Nie żyje Czerwony Admirał. Zmarł Didier Ratsiraka, czyli kontrowersyjny prezydent Madagaskaru

Nie żyje były prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka, znany także jako Czerwony Admirał. Zmarł w niedzielę rano w wieku 84 lat, co potwierdził na Twitterze obecny szef państwa Andry Rajoelina.

Zmarł prezydent Madagaskaru Didier Ratsiraka. Z powodu swojego wręcz fanatycznego zapatrzenia w socjalizm, zyskał przydomek Czerwony Admirał.  O jego śmierci powiadomił obecny szef państwa Andry Rajoelina i ogłosił, że „obywatele Madagaskaru stracili wybitnego patriotę”.

Kim był Didier Ratsiraka? Czerwony Admirał nie chciał oddać władzy

Didier Ratsiraka sprawował władzę w latach 1975-1993 (ustąpił w wyniku protestów) oraz 1997-2002. W 2001 roku przegrał wybory prezydenckie i pokonał go Marc Ravalomanana, ale polityk nie chciał oddać władzy. Po wielu miesiącach anarchii i zamieszek w kraju, poddał się i uciekł do Francji.

Portal Africa News przypomina, że próbował zaprowadzić w kraju socjalistyczną rewolucję. która okazała się społeczną i ekonomiczną katastrofą. Zasłynął także jako przyjaciel Fidela Castro i aktywista walczący z kolonializmem. W ostatnich latach był aktywny politycznie, a także często występował w mediach komentując krajowe wydarzenia.

W 2003 r. został skazany zaocznie na 10 lat ciężkich robót za defraudację publicznych pieniędzy. W 2011 r. został oczyszczony z zarzutów i pozwolono mu powrócić do kraju – przypomina Polsat News.

Jaka była przyczyna śmierci Czerwonego Admirała? Didier Ratsiraka na początku tygodnia trafił do szpitala z powodu grypy.

Źródło zdjęcia: