Czy piąty wymiar istnieje? Naukowcy mają nowe teorie, ale zakadką są ciemna materia i tajemnicza cząsteczka

“Wszechświat może mieć piąty wymiar”. Nowa teoria, tajemnicza cząsteczka i ciemna materia

Czy wszechświat posiada piąty wymiar? Grupa naukowców z Hiszpanii i Niemiec twierdzi, że znalazła wyjaśnienie dla wielu naukowych tajemnic. Ich hipoteza zależy jednak od tego, czy istnieje nowa i jak na razie wciąż teoretyczna subatomowa cząsteczka, powiązana ze wspomnianym piątym wymiarem. Kluczem do rozwiązania zagadki ma być też ciemna materia.

Piąty wymiar to nie tylko teoria? Jak informuje Futurism, naukowcy zakładają, że istnieje jeszcze nieodkryta cząsteczka, która ma zdolność przechodzenia przez piąty wymiar i wiązania ciemnej materii z tą, którą znamy. W ten sposób powstaje wszystko we wszechświecie, co możemy zobaczyć i czego możemy dotknąć.

Nowa cząsteczka i piąty wymiar

Czym jest ta „tajemnicza cząsteczka”? Naukowcy na łamach European Physical Journal C zakładają, że przypomina ona Bozon Higgsa i być może wchodzi z nim w interakcję. Niestety, ich zdaniem współczesna technologia i dostępne akceleratory cząstek są wciąż zbyt mało zaawansowane, by tę cząsteczkę zlokalizować. Podkreślają przy tym, że jeśli ta cząsteczka i piąty wymiar istnieją, to gdzieś jest także „niezwykłe okno, przez które możemy dostać się do ciemnej materii”.

Czym tak naprawdę jest piąty wymiar i czy może istnieć coś więcej niż czas i przestrzeń? Grupa naukowców zapewnia, że będzie podejmowała próby i przeprowadzała badania, by udowodnić istnienie piątego wymiaru. Mają nadzieję, że inni badacze również pochylą się nad ich hipotezą podczas badań kosmosu i jego tajemnic.

Czterowymiarowy wszechświat (trzy wymiary przestrzenne i czas) wypełniony polem elektromagnetycznym jest w pewien sposób tożsamy z pięciowymiarowym pustym wszechświatem (cztery wymiary przestrzenne i czas). iąty wymiar w teorii Kaluzy-Kleina jest w sposób sztuczny dokładnie tak „zwinięty”, aby prawie całkowicie ukryć się przed nami. To powoduje, że cała konstrukcja jest dosyć nienaturalna – wyjaśnia copernicusfestival.com.

Istnienie dodatkowych wymiarów

Źródła takie jak Motherboard pochodzą do nowej hipotezy dość ostrożnie. Zwracają uwagę, że fizycy tworzą nowe zasady działania wszechświata na potrzeby wyjaśniania swoich teorii. Ma to jednak pewne korzyści, ponieważ może przyczynić się do poszerzenia naukowej wiedzy o tym jak funkcjonuje kosmos. Polityka.pl, przy okazji analizy prac Lisy Randall, zwraca uwagę, że istnienie dodatkowych wymiarów prawdopodobnie będzie zawsze poza zasięgiem analizy doświadczalnej.

Czym jest ciemna materia?

Czym tak naprawdę jest wspomniana ciemna materia? Cordis.europa.edu definiuje ją jako „osobliwą i niewidzialną substancję, która ma spajać galaktyki”. Chociaż stanowi 27% wszechświata, trudną ją zaobserwować, ponieważ nie odbija, nie emituje i nie pochłania światła. To wciąż jedna z największych tajemnic astrofizyki, a naukowcy opierają jej istnienie na podstawie wpływu grawitacyjnego jaki wywiera na widzialną materię.

Aby dowiedzieć się, z czego składa się ciemna materia, naukowcy używają szczegółowych modeli umożliwiających porównywanie jej rozmieszczenia w galaktykach. Gdyby udało się zmierzyć ciemną materię, byłby to pierwszy krok na drodze do rozwikłania tajemnicy jej natury. Jednak brak gazu i mała liczba gwiazd w ultra-słabych galaktykach karłowatych uniemożliwiały dotąd takie pomiary – pisze cordis.europa.eu.

Źródło: Nature, Polityka

Źródło zdjęcia: