Gabe Newell z Valve chce połączyć mózg z komputerem. “Zarządzanie emocjami” to przyszłość gier komputerowych?

Gabe Newell z Valve (Steam) inwestuje w nowe technologie i ma zaskakujące plany. Zapowiedział, że jego celem jest połączenie mózgu człowieka z komputerem. Dzięki przełomowej technologii algorytmy badałyby na bieżąco poziom zadowolenia gracza. To przyszłość gier komputerowych?

Gabe Newell i firma Valve (właściciel sklepu z grami Steam) stawiają na nowe technologie. Miliarder w rozmowie z nowozelandzkim 1 News powiedział, że jego firma rozpoczęła już prace nad specjalnym oprogramowaniem, które przetworzy sygnały z ludzkiego mózgu na dane cyfrowe.

Gabe Newell zabiera się za mózgi graczy. Zapowiada “zarządzanie emocjami”

Nowa technologia zostanie stworzona przez Valve przy współpracy z firmą OpenBCI. Specjalne połączenie mózg-komputer umożliwi algorytmom odczytywanie na bieżąco poziomu zadowolenia gracza. Jeśli będzie za niski, gra dostanie informację zwrotną i dokona zmiany algorytmu, by gracz był bardziej usatysfakcjonowany rozgrywką. Co więcej, gra wyśle nawet sygnały do mózgu człowieka, które ten będzie w stanie odczytać.

Newell zapewnia, że gdy specjalny intefejs połączy mózg z komputerem, wrażenia gamingowe będą nieporównywalne do tego, co jesteśmy w stanie doświadczyć za pomocą wzroku i słuchu. Wiadomo już, że technologia będzie wykorzystywała zmodyfikowane gogle VR do odczytywania sygnałów mózgowych

Wizualne doświadczenie, poziom grafiki, który będziemy mogli w ten sposób stworzyć – prawdziwy świat przestanie wyznaczać granice tego, co jesteśmy w stanie osiągnąć pod tym względem. Nasze otoczenie będzie wydawać się płaskie, pozbawione kolorów i ostrości w porównaniu do tego, co będziemy mogli stworzyć w umysłach ludzi. – zapowiada Newelll.

Gabe Newell uważa, że taka technologia sprawdziłaby się nie tylko w grach komputerowych. Miałaby również zastosowanie np. w poprawie jakości snu, „który stałby się aplikacją”. Użytkownik mógłby programować czas trwania snu i fazy REM.

Czy rzeczywiście technologia zapowiada przez Newella jest aż taka rewolucyjna?

To ewolucja tego, co już mieliśmy wcześniej w grach wideo, takich jak “Left 4 Dead”, gdzie zaawansowany algorytm (zwany “reżyserem”) w zależności od naszych poczynań dawał nam bardziej odetchnąć albo odwrotnie – rzucał na nas większe liczby przeciwników – przypomina portal Dobre Programy.

Warto przypomnieć, że nie tylko Gabe Newell z Valve chce połączyć ludzki mózg z komputerem. Podobną technologie chce opracować również Elon Musk i rozwija aktualnie projekt Neuralink. Również Facebook planuje odczytywanie ludzkich myśli, by lepiej personalizować usługi.

Źródło zdjęcia: