Elon Musk i Neuralink - kolejny eksperyment i małpa z wszczepionym implantem do mózgu

Elon Musk ogłosił, że wszczepiono małpie chip Neuralink. “Gra w gry za pomocą myśli”

Elon Musk i kolejny kontrowersyjny eksperyment. Jego firma Neuralink wszczepiła implant do mózgu małpy. Założyciel Tesla i SpaceX pochwalił się, że zwierzę może teraz grać w gry przy użyciu umysłu. Technologia ma w przyszłości m.in. pomóc osobom sparaliżowanym.

Elon Musk i jego firma Neuralink już jakiś czas zapowiedzieli, że wkrótce nastąpi wszczepienie implantu do mózgu człowieka i połączenie tego ogranu z komputerem. Na razie jednak trwają testy na zwierzętach, a implant o nazwie Neuralink wszczepiono małpie.

Elon Musk ogłasza sukces Neuralink

Musk już wcześniej chwalił się, że podobny implant wszczepiono do mózgu świni o imieniu Gertruda. Spółka zaprezentowała jak urządzenie zbierało dane z mózgu zwierzęcia i przesyłało je prosto do komputera. Teraz czas na kolejny krok, czyli implant wszczepiony do mózgu małpy, czym Musk pochwalił się w programie „Good Time Show”. Zapowiedział, że najdalej w ciągu miesiąca opublikuje nagrania wideo przedstawiające małpę, na której przeprowadzono eksperyment.

Mamy małpę z wszczepionym bezprzewodowym implantem w czaszce i małymi przewodami, co pozwala jej na to, by grać w gry wideo przy użyciu umysłu. To szczęśliwa małpa – pochwalił się Elon Musk.

Miliarder zapewniał, że stan zdrowia małpy jest dobry. Zapowiedział także kolejne eksperymenty i badania, bo chciałby sprawdzić, czy 2 małpy z wszczepionymi chipami Neuralink mogłyby grać wspólnie w grę „Pong” za pomocą myśli.

Projekt Neuralink- przełom w medycynie czy przekroczenie granic etycznych?

Jak wyjaśnia Bloomberg, projekt Neuralink zakłada połączenie mózgu z wszczepem za pomocą specjalnych nici z elektrodami. Średnica pojedynczej nici nie przekracza 4-6 mikrometrów, co czyni je kilku, a nawet kilkunastokrotnie cieńszymi od ludzkiego włosa. Wykonuje się niewielki odwiert w czaszce, przed które specjalna maszyna (działająca pod nadzorem neurochirurga) wykonuje proces instalacji wszczepu. Musk chwalił się już w 2019 roku, że prowadzone są testy technologii z udziałem małp.

Musk zapowiada, że chociaż nie przeprowadza jeszcze testów na ludziach, to jedynie kwestia czasu. Przewiduje, że Neuralink zaimplementuje połączenie neuronowe u ludzi w ciągu najbliższego roku. Finalna faza rozwoju projektu, gdy ludzie zespolą się z komputerami, zostanie osiągnięta w 5-10 lat. Miliarder podkreśla, że projekt Neuralink ma pomóc ludziom, którzy doznali urazów mózgu i rdzenia kręgowego. Implant pozwoli im w pewnym sensie odzyskać sprawność.

Pierwszym zrealizowanym projektem Neuralink i Muska ma być wspomniany rdzeń kręgowy w postaci implantu. Chip N1 pozwoli sparaliżowanej osobie obejść uszkodzony rdzeń kręgowy i połączyć mózg z kończynami, co będzie możliwe dzięki elektrodom umieszczonym w korze mózgowej.

Możemy połączyć się z każdym obszarem mózgu i np. odzyskać wzrok. Możemy naprawić wszystko w mózgu – zapowiada Musk. (wionews.com)

Źródło zdjęcia: