Ambasada Rosji kontra historia II wojny światowej. IPN komentuje "wyzwolenie Polski przez Rosję w 1945 roku". Dlaczego Rosja przekłamuje historię?

Rosja pisze o “wyzwoleniu Polski w 1945 roku”. IPN ostro komentuje

II wojna światowa i historia pisana na nowo? Ambasada Rosji w Polsce na Twitterze pisze o wyzwalaniu Polski w 1945 roku. Sprawę ostro skomentował IPN, mówiąc o sprzeczności tweeta z wiedzą historyczną. Dlaczego Rosja próbuje zmieniać historię?

Historia II wojny światowej znowu zmieniana przez Rosję. 12 stycznia Ambasada Rosji w Polsce opublikowała na Twitterze informację o „wyzwalaniu” Polski przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny odniósł się do tej kwestii. Prezes IPN Jarosław Szarek w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że we współczesnej debacie publicznej nie można mówić o wyzwalaniu Polski przez Rosjan, lecz o jej ponownym zniewoleniu.

12 stycznia 1945 roku rozpoczęła się ofensywna Operacja wiślańsko-odrzańska Armii Czerwonej. Jej celem było wyzwolenie Polski od hitlerowców i dotarcie do przedmieść Berlina. W ciągu pierwszych 5 dni wojska radzieckie i polskie pokonały 100-150 km – podała rosyjska ambasada w Polsce na Twitterze.

Ambasada Rosji kontra IPN. Spór o historię

Szef IPN zwrócił uwagę, że Związek Sowiecki dokonał przemocą aneksji obszarów wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej, i to wbrew oficjalnie głoszonym zasadom Narodów Zjednoczonych. Przypomniał, że NKWD oraz Armia czerwona niszczyły nie tylko struktury niemieckiej administracji okupacyjnej, ale również struktury obozu aliantów. Wspomniał takie wydarzenia jak m.in. obława Augustowa, gdy w lipcu 1945 roku Sowieci zamordowali prawie 600 osób podejrzewanych o powiązania z Armią Krajową. Warto też przypomnieć o masowych gwałtach (także na dzieciach) i grabieżach.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma przypomina natomiast, że „Zwiazek Sowiecki nie pozwolił na odbudowę niepodległej Polski i niszczył Armię Krajową”, odnosząc się do wypowiedzi Włodzimierza Czarzastego z SLD. Polityk również twierdzi, że Rosja w 1945 „wyzwoliła Polskę”.

W zajętym kraju Związek Sowiecki na stałe umieścił garnizony Armii Czerwonej, nie pozwolił na powrót do Ojczyzny prawowitych polskich władz państwowych, ustanowił marionetkowe władze komunistyczne, które przystąpiły do budowy pod sowiecką ochroną systemu totalitarnego – powiedział Jarosław Szarek. (Polsat News)

Rosja kontra historia II wojny światowej

To nie pierwszy raz, gdy Rosja próbuje interpretować lub zmieniać fakty historyczne. W czerwcu 2020 roku prezydent Rosji Władimir Putin napisał, że “w okresie przed II wojną światową Związek Radziecki starał się zapobiec tragedii, Polska zaś przeciwstawiała się stworzeniu systemu bezpieczeństwa zbiorowego w Europie”. Oskarżył również Polskę, że „działała jednomyślnie z Niemcami w podziale Czechosłowacji”, a także odpowiada za fiasko rozmów ZSRR i mocarstwami zachodnimi w 1939 roku.

Co więcej, niedawno w Twerze zdjęto tablice upamiętniające m.in. zamordowanych Polaków z Ostaszkowa, gdyż „nie oddają rzeczywistej prawdy”. Dyrektor naukowy Rosyjskiego Wojskowego Towarzystwa Historycznego (RWIO) Michaił Miagkow powiedział natomiast, że dopóki Hitler nie doszedł do władzy, to właśnie Polska była potencjalnie głównym wrogiem ZSRR na zachodzie, a Warszawa i Berlin planowały nawet wspólne działania względem osłabionej Rosji, w tym całkowitą aneksję Białorusi i Ukrainy.

Źródło zdjęcia: