Najstraszniejsze ryby świata - morskie potwory jak z horroru

Najstraszniejsze ryby świata. Morskie potwory jak z horroru [TOP 8]

Najstraszniejsze ryby świata? Oto lista, na której znajdują się “morskie potwory”, przy których rekiny i mureny wyglądają na urocze morskie stworzenia. Oceany skrywają prawdzie bestie rodem z filmów grozy.

Black seadevil – ryba utrzymanek

Jeśli wymienia się najstraszniejsze ryby świata, na liście musi znaleźć się black seadevil (Melanocetus, ryba wędkarz, anglerfish). Jak opisuje Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), to przedstawiciel rodziny żabnicokształtnych i jedna z najrzadszych i najbardziej tajemniczych ryb, których tylko kilkadziesiąt udało się do tej pory sfotografować i uchwycić na nagraniach.

Black seadevil to ryba mająca ok. 9 centymetrów długości. Jest dość powolna, więc woli zastawiać pułapki w ciemności, niż uganiać się za posiłkiem. Nad pyskiem posiada wyrostek (wędka) ze świecącą „lampką”, którą wabi ofiary. Gdy zbliżają się do światła, wpadają nagle prosto w ostre zęby.

Badacze, analizując nagrania, ocenili, że ta ryba ma bardzo małe oczy i słaby wzrok. Posiada jednak charakterystyczne plamki na ciele, które mogą służyć do wyczuwania ruchu innych stworzeń w wodzie.

Jak podaje Live Science, wiadomo już, że samce tej ryby nie posiadają świecącego wabika i jeśli szybko nie znajdą sobie partnerki, mogą umrzeć z głodu. Te ryby rozmnażają się również w potworny sposób. Samiec wgzryza się w samicę, dosłownie stając się jej pasożytem. Ich ciała zaczynają się zrastać, a skóra i organy wewnętrzne samca zaczynają zanikać. Może jednak przekazać swojej wybrance nasienie i spłodzić potomstwo.

Fangtooth

Fangtooth (Anoplogaster cornuta, ogrefish) to ryba jak z horroru, posiadająca imponujące zęby. Jak podaje Monterey Bay Aquarium, gdy mała ryba lub krewetka podpłynie zbyt blisko tego drapieżnika, otwiera paszczę i dosłownie wciąga ofiarę do środka. 

Fanhtooth ma małe oczy i bardzo słaby wzrok. Natura zrekompensowała jednak tę wadę i ryba posiada na ciele charakterystyczną linię, która pozwala jej wyczuwać wibracje w wodzie i lokalizować ofiary. Niektórzy badacze podejrzewają, że skoro poluje w głębinach, gdzie panuje całkowity mrok, może korzystać też z chemoreceptorów i najpierw musi wpaść na ofiarę, by ją „poznać”.

Pod względem wielkości zębów w stosunku do całego ciała, Fangtooth posiada największe zęby na świecie ze wszystkich ryb na świecie. Chociaż wygląda potwornie, to tak naprawdę osiąga jedynie kilkanaście centymetrów długości. Trudno ją spotkać, ponieważ to jedna z najgłębiej żyjących ryb na świecie (ok. 2000-5000 metrów). To również prawdziwy twardziel, bo musi wytrzymać na takiej głębokości potężne ciśnienie i bardzo niską temperaturę.

Blobfish – ryba z ludzką twarzą

Blobfish (Psychrolutes marcidus, Mr Blobby) to podobno najbrzydsza ryba na świecie i najsmutniejsze zwierzę świata. Opisywany jest również jako “ryba z ludzką twarzą”. Jak podaje Australian Museum, to ryba głębinowa żyjąca u wybrzeży Nowej Zelandii, Australii i Tasmanii, gdzie zamieszkuje na głębokości od 600 do 2800 metrów. Składa się głównie z tłuszczu, którego gęstość pozwala unosić się tuż nad dnem i nie tracić zbyt wiele energii.

Wiemy jednak na pewno, że zagrażają jej statki rybackie ciągnące za sobą sieci denne. Pustoszą one dno oceanu i nieraz zagarniają do siebie rzadkie gatunki ryb głębinowych – pisze nauklove.pl

Wciąż niewiele wiadomo o życiu tych ryb. Ustalono jedynie, że żywią się m.in. ślimakami, krabami i homarami.

Dragonfish – świecący smok z oceanu

Dragonfish („ryba smok”, Aristostomias scintillans) żyje w mrocznych oceanicznych głębinach. Ma właściwości bioluminescencyjne, a natura wyposażyła te stworzenia w bardzo czułe zmysły, które pozwalają wyczuć nawet najdelikatniejszy ruch w wodzie.

Jak podaje nytimes.com, naukowcy są zafascynowani zębami tej ryby, ponieważ składają się z nanokryształów (od 5 do 10 nanometrów średnicy) przypominających przezroczyste szkło. Są jednak twardsze niż zęby rekina lub piranii, co może pomóc naukowcom przy tworzeniu nowych wytrzymałych syntetycznych materiałów.

Matronica Holboella 

Jeśli wymienia się najstraszniejsze ryby, na liście musi znaleźć się Matronica Holboella. Jest największym gatunkiem w rodzinie matronicowatych i jedną z największych ryb głębinowych w ogóle (dorasta do ponad 120 centymetrów). Rozmnaża się w podobnie przerażający sposób co black seadevil. Potwierdzono, że na jednej samicy może pasożytować nawet kilka samców. Samice są nawet 20 razy większe od samców. Tak jak black seadevil, również posiada na głowie wędkę przy otworze gębowym.

Gatunek opisał Henrik Krøyer w 1845 roku. Nazwa gatunkowa upamiętnia kapitana Holbölla, który przed 1845 rokiem złowił dwa okazy ryb głębinowych i przekazał je profesorowi Krøyerowi do opisania – wyjaśnia encyklopedia.naukowy.pl.

Najstraszniejsze ryby świata – bathysaurus ferox

Bathysaurus ferox (deepsea lizard fish) to kolejna potwornie wyglądająca ryba głębinowa, żyjąca przy dnie oceanicznym na głębokości 1,0000-3,500 metrów. Jak informuje Merine Species Identification Portal, te ryby osiągają maksymalnie ok. 60 centymetrów długości.

Osobniki posiadają zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Ryba je wszystko co napotka na swojej drodze, nawet przedstawicieli własnego gatunku. Konsumuje także martwe ryby unoszące się w wodzie.

Te ryby większość czasu spędzający w bezruchu przy dnie (na tej głębokości muszą oszczędzać energię) z głową uniesioną do góry. Gdy ofiara się zbliży, zostaje połknięta w całości i uwięziona w klatce z licznych zębów.

Rekin Goblin

Rekin goblin (mitsukurina, rekin chochlik, rekin Owstona) to rzadka ryba, która do niedawna uważana była jedynie za legendę. Od 1985 roku opisano jedynie 33 złowione okazy. Ten przerażający rekin żyje na głębokości 250 metrów, chociaż jak podają źródła, niektóre osobniki widziano na głębokości nawet 1300 metrów.

W odróżnieniu od innych rekinów, mitsukurina ma przerażająco wysuwająca się szczękę, która przywodzi na myśl kosmiczną bestię z filmu „ Obcy – ósmy pasażer Nostromo ”. Ten morski potwór nie stanowi jednak zagrożenia dla ludzi, od których stara się trzymać z daleka. Ich menu to głównie ryby i skorupiaki.

Zwisłoszczęk czarny

Zwisłoszczęk czarny (Malacosteus Niger, black loosejaw, stoplight loosejaw, rat trap fish) to ryba należąca do rodziny wężorowatych, osiągająca rozmiar 20 centymetrów. Tą “piękność” charakteryzuje nieproporcjonalnie wystająca z głowy dolna szczęka, stanowiąca nawet 25% długości całego ciała.

Malacosteus Niger ma zdolność bioluminescencji i emituje czerwone światło za pomocą narządów zlokalizowanych w okolicach oczu. Jest to nie tylko przewaga nad innymi drapieżnikami, bo światło pozwala łatwiej zlokalizować ofiary, ale także wabi je w pobliże otworu gębowego. Wiadomo, że zjadają małe ryby i krewetki, ale potrafią rzucić się na zdobycz większą od siebie. Należy wspomnieć, że większość ryb głębinowych nie widzi czerwonego koloru, więc czarny zwisłoszczęk pozostaje dla nich niewidoczny.

Jest to bardzo rzadki gatunek, m.in. dlatego, że na dużej głębokości w oceanach strefy tropikalnej (500-4000 metrów) trudno tym rybom odnaleźć partnera.

Źródło zdjęcia: