Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator

Robot Optimus od Muska i Tesli. “Nie idziemy drogą Terminatora”

Humanoidalny robot Optimus zaprezentowany przez firmę Tesla Elona Muska. Kiedy trafi na rynek i w jakim celu go stworzono? Miliarder zapewnia, że sztuczna inteligencja nie zagrozi ludzkości jak w filmie “Terminator”.

Elon Musk wchodzi na nowy rynek. Firma Tesla już rok temu zapowiedziała, że powstanie humanoidalny robot Optimus. Teraz z okazji specjalnej prezentacji AI Day został zaprezentowany prototyp niezwykłej maszyny. Ma ponad 1,8 m wysokości i będzie poruszać się z prędkością 8 km na godz. Co potrafi i jaki jest jego koszt?

Optimus od Tesli. Musk uspokaja – to nie Terminator

 „Duszą” robota jest chip o nazwie Tesla SoC. Optimus ma zaimplementowaną również łączność bezprzewodową, np. przez Wi-Fi oraz przez sieci komórkowe i z użyciem LTE. Podczas prezentacji robot Optimus wykonywał proste zadania. Podlewał kwiaty, nosił pudła i podnosił metalowe przedmioty.

Ile kosztuje Optimus? Elon Musk zapowiedział, że finalna wersja robota będzie kosztowała mniej niż 20 tys. dol. (ok. 100 tys. zł przy aktualnym kursie dolara). Ma trafić na rynek w ciągu następnych 3-5 lat. Szef SpaceX zadeklarował, że Optimus będzie produkowany masowo. Stwierdził także iż, chce stworzyć maszynę napędzaną sztuczną inteligencją, która w wielu sytuacjach zastąpi człowieka. Zaznaczył jednak, że „będziemy ostrożni i nie pójdziemy drogą Terminatora”.

Robot Optimus to fundamentalna przemiana cywilizacja jaką znamy – powiedział Elon Musk.

Jak podaje BBC, inwestorzy i analitycy finansowi są sceptyczni co do produkcji takich robotów przez Teslę. Nie sądzą, że firma Muska wejdzie głęboko w ten rynek. Media przypominają również wypowiedzi Elona Muska ostrzegające przed rozwojem robotów i sztucznej inteligencji, które jego zdaniem, mogą zniszczyć ludzkość.

Elon Musk o sztucznej inteligencji

Musk niedawno porównał rozwijanie sztucznej inteligencji do „przywoływania diabła”, bo jego zdaniem, przyspieszy ona wybuch III wojny światowej. Co gorsza, w dokumencie “Do You Trust This Computer?” przyznał, iż obawia się, że sztuczna inteligencja może przejąć władzą nad światem, a „super komputery będą jak nieśmiertelny dyktator, od którego nigdy się nie wyzwolimy”. Zwrócił uwagę jak bardzo już teraz AI zmienia nasze życie oraz używa naszych danych i zbiera o nas wiedzę.

Zdaniem Muska, ludzie są „głupsi niż im się wydaje”, a naukowcy dyskredytują sztuczną inteligencję i nie doceniają jej, bo nie mogą zdzierżyć, że jest ona lepsza od nich.

Robot Optimus. Elon Musk zapowiada przełom technologiczny [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
  • Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
  • Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
  • Jak wyglądają kosmici? Seth Shostak twierdzi, że to maszyny i sztuczna inteligencja: kalhh from Pixabay
  • Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości…a może my dla niej?: YouTube/emce□
  • Wielka Brytania stawia na roboty. “Powstanie armia robotów”: Futuregirl z Pixabay
  • Kiedy zrozumiemy język zwierząt? Wirtualna rzeczywistość pozwoli przetłumaczyć mowę zwierząt: Pixabay/LUM3N
  • Leniwiec SlothBot i ochroba zagrożonych gatunków – czy zintegruje się ze środowiskiem naturalnym?: YouTube/Georgia Tech