Ludzkie mięso hodowane na steki - to kanibalizm?

Chcą hodować ludzkie mięso na steki. “To nie kanibalizm”

Sztucznie hodowane mięso w laboratorium, burgery i steki wege… to dla was mało i chcecie ograniczyć cierpienie zwierząt? Naukowcy mają dla was The Ouroboros Steak. Będzie można wyhodować ludzkie mięso z własnych komórek i „to nie jest kanibalizm”.

Jak smakuje ludzkie mięso? Wkrótce będziecie mogli się przekonać… na własnej skórze. Amerykańscy naukowcy rozwijają projekt „wyhoduj własny stek” (grow-your-own steak kit). Jeśli przeraża was zabijanie zwierząt na burgery i steki, to twórcy z USA proponują, by wyhodować sobie jedzenie z własnych komórek i krwi. Andrew Pelling, Orkan Telhan i Grace Knight, czyli autorzy projektu, zapewniają, że nie jest to kanibalizm.

Ludzkie mięso na steki hodowane w domowych warunkach

Uroboros to mityczny egipski wąż, który zjada własny ogon i odradza się z siebie. To on zainspirował naukowców do stworzenia projektu The Ouroboros Steak. Zapowiedzieli, że wystarczy wykonać wymaz z jamy ustnej, a następnie nakarmić nim serum z krwi.

Jak podaje „Metro”, pierwsze mini-steki z ludzkiego mięsa zaprezentowano już w tym roku w Display Museum na wystawie Beazley Designs of the Year. Do ich stworzenia użyto ludzkich komórek z American Tissue Culture Collection oraz przeterminowanej krwi z banków krwiodawstwa. Twórca projektu Andrew Pelling chce stworzyć proste zestawy do samodzielnego hodowania „swojego mięsa” w domowych warunkach. Miałoby w ciepłym miejscu dojrzewać ok. 3 miesiące.

Na razie The Ouroboros Steak to projekt prezentowany jako „prowokujące dzieło sztuki”. Pelling podkreśla, że chodzi mu również o wskazanie nowych możliwości dla branży mięsnej. Skrytykował firmy hodujące mięso w laboratoriach, które chwalą się, że nie krzywdzą zwierząt. Zarzuca im kłamstwo.

Pelling przypomina, że w większości przypadków do wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych wykorzystuje się serum płodowe z cieląt (fetal bovine serum, FBS). Uzyskiwane jest poprzez odciągnięcie krwi z serca usuniętego płodu zabitej krowy. Jak podaje „Metro”, cena FBS wynosi ok. 300- 700 funtów za litr.

The Ouroboros Steak i kanibalizm

Czy jedzenie ludzkiego mięsa zostanie prawnie i kulturowo zaakceptowane? Pelling twierdzi, że „zjadanie samego siebie to z technicznego punktu widzenia nie kanibalizm”. Jest jednak świadomy, że może to budzić kontrowersje, ale jego zdaniem to sposób, by odmienić przemysł mięsny i uratować zwierzęta.

Ученые придумали технологию выращивания стейков из клеток человека Поделиться … http://inttv.ru/?p=50428feed_id=11305&_unique_id=5fb05cc22bf82

Opublikowany przez Новости Sobota, 14 listopada 2020

Źródło zdjęcia: