Iran i zamach na naukowca związanego z projektami atomowymi. Czy zabiła go sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja zabiła naukowca w Iranie? Nowe informacje o zamachu

Sztuczna inteligencja jest coraz śmielej wykorzystywana przez armie wielu krajów nie tylko do celów defensywnych, ale także do zabijania wrogów. Właśnie podano jak naprawdę zginął irański naukowiec nuklearny Mohsen Fakhrizadeh. Okazało się, że w jego zamordowaniu pomogła sztuczna inteligencja.

27 listopada na przedmieściach Teheranu został zamordowany irański naukowiec nuklearny Mohsen Fakhrizade. Urzędnicy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej podali nowe informacje o zamachu na jego życie. Okazało się, że została w nim wykorzystana sztuczna inteligencja.

Sztuczna inteligencja i zamach w Iranie

Zastępca dowódcy Ali Fadavi podczas Q&A na Uniwersytecie w Teheranie ujawnił nowe informacje o śmierci naukowca. Wyjawił, że w momencie śmierci strzegło go 11 strażników. W jego kierunku zostało wystrzelonych aż 13 kul z Nissana, który jak się okazuje, był sterowany przez satelitę. Wykorzystywał sztuczną inteligencję do namierzania i przybliżania celu.

Jak podaje BBC, w samochodzie był zamontowany karabin maszynowy obsługiwany przez sztuczną inteligencję. Broń była tak precyzyjna, że nie zginęła żona naukowca siedząca obok niego w odległości zaledwie 25 centymetrów.

Do tej pory Iran podawał, że Mohsen Fakhrizade zginął w strzelaninie, w której brało udział wielu strzelców. Podobno doszło też do eksplozji. W jednym z irańskich raportów znalazła się również informacja, że 3-4 terrorystów poniosło śmierć w intensywnej wymianie ognia.

Mohsen Fakhrizadeh był jednym z naukowców odpowiedzialnych za irański program broni jądrowej. Państwowe media informują, że zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany podczas jazdy samochodem. Tel Awiw od dawna jest podejrzewany o dokonanie dekadę temu serii zabójstw irańskich naukowców – pisze Onet.pl.

Iran zapowiedział, że winni zostaną odnalezieni i surowo ukarani. Na razie władze Iranu oskarżają o zamach Izrael. Być może nie będzie to również ostatni tego typu zamach, ponieważ irańskie służby apelują do naukowców związanych z reaktorem atomowym i ośrodkiem badawczym w miejscowości Dimona, o ostrożność i czujność.

Sztuczna inteligencja rozwijana przez kolejne armie

Sztuczna inteligencja w rękach wojska to od dawna nie jedynie science fiction. Armia USA i Lockheed Martin stawiają na autonomiczne okręty, Wielka Brytania zapowiada armię robotów. Od kilku dni wiadomo również, że Rosja chce wykorzystywać inteligentne pociski nowej generacji. Rosjanie zapowiedzieli, że wkrótce AI będzie kontrolowała także myśliwce Su-57. Agencja RIA Novosti podała, że przeprowadzono już pierwsze testy nowej broni, a sztuczna inteligencja sterowała samolotem bez udziału człowieka, wykonując szereg zadań. 

Źródło zdjęcia: