają się plemniki? Nowe badania wykazały, że nauka przez ponad 300 lat była w błędzie, a Antoni van Leeuwenhoek się pomylił. Odkrycie pomoże leczyć bezpłodność u mężczyzn.

Plemniki odkrył w 1677 roku duński „ojciec mikrobiologii” Antoni van Leeuwenhoek  , badając próbki własnego nasienia. Opisał też sposób poruszania się plemników w kierunku komórki jajowej i porównał je do węgorzy lub węży.  Od tamtej pory panuje przekonanie, że plemniki poruszają się wprawiając w ruch witki. Nowe badania, do których posłużyły mikroskopy 3D wykazały, że plemniki poruszają się spiralnie niczym „małe korkociągi”.

Ruch witki plemnika

Jak czytamy na łamach Big Think, „nauka zaakceptowała 17-wieczny błędny model wizualny”. Wyniki badań opublikowane w Science Advances podważają opisywany do tej pory sposób poruszania się plemników, określając go jako „iluzję optyczną”.

Nie dość, że rozmiar plemników wynosi jedynie 6 μm długości, to problemem dla wielu urządzeń jest też ogromna prędkość poruszania się plemników. Naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii, aby zbadać ruch plemników, użyli kamery zdolnej rejestrować ponad 55 tys. klatek w ciągu jednej sekundy oraz zastosowali specjalny stolik mikroskopowy z urządzeniem piezoelektrycznym do przesuwania próbki w górę i w dół z dużą szybkością. Okazało się, że nawet nowoczesne mikroskopy 2D dają błędny obraz poruszania się tych maleństw. Szybkie i wysoce zsynchronizowane obracanie się plemników powoduje iluzję, ponieważ gdy widzimy je z góry, ogon wydaje się mieć symetryczny ruch z boku na bok.

Badaliśmy po prostu nasienie i ruch plemników w trzech wymiarach, ale nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia – powiedział Hermes Gadêlha z  Polymaths Lab at University of Bristol. (Smithsonian Magazine).

Jak dodaje Live Science, potwierdzono również, że dotychczasowe teorie były błędne, bo plemnik może poruszać “ogonkiem” tylko w jedną stronę. Gadêlha porównuje to do „pływaka, który może poruszać nogami tylko w jedną stronę i pływa w kółko”. Tylko ruch spiralny pozwala plemnikom poruszać się naprzód.

Leczenie bezpłodności

Uzyskane wyniki badan mogą być pomocne podczas badania przyczyn niepłodności u mężczyzn. Co więcej, to nie pierwsze zaskakujące wyniki badań nasienia w tym roku. Do tej pory sądzono, że komórka jajowa jest bierna wobec plemników, lecz kilka miesięcy temu wykazano, że nadaje ona specjalny chemiczny sygnał, dzięki któremu „wybiera” określone plemniki. W 2019 roku opublikowano również przełomowe badania uszkodzonych plemników i ich wpływu na poronienia.

Źródło zdjęcia: