Jeffrey Dahmer - kimb ył naprawdę? Czy serial Netflixa dobrze przedstawił seryjnego mordercę?

Kim był Jeffrey Dahmer z serialu Netflixa? Ten morderca istniał naprawdę

„Dahmer” Netflixa to serial o seryjnym mordercy z USA, który budzi skrajne emocje. Kim naprawdę był Jeffrey Dahmer. Czy Netflix nieświadomie dokonał jego mitologizacji? Niestety, zaczyna się “moda na Dahmera”.

Netflix wywołał burzę kręcąc serial „Dahmer”, a żartobliwa promocja dla wielu okazała się niesmaczna. Czy w ogóle powinno się kręcić seriale o mordercach takich jak Jeffrey Dahmer i prowokować ich mitologizację? Prawdziwy Dahmer  to bowiem nie tylko seryjny morderca, ale też gwałciciel, nekrofil, kanibali okrutnik zafascynowany sekcjami zwierząt. Niestety, zaczyna się właśnie “moda na Dahmera”, a zasługujący na potępienie zwyrodnialec zyskuje miano symbolu w popkulturze. Czy widzowie Netflixa w ogóle wiedzą kim naprawdę był Jeffrey Dahmer?

Kim był Jeffrey Dahmer? Prawdziwa historia sercyjnego mordercy

Jeffrey Dahmer urodził się 21 maja 1960 roku w Milwaukee w stanie Wisconsin. Rodzice zaniedbywali go, a jego matka była chora psychicznie i kilkukrotnie podejmowała próby samobójcze. Mały Jeffery często przebywał z nią sam, co wpędzało go w depresję. W szkole był odludkiem od którego stronili równieśnicy. Po lekcjach interesował się martwymi zwierzętami, wykonując ich sekcje. Pozostałości po “eksperymentach” trzymał w słoikach w szopie, obserwując pośmiertne zmiany. W końcu sam pozbawiał życia zwierzęta, m.in. psy i koty, aby wykorzystać je w sadystycznych zabawach.

Ojciec był nieświadomy chorych fascynacji syna. Co gorsza, skutecznie je podsycał. Pokazywał mu np. jak chemicznie wybielać i konserwować kości.

Oczywiście rodzice byli świadomi, że coś było z ich dzieckiem nie tak. O wszystko obwiniali jednak operację przepukliny, ktorą Jeffrey przeszedł przed 4. urodzinami. Stał się po niej apatyczny i osowiały. Uznano, że dostał za dużą dawkę znieczulenia, która spowodowała zmiany w mózgu.

Nastoletni Dahmer rozpoczął naukę w Revere High School i wieku 14 lat uzależnił się od alkoholu. Wkrótce odkrył u siebie także skłonności homoseksualne. W wieku 16 lat zaatakował w szkole chłopca, który mu się podobał. Planował nawet przeprowadzić na nim sekcję, ale plan się nie powiódł.

Związek Dahmerów nie przetrwał próby czasu, więc Joyce z Lionelem rozwiedli się – rodzeństwo zostało w domu z matką. W 1978 roku Jeffrey skończył osiemnaście lat i pozostał w domu rodzinnym. Matka wraz z Davidem wyprowadzili się zaś do krewnych – podaje portal Kroniki Dziejów.

Zabił swoją pierwszą ofiarę tuż po ukończeniu liceum w 1978 roku mając 18 lat. Był to autostopowicz Steven Hicks. Gdy umówili się na piwo w domu Dahmera, ten uderzył go w głowę ciężarkiem do ćwiczeń. Nastepnie przeprowadził sekcję zwłok.

Po drodze na wysypisko został zatrzymany przez policję za przekroczenie linii ciągłej. Policjanci nie zajrzeli do worków, w których wiózł ciało, bo powiedział, że to tylko śmieci. Skończyło się na wlepieniu mandatu.

Wkrótce ojciec zaciągnął Dahmera do wojska. Podobno zgwałcił tam dwóch mężczyzn, ale nie udało się tego potwierdzić. Wyrzucono go z armii m.in. za problemy z alkoholem. Nałóg utrudniał mu też znalezienie mieszkania.

W 1982 roku aresztowano go za publiczne obnażanie się, a wkrótce także za onanizowanie na oczach nieletnich chłopców. Skazano go na rok programu rehabilitacyjnego. Spał w więzieniu, a w ciągu dnia pracował w fabryce czekolady. Odbywanie kary zakończył 2 miesięce przed czasem.

Dahmer rozpoczął polowanie. Szukał ofiar w gejowskich klubach i łaźniach w Milwaukee. Podawał im środki nasenne, a następnie dopuszczał się gwałtów. Mężczyzn wabił m.in. do domu babci, gdzie proponował pozowanie w negliżu za kilkadziesiąt dolarów. Babcia nie mogła jednak znieść sprowadzania chłopców oraz smrodu z piwnicy. Wkrótce Dahmer przeprowadził się do innego małego mieszkania, gdzie dopuszczał się kolejnych okrutności jak z horroru.

Często zabijał przez uduszenie i rozczłonkowywał “upolowanych” mężczyzn. Jego kolejne ofiary to Steven Tuomi (20.11.1987), 14-letni James Doxtator (16.01.1988), 22-letni Richard Guerrero (24.03.1988).

Aresztowanie, wyrok i kolejne morderstwa

W styczniu 1989 roku Dahmera aresztowano za czynności seksualne wobec nieletniego. Ogłoszenie wyroku przesunięto na maj, a w marcu dokonał morderstwa biseksualnego modela Anthony’ego Searsa. Później odnaleziono jego genitalia w szafce na akta w mieszkaniu Dahmera.

23 maja 1989 roku Dahmer został skazany na pięć lat w zawieszeniu i jeden rok w otwatym szpitalu psychiatryczny, am “odsiadkę” zakończył przez terminem. Znów zabijał, a jego ofiarami padli Raymond Smith, Edward Smith, Ernest Miller, David Thomas, Curtis Straughter, Errol Lindsey, Tony Hughes, Konerak Sinthasomphone, Matt Turner, Jeremiah Weinberger, Oliver Lacy i Joseph Bradeholt.

22 lipca 1991 roku Jeffrey Dahmer zwabił do mieszkania Tracy Edwardsa, ale ten nie wypił alkoholu ze środkiem nasennym. Uciekł i zawiadomił policję. Funkcjonariusze przeszukali mieszkanie Dahmera i natrafili m.in. na zdjęcia zmasakrowanych mężczyzn, głowę w lodówce i fragmenty ciał w formalinie.

W sumie Dahmer zamordował 17 mężczyzn. Większości z nich wstrzyknął do mózgu kwas solny. Przyznał się również do kanibalizmu. Proces Dahmera rozpoczął się 30 stycznia 1992 roku. Zdiagnozowano u niego uzależnienie od alkoholu, zaburzenie osobowości typu borderline, nekrofilię, schizotypowe zaburzenie osobowości i zaburzenia psychotyczne. 15 lutego sąd ostatecznie uznał zabójcę za zdrowego i skazał na łącznie 937 lat więzienia w Columbia Correctional Institution (Portage).

W sądzie powiedział, że “był zły i chory”. Stwierdził, że żałuje za swoje czyny i zasługuje na śmierć.

28 listopada 1994 roku Dahmer zakończył odsiadywanie wyroku, a właściwie towykonano na nim krwawy wyrok Znaleziono jego ciało w więziennej łaźni. Współwięzień ze schizofrenię pobił go metalowym prętem. Twierdził, że tak nakazał mu Bóg. Dahmer zmarł w karetce z powodu ran głowy.

Lista ofiar Dahmera:

·  18 czerwca 1978: Steven Hicks, 18 lat

·  20 listopada 1987: Steven Tuomi, 24 lata

·  16 stycznia 1988: Jamie Doxtator, 14 lat

·  24 marca 1988: Richard Guerrero, 25 lat

·  25 marca 1989: Anthony Sears, 26 lat

·  20 maja 1990: Raymond Smith, 33 lata

·  Czerwiec 1990: Edward W. Smith, 28 lat

·  Wrzesień 1990: Ernest Miller, 22 lata

·  24 września 1990: David C. Thomas, 23 lata

·  18 lutego 1991: Curtis Straughter, 18 lat

·  7 kwietnia 1991: Errol Lindsey, 19 lat

·  24 maja 1991: Anthony “Tony” Hughes, 31 lat

·  27 maja 1991: Konerak Sinthasomphone, 14 lat

·  30 czerwca 1991: Matt Turner, 20 lat

·  5 lipca 1991: Jeremiah Weinberger, 23 lata

·  15 lipca 1991: Oliver Lacy, 23 lata

·  19 lipca 1991: Joseph Bradehoft, 25 lat

Dahmer na Netflixie. Dziedzictwo seryjnego mordercy

Ciało Dahmera poddano kremacji. W swoim testamencie napisał, że żałował za swoje czyny. Prochy rozdzielono między rodzicami Jeffreya, a cały jego „dorobek” zniszczono i zakopano na nieznanym wysypisku w stanie Illinois. Zostawił jednak po sobie “dziedzictwo” w postaci chorej fascynacji opinii publiczej.

Ostatnio głośno zrobiło się o kobiecie, która wytatuowała sobie podobiznę mordrcy. Na fali popularności serialu Netflixa, sprzedano także okulary Dahmera za 150 000 dolarów. Social media zalały “zabawne” materiały z Dahmerem, które traktują go jako postać niemalże romantyczną.

Serial “Dahmer” na platformie Netflix w ciągu dwóch tygodni od premiery oglądano przez 496 milionów godzin.

Źródło zdjęcia:

  • Amerykański milioner Robert Durst to serujny morderca? Skazali go za zabicie kobiety, ale ofiar może być więcej: YouTube/NBC News (screen)
  • Che Guevara to obecnie symbol popkultury i rewolucji, który często pojawia się na koszulkach. Czy osoby uważającego za idola są świadome, że to sadystyczny morderca?: Image by jo bi from Pixabay
  • Kara śmierci w USA i nowa metoda. Morderca Alan Eugen Miller zostanie poddany eksperymentalnej egzekucji: 4711018 from Pixabay
  • Czy Jacek Jaworek żyje? Nowe teorie i informacje: Materiały Policyjne
  • Jeffrey Dahmer – kimb ył naprawdę? Czy serial Netflixa dobrze przedstawił seryjnego mordercę?: Netflix,Wikimedia Commons