Problemy ze słucham zwiastują objawy demencji?

Problemy ze słuchem zwiastują demencję? Nowe badania

Demencja i jej wczesne objawy. Zdaniem naukowców, problemy ze słuchem mogą być symptomem zapowiadającym zotępienie i pogarszanie się funkcjonowania mózgu.

Problemy ze słuchem to zapowiedź objawów demencji w podeszłym wieku? Analiza brytyjskich naukowców z Uniwersytetu z Oksfordzkiego wykazała, że problemy ze słyszeniem w otoczeniu, w którym panuje hałas, mogą wiązać się z rozwojem demencji. Aby to zweryfikować, przenalizowano dane medyczne 80 000 pacjentów z brytyjskiej bazy Biobanku. Wybrano osoby powyżej 60. ooku życia, które przeszły testy słuchu pod kątem zdolności wyłapywania fragmentów mowy w głośnym otoczeniu. Obserwacje trwały w sumie 11 lat, a po tym czasie u 1 285 uczestników badania stwierdzono otępienie. Wyniki badań opublikowano na łamach “Journal of Alzheimer’s Disease”.

Demencja – otępienie zwiastują problemy ze słuchem?

Jak wynika z przeprowadzonego badania, osoby z gorszym słuchem miały prawie dwukrotnie większe ryzyko demencji w porównaniu z tymi, które nie doświadczyły problemów laryngologicznych. Okazuje się również, że „osoby z nieleczonym ubytkiem słuchu w połowie życia mogą być do pięciu razy bardziej narażone na rozwój demencji”. Główny autor badania Thomas Littlejohns stwierdził, że „problemy ze słyszeniem w hałasie mogą stanowić obiecujący czynnik w zapobieganiu demencji”. Podkreślił, że to dla rodzin i lekarzy ostrzeżenie przed chorobą zanim nastąpi jej ewentualne pogorszenie.

Z tej analizy wynika, że problemy ze słyszeniem mowy w głośnym otoczeniu są kolejnym symptomem demencji. Według naukowców mogą być też traktowane jako czynnik ryzyka tzw. sygnał ostrzegający pacjentów i lekarzy o początku rozwoju demencji. Wykrycie otępienia na tak wczesnym etapie może jeszcze spowolnić jego postęp – wyjaśnia Poradnik Zdrowie.

To nie pierwszy raz, gdy powiązano w badaniach problemy laryngologiczne z demencją. W magazynie „Lancet” opublikowano listę modyfikowalnych czynników zwiększających ryzyko demencji, a więc takich, które związane są ze stylem życia i ogólnym stanem zdrowia. Wymieniono m.in. utratę słuchu, urazowe uszkodzenie mózgu, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie powietrza, otyłość, nadciśnienie, cukrzycę, niski poziom edukacji, depresję i niski kontakt społeczny.

Naukowcy z Johns Hopkins Center on Aging and Health w Baltimore (USA) w 2013 roku na łamach “Journal of American Medical Association” również stwierdzili, że u starszych osób, które tracą słuch, problemy z zapamiętywaniem i myśleniemrozwijają się częściej, niż u normalnie słyszących rówieśników 

Źródło:  Poradnik Zdrowie, Medonet, Journal of Alzheimer’s Disease

Źródło zdjęcia: