Elon Musk o Neuralink - najpierew testy na zwierzętach, ale chipy z mózgu człowieka już w 2021 roku

Elon Musk o Neuralink: chipy w ludzkim mózgu jeszcze w 2021 roku

Elon Musk i jego firma Neuralink jeszcze w 2021 roku chcą wszczepiać ludziom chipy do mózgu. Miliarder zapewnia, że w ten sposób rozpocznie się nowy rozdział w historii współczesnej medycyny i nauki.

Elon Musk wraz z firmą Neuralink kilka dni temu ogłosili sukces i pokazali małpę, której wszczepiono chip do mózgu i dzięki temu mogła grać w komputerowego ping-ponga. Robiła to jedynie za pomocą siły własnego umysłu. Jak wyjaśnił narrator na nagraniu, 9-letni makak Pager miał wszczepione implanty z  siecią mini elektrod, co pozwoliło mu opanować korzystanie z gry komputerowej w jedynie 6 tygodni. Wkrótce podobne eksperymenty zostaną przeprowadzone na ludziach.

Elon Musk o planach i przyszłości Neuralink

Jak zapowiada Elon Musk, wkrótce nastąpi dosłownie podłączenie ludzkiego mózgu do komputera. Służyć ma do tego aplikacja Neuralink, która zainstalowana na smartfonie, pozwoli śledzić aktywność mózgu. Założyciel SpaceX przyznaje, że praca nad projektem Neuralink są na tyle zaawansowane, aby testy na ludziach ruszą jeszcze w 2021 roku.

Dla własnego dobra nie przekazujcie tej informacji nikomu, kto wierzy w teorie spiskowe – powiedział Elon Musk o rozwoju i planach Neuralink.

Focus.pl przypomina, że to nie jest pierwszy raz, gdy Elon Musk i Neuralink przeprowadzają testy na zwierzętach. W 2020 roku umieszczono implant ze sztuczną inteligencją w mózgu świni, by móc odczytać jego aktywność i ją rejestrować. Musk chwalił się już w 2019 roku, że prowadzone są testy technologii z udziałem małp.

Jaki cel ma Elon Musk rozwijając projekt Neuralink?

Jak wyjaśnia Bloomberg, projekt Neuralink zakłada połączenie mózgu z wszczepem za pomocą specjalnych nici z elektrodami. Średnica pojedynczej nici nie przekracza 4-6 mikrometrów, co czyni je kilku, a nawet kilkunastokrotnie cieńszymi od ludzkiego włosa. Wykonuje się niewielki odwiert w czaszce, przed które specjalna maszyna (działająca pod nadzorem neurochirurga) wykonuje proces instalacji wszczepu. Finalna faza rozwoju projektu, gdy ludzie zespolą się z komputerami, zostanie osiągnięta w 5-10 lat. 

Jak zapewnia Elon Musk, projekt Neuralink ma przede wszystkim pomóc ludziom, którzy doznali urazów mózgu i rdzenia kręgowego, aby mogli odzyskać sprawność. Chip N1 umożliwi sparaliżowanej osobie obejście uszkodzonego rdzenia kręgowego, by połączyć mózg z kończynami.

Małpa w gra w grę komputerową – Monkey Mingpong [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Neuralink i testy na zwierzętach. Elon Musk zapowiada bezpieczną technologię: Iván Jesus Rojas from Pixabay
  • Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
  • Elon Musk i lądowanie na Marsie – nowa data. SpaceX przegra z NASA?: YouTube/Everyday Astronaut
  • Start rakiety Falcon 9 – NASA i SpaceX odniosą kosmiczny sukces?: Tumisu from Pixabay
  • Elon Musk twierdzi, że kosmici nie istnieję. Argument przeciw UFO na Twitterze: YouTube/TED
  • Elon Musk o Neuralink – najpierw testy na zwierzętach, ale chipy z mózgu człowieka już w 2021 roku: YouTube/TED (screen)