Elon Musk i Neuralink - kolejny eksperyment i małpa z wszczepionym implantem do mózgu

Elon Musk ogłosił, że wszczepiono małpie chip Neuralink. „Gra w gry za pomocą myśli”

Elon Musk i kolejny kontrowersyjny eksperyment. Jego firma Neuralink wszczepiła implant do mózgu małpy. Założyciel Tesla i SpaceX pochwalił się, że zwierzę może teraz grać w gry przy użyciu umysłu. Technologia ma w przyszłości m.in. pomóc osobom sparaliżowanym.

Elon Musk i jego firma Neuralink już jakiś czas zapowiedzieli, że wkrótce nastąpi wszczepienie implantu do mózgu człowieka i połączenie tego ogranu z komputerem. Na razie jednak trwają testy na zwierzętach, a implant o nazwie Neuralink wszczepiono małpie.

Elon Musk ogłasza sukces Neuralink

Musk już wcześniej chwalił się, że podobny implant wszczepiono do mózgu świni o imieniu Gertruda. Spółka zaprezentowała jak urządzenie zbierało dane z mózgu zwierzęcia i przesyłało je prosto do komputera. Teraz czas na kolejny krok, czyli implant wszczepiony do mózgu małpy, czym Musk pochwalił się w programie „Good Time Show”. Zapowiedział, że najdalej w ciągu miesiąca opublikuje nagrania wideo przedstawiające małpę, na której przeprowadzono eksperyment.

Mamy małpę z wszczepionym bezprzewodowym implantem w czaszce i małymi przewodami, co pozwala jej na to, by grać w gry wideo przy użyciu umysłu. To szczęśliwa małpa – pochwalił się Elon Musk.

Miliarder zapewniał, że stan zdrowia małpy jest dobry. Zapowiedział także kolejne eksperymenty i badania, bo chciałby sprawdzić, czy 2 małpy z wszczepionymi chipami Neuralink mogłyby grać wspólnie w grę „Pong” za pomocą myśli.

Projekt Neuralink- przełom w medycynie czy przekroczenie granic etycznych?

Jak wyjaśnia Bloomberg, projekt Neuralink zakłada połączenie mózgu z wszczepem za pomocą specjalnych nici z elektrodami. Średnica pojedynczej nici nie przekracza 4-6 mikrometrów, co czyni je kilku, a nawet kilkunastokrotnie cieńszymi od ludzkiego włosa. Wykonuje się niewielki odwiert w czaszce, przed które specjalna maszyna (działająca pod nadzorem neurochirurga) wykonuje proces instalacji wszczepu. Musk chwalił się już w 2019 roku, że prowadzone są testy technologii z udziałem małp.

Musk zapowiada, że chociaż nie przeprowadza jeszcze testów na ludziach, to jedynie kwestia czasu. Przewiduje, że Neuralink zaimplementuje połączenie neuronowe u ludzi w ciągu najbliższego roku. Finalna faza rozwoju projektu, gdy ludzie zespolą się z komputerami, zostanie osiągnięta w 5-10 lat. Miliarder podkreśla, że projekt Neuralink ma pomóc ludziom, którzy doznali urazów mózgu i rdzenia kręgowego. Implant pozwoli im w pewnym sensie odzyskać sprawność.

Pierwszym zrealizowanym projektem Neuralink i Muska ma być wspomniany rdzeń kręgowy w postaci implantu. Chip N1 pozwoli sparaliżowanej osobie obejść uszkodzony rdzeń kręgowy i połączyć mózg z kończynami, co będzie możliwe dzięki elektrodom umieszczonym w korze mózgowej.

Możemy połączyć się z każdym obszarem mózgu i np. odzyskać wzrok. Możemy naprawić wszystko w mózgu – zapowiada Musk. (wionews.com)

Źródło zdjęcia:

Kosmici i pozaziemskie cywilizacja - czy istnieją i jak je znaleźć? Noblista Frank Wilczek uważa, że popełniamy błąd Previous post Kosmici istnieją? Noblista wyjaśnia jak znaleźć pozaziemskie cywilizacje
Czy piąty wymiar istnieje? Naukowcy mają nowe teorie, ale zakadką są ciemna materia i tajemnicza cząsteczka Next post „Wszechświat może mieć piąty wymiar”. Nowa teoria, tajemnicza cząsteczka i ciemna materia