Wielka Brytania stawia na roboty. "Powstanie armia robotów"

Wielka Brytania stawia na roboty zamiast żołnierzy. “Armia robotów powstanie do 2030 roku”

Czy film Terminator staje się rzeczywistością? Wielka Brytania oficjalnie ogłosiła, że w armii będą służyły roboty i mają stanowić aż jedną czwartą stanu wojska. Armia robotów ma jednak wyglądać zupełnie inaczej niż w filmie z Arnoldem Schwarzeneggerem, a Dzień Sądu nam nie grozi.

W filmie Terminator, gdy sztuczna inteligencja (system Skynet) została wdrożona do armii, wkrótce przejęła kontrolę i wyeliminowała ludzkość. Tymczasem Wielka Brytania chce, by aż 25% jej armii stanowiły roboty. Wysoki przedstawiciel brytyjskich sił zbrojnych ujawnił, że armia robotów ma zacząć funkcjonować już przed 2030 roku i aktualnie powstaje przy współpracy z USA. Generał zapewnia, że nie ma powodów do obaw i nie będziemy potrzebowali kolejnego Johna Connora.

Armia robotów w Wielkiej Brytanii

Generał Nick Carter w rozmowie z telewizją Sky zwrócił uwagę, że stan wojsk Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 73,87 tys. żołnierzy, czyli o 9 tys. mniej niż liczba docelowa. Roboty mają rozwiązać problem braków kadrowych w wojsku. Oczywiście chodzi również o zwiększenie potencjału militarnego

Roboty w wojsku – drony i autonomiczne maszyny

Do jakich celów będą w brytyjskiej armii wykorzystywane roboty? Jak podają media, automaty przejmą od ludzi zadania związane z logistyką i działaniami zwiadowczymi. Generał Carter zapewnia, że roboty nie będą wyposażone w broń i nie będą zachowywały się jak prawdziwi żołnierze.

Jakie roboty trafią do brytyjskiej armii? Podobno nie ma mowy o terminatorach z filmu. Będą to raczej drony i autonomiczne maszyny takie jak np. inteligentne pojazdy wykonujące zwiad w niebezpiecznym regionie, nie narażając ludzi.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii chciałoby, aby tylko ludzie mogli obsługiwać broń, jednak pole walki przyszłości wygląda inaczej. Opracowywana technologia wojskowa zakłada rozwój drona i9, napędzanego sześcioma wirnikami i wyposażonego w dwa karabiny – pisze Interia.pl.

Sztuczna inteligencja i wojny przyszłości

Od dawna kolejne kraje stawiają na rozwój autonomicznych maszyn i sztucznej inteligencji. USA zapowiada autonomiczne okręty i ogłasza, że Pentagon wcieli do armii i wyśle na pole walki 5000 inteligentnych robotów. Rosja mówi o inteligentnej amunicji i autonomicznych samolotach, a irański naukowiec atomowy został zabity w zamachu przez sztuczną inteligencję. Liczni eksperci przewidują, że za kilkadziesiąt lat roboty być może nawet całkowicie zastąpią ludzi na polu walki. Co więcej, amerykański wywiad podaje, że Chiny przeprowadzają „nieetyczne eksperymenty na ludziach”, by stworzyć super-żołnierzy jak Kapitan Ameryka.

III wojna światowa

Dlaczego Carterowi tak zależy na szybkiej ewolucji brytyjskiej armii i uzupełnieniu braków kadrowych? W listopadzie 2020 roku ocenił, że obecna globalna niepewność i niepokój w obliczu kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa, może zagrozić wybuchem kolejnej wojny światowej. Zwrócił uwagę na eskalację lokalnych konfliktów i twierdzi, że „III wojna światowa można wybuchnąć i musimy być tego świadomi”. Zaapelował, by pamiętać o ofiarach poprzednich wojen, bo to skuteczne ostrzeżenie przed powtarzaniem błędów z przeszłości.

Źródło zdjęcia: