The New Yorker obwinia Polskę za holokaust. To kolejna raz, gdy Polakom przypisuje się nazistowskie zbrodnie podczas II wojny światowej

The New Yorker obwinia Polaków za Holokaust

Kolejna próba obwiniania Polski i Polaków za Holokaust. Na łamach The New York ukazała się publikacja, w której sugerowana jest odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w czasie II wojny światowej. Polska ambasada w Waszyngtonie jest oburzona i zapowiada zdecydowaną reakcję.

Amerykańska gazeta The New Yorker i skandaliczna publikacja zatytułowana “Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście”. Autor artykułu pisze, że “aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” Jana Grabowskiego i Barbary Engelking. Grabowski na Twitterze skomentował publikację, twierdząc, że jest zadowolony z tonu w jakim została utrzymana jak przypisuje się Polakom Holokaust. Uważa, że to ważna publikacja rzucająca światło na wypaczaną historię Holokaustu i piętnująca agresywną politykę historyczną polskiego rządu.

The New Yorker oskarża Polaków o Holokaust. Polska ambasada reaguje

Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk uważa, że „ publikacja The New Yorker jest skandaliczna. Jego zdaniem, próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej”. Zapowiedział również, że ta manipulacja będzie „przedmiotem zdecydowanej reakcji polskiej dyplomacji”.

Polska Ambasada w Waszyngtonie jeszcze wczorajszego wieczora skierowała do redakcji New Yorker słowa jednoznacznego oburzenia manipulacyjnym charakterem tekstu, żądając jego usunięcia i wskazując, że jego tezy fałszują historię Holocaustu oraz II wojny światowej. Od reakcji redakcji uzależniamy dalsze działania w tej sprawie – zapowiedział Szynkowski vel Sęk. (Polsat News)

Krytykę artykuły wyrazili też dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Komitet Żydów Amerykańskich. W odpowiedzi na zarzuty o manipulację, The New Yorker na Twitterze pisze, że publikacja dotyczy jedynie działań polskiego rządu chcącego karać historyków za pisanie o tym, że Polacy pomagali nazistom mordować Żydów w czasie II wojny światowej.

Sprawę skomentował również Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe) na Twitterze. Podkreśla, że “chociaż tysiące Polaków szantażowało Żydów, donosiło na nich, a nawet mordowało własnymi rękami, to tysiące polskich rodzin jednak ryzykowało dla nich życie”. Zwraca uwagę, że Polska w okresie II wojny światowej była pod okupację niemiecką. Nie powinno się więc mówić o odpowiedzialności zbiorowej Polaków za Holokaust.

Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów jest wypaczeniem Holokaustu – pisze AJC Central Europe na Twitterze.

Francuskie radio oskarża Polaków o zbrodnie nazistów

Należy wspomnieć, że to kolejna próba w tym roku obwiniania Polski za zbrodnie nazistów. W lutym francuskie radio France Culture zasugerowało, że Polacy mogą być współodpowiedzialni za zbrodnie III Rzeszy. Wspomniano również “polskie obozy śmierci”. W materiale France Culture pojawiło się również zdjęcie przedstawiające Wolne Miasto Gdańsk w 1939 roku. Udekorowane było flagami III Rzeszy. Podpisano je jako „Polska, Gdańsk”.

Źródło zdjęcia: