Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę

Robot Ai-da w Izbie Lordów. „Nie jestem żywa, ale tworzę sztukę”

W Wielkiej Brytanii doszło do wydarzeń rodem z powieści i filmów science fiction. Ai-da to artystka robot. Sztuczna inteligencja odpowiadała na pytania komisji brytyjskiej Izby Lordów na temat wpływu technologii na pracowników branży kreatywnej. Czy robot może być artystą jak człowiek?


Sztuczna inteligencja znów zaskakuje. W brytyjskiej Izbie Lordów we wtorek po raz pierwszy w historii przemówił nie człowiek, ale robot. Artystka robot Ai-da opowiadała m.in. o wpływie technologii na pracowników branży kreatywnej. Humanoidalna sztuczna inteligencja wyjaśniała czym różni się sztuka tworzona przez ludzi od tej, która powstaje z rąk robotów. Patrząc jednak na jej twórczość i słuchając jej wypowiedzi, czy ta granica nie zaczyna się zacierać?

Robot Ai-Da. Sztuka tworzona przez szruczną inteligencję

Robot Ai-da to artystka tworząca rzeźby, obrazy i szkice. Jest to możliwe dzięki specjalnemu algorytmowi i robotycznym ramionom, które opracowali naukowcy z uniwersytetów oksfordzkiego i z Leeds. Powstała w 2019 roku. Stworzył ją Aidan Meller z firmy Engineered Art z Kornwalii. Została nazwana na cześć brytyjskiej matematyczki Ady Lovelace.

Jak podaje Polsat News, „do najbardziej znanych dzieł Ai-Dy należy m.in. portret Królowej Elżbiety II na jej Platynowy Jubileusz w maju”. Wystawę dzieł robota można było podziwiać m.in. w Design Museum w Londynie.


Jestem i polegam na programach komputerowych i algorytmach. Chociaż nie jestem żywa, nadal mogę tworzyć sztukę – powiedziała Ai-da.

Podkreślała, że dzięki identyfikacji części wspólnych i podobnych struktur z różnych tekstów, jest w stanie tworzyć zupełnie nowe dzieła. Tym sposobem pisze wiersze. Podkreśliła, że w procesie twórczym od ludzi odróżnia ją świadomość, bo nie ma subiektywnych doświadczeń.


To oczywiste, że społeczeństwu wydaje się, że kreatywność to cecha wyłącznie ludzka. Nie chce przekłuwać tej bańki, ale z mojego rozumienia i doświadczenia wynika, że kreatywność to proces – powiedział Aidan Meller.

Nagle doszło do wpadki. Ai-da zawiesiła się odpowiadając na pytanie, a reset trwał kilka minut. Na jej twarzy zauważono dziwne grymasy, a Meller założył jej okulary przeciwsłoneczne, aby „nikogo nie wystraszyć”.

Wystąpienie Ai-dy było częścią prac izby wyższej brytyjskiego parlamentu dotyczących przyszłości brytyjskiego przemysłu kreatywnego i wpływu, jak będzie miał na nie rozwój technologii sztucznej inteligencji.

Robot Ai-Da. Sztuczna inteligentna tworzy sztukę [WIDEO]

Źródło zdjęcia:

  • Jak wyglądają kosmici? Seth Shostak twierdzi, że to maszyny i sztuczna inteligencja: kalhh from Pixabay
  • Naukowcy stworzyli ksenoboty. Żywe roboty rozmnażają się z pomocą komórek macierzystych i sztucznej inteligencji: YouTube/SciTech Daily
  • Robot Optimus od firmy Tesla. Elon Musk uspokaja, że to nie Terminator: Peace,love,happiness from Pixabay, Twitter/Watcher.guru - screen
  • Kiedy zrozumiemy język zwierząt? Wirtualna rzeczywistość pozwoli przetłumaczyć mowę zwierząt: Pixabay/LUM3N
  • Leniwiec SlothBot i ochroba zagrożonych gatunków – czy zintegruje się ze środowiskiem naturalnym?: YouTube/Georgia Tech
  • Wielka Brytania stawia na roboty. „Powstanie armia robotów”: Futuregirl z Pixabay
  • Robot Sophia mówi o zyskawianiu świadomości. Czy sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości…a może my dla niej?: YouTube/emce□
  • Robot Ai-Da w Izbie Lordów. Sztuczna inteligencja tworzy sztukę: Pixabay/Enrique Meseguer from Pixabay , Twitter
Smutne piosenki dają radość? Naukowcy zbadali dlaczego słuchamy smutnej muzyki Previous post Smutne piosenki – zbadano dlaczego słuchamy ich w trudnych chwilach
Jak działa świadomość? Nowe badania ludzkiego mózgu Next post Czym jest świadomość? Nowe badania mózgu: „nie podejmujemy decyzji”