Jak poruszają się plemniki? Nowe badania wykazały, że nauka przez ponad 300 lat była w błędzie, a Antoni van Leeuwenhoek się pomylił. Odkrycie pomoże leczyć bezpłodność u mężczyzn.
Plemniki odkrył w 1677 roku duński „ojciec mikrobiologii” Antoni van Leeuwenhoek , badając próbki własnego nasienia. Opisał też sposób poruszania się plemników w kierunku komórki jajowej i porównał je do węgorzy lub węży. Od tamtej pory panuje przekonanie, że plemniki poruszają się wprawiając w ruch witki. Nowe badania, do których posłużyły mikroskopy 3D wykazały, że plemniki poruszają się spiralnie niczym „małe korkociągi”.
Ruch witki plemnika
Jak czytamy na łamach Big Think, „nauka zaakceptowała 17-wieczny błędny model wizualny”. Wyniki badań opublikowane w Science Advances podważają opisywany do tej pory sposób poruszania się plemników, określając go jako „iluzję optyczną”.
Nie dość, że rozmiar plemników wynosi jedynie 6 μm długości, to problemem dla wielu urządzeń jest też ogromna prędkość poruszania się plemników. Naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii, aby zbadać ruch plemników, użyli kamery zdolnej rejestrować ponad 55 tys. klatek w ciągu jednej sekundy oraz zastosowali specjalny stolik mikroskopowy z urządzeniem piezoelektrycznym do przesuwania próbki w górę i w dół z dużą szybkością. Okazało się, że nawet nowoczesne mikroskopy 2D dają błędny obraz poruszania się tych maleństw. Szybkie i wysoce zsynchronizowane obracanie się plemników powoduje iluzję, ponieważ gdy widzimy je z góry, ogon wydaje się mieć symetryczny ruch z boku na bok.
Badaliśmy po prostu nasienie i ruch plemników w trzech wymiarach, ale nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia – powiedział Hermes Gadêlha z Polymaths Lab at University of Bristol. (Smithsonian Magazine).
Jak dodaje Live Science, potwierdzono również, że dotychczasowe teorie były błędne, bo plemnik może poruszać „ogonkiem” tylko w jedną stronę. Gadêlha porównuje to do „pływaka, który może poruszać nogami tylko w jedną stronę i pływa w kółko”. Tylko ruch spiralny pozwala plemnikom poruszać się naprzód.
Leczenie bezpłodności
Uzyskane wyniki badan mogą być pomocne podczas badania przyczyn niepłodności u mężczyzn. Co więcej, to nie pierwsze zaskakujące wyniki badań nasienia w tym roku. Do tej pory sądzono, że komórka jajowa jest bierna wobec plemników, lecz kilka miesięcy temu wykazano, że nadaje ona specjalny chemiczny sygnał, dzięki któremu „wybiera” określone plemniki. W 2019 roku opublikowano również przełomowe badania uszkodzonych plemników i ich wpływu na poronienia.
Sukces polskich lekarzy. „Operacja serca dziecka jak lądowanie na Księżycu
Szczepionka na raka. Powstaje innowacyjna terapia
Musk przyspiesza testy Neuralink. „Zwierzęta giną setkami”
Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają czym to grozi
Pele wydał oświadczenie. Jednak nie ma opieki paliatywnej?
Problemy ze słuchem zwiastują demencję? Nowe badania
Prof. Marzena Dębska jako jedyna operuje w Polsce serca płodów. Odeszła z pracy
Ten zasr***y wiktoriański Londyn. Cholera, doktor John Snow i historia epidemiologii
Źródło zdjęcia:
- Szczepionka na raka – przełom w medycynie jest bliski?: Pexels/Pixabay
- Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię: Iván Jesus Rojas from Pixabay
- Telefon w toalecie? Lekarze ostrzegają: Pexels/ROMAN ODINTSOV
- Pele wydał oświadczenie o swoim stanie zdrowia: YouTube/Sky Sports Retro - screen
- Problemy ze słucham zwiastują objawy demencji?: Pexels/Andrea Piacquadio
- Prof. Marzena Dębska zdobyła prestiżową nagrodę za operacje serc płodów: Pexels/Rafael Henrique, Twitter/Coolfonpl - screen
- Doktor John Snow, cholera, wiktoriański Londyn – niezwykłe historia medycyny zakażnej: Wikimedia Commons
- Plemniki i nowe badania – jak naprawdę się poruszają?: Gerd Altmann z Pixabay