Nie żyje były prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka, znany także jako Czerwony Admirał

Nie żyje Czerwony Admirał. Zmarł Didier Ratsiraka, czyli kontrowersyjny prezydent Madagaskaru

Nie żyje były prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka, znany także jako Czerwony Admirał. Zmarł w niedzielę rano w wieku 84 lat, co potwierdził na Twitterze obecny szef państwa Andry Rajoelina.

Zmarł prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka. Z powodu swojego wręcz fanatycznego zapatrzenia w socjalizm, zyskał przydomek Czerwony Admirał.  O jego śmierci powiadomił obecny szef państwa Andry Rajoelina i ogłosił, że „obywatele Madagaskaru stracili wybitnego patriotę”.

Kim był Didier Ratsiraka? Czerwony Admirał nie chciał oddać władzy

Didier Ratsiraka sprawował władzę w latach 1975-1993 (ustąpił w wyniku protestów) oraz 1997-2002. W 2001 roku przegrał wybory prezydenckie i pokonał go Marc Ravalomanana, ale polityk nie chciał oddać władzy. Po wielu miesiącach anarchii i zamieszek w kraju, poddał się i uciekł do Francji.

Portal Africa News przypomina, że próbował zaprowadzić w kraju socjalistyczną rewolucję. która okazała się społeczną i ekonomiczną katastrofą. Zasłynął także jako przyjaciel Fidela Castro i aktywista walczący z kolonializmem. W ostatnich latach był aktywny politycznie, a także często występował w mediach komentując krajowe wydarzenia.

W 2003 r. został skazany zaocznie na 10 lat ciężkich robót za defraudację publicznych pieniędzy. W 2011 r. został oczyszczony z zarzutów i pozwolono mu powrócić do kraju – przypomina Polsat News.

Jaka była przyczyna śmierci Czerwonego Admirała? Didier Ratsiraka na początku tygodnia trafił do szpitala z powodu grypy.

Źródło zdjęcia:

Aktor William Shatner (kapitan Kirk ze Star Trek) zostanie skopiowany do komputera, by istnieć jako sztuczna inteligencja Previous post Aktor William Shatner chce istnieć jako sztuczna inteligencja. Kapitan Kirk ze Star Trek „skopiuje się do komputera na zawsze”
Wrocławskie zoo - nowa żyrafa siatkowana Inuki. Dwumetrowy maluch na wybiegu Next post Wrocławskie zoo: nowa żyrafa siatkowana. Inuki już spaceruje z mamą po wybiegu [WIDEO]