Naukowcy zapowiadają Climat Endgame. Globalne ocieplenie spowoduje koniec świata i wyginięcie człowieka?

Climat Endgame – naukowcy ujawnili kiedy wyginą ludzie

Koniec świata, apokalipsa, asteroidy, przepowiednie Nostradamusa… jaki naprawdę będzie ostateczny koniec ludzkości? Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge zapowiadają Climat Endgame i ujawniają kiedy zmiany klimatyczne oraz globalne ocieplenie doprowadzą do wyginięcia człowieka.

Czeka nas Climat Endgame? Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opublikowali raport, w którym ostrzegają, że zmiany klimatyczne i globalne ocieplenie doprowadzą do zagłady ludzkości.  Spróbowali określić datę, kiedy wyginą ludzie na Ziemi. Za pomocą modeli klimatycznych oszacowali, że mamy czas do 2070 roku, bo wtedy temperatury wzrosną o 3 stopnie Celsjusza. To zła wiadomość, bo ekolodzy i klimatolodzy do tej pory sądzili, że do 2070 roku czeka nas wzrost temperatur „jedynie” o 1,5 st. C lub 2 st. C. Zdaniem naukowców z Cambridge, oznacza to wyrok śmierci dla cywilizacji człowieka, gdyż dwa miliardy ludzi doświadczą średniej rocznej temperatury na poziomie 29 st. C.

Koniec świata i zmiany klimatyczne. Czym jest Climat Endgame?

Zdaniem ekspertów z Cambridge, w dotychczasowych raportach i badaniach przesadnie skupiono się na problemach poszczególnych gospodarek związanych z ociepleniem klimatu, a nie wzięto pod uwagę efektu domina mogącego całkowicie wyeliminować ludzkość. Bardziej zagrażają nam wynikające z globalnego ocieplenia np. konflikty jądrowe, pandemie, kryzys finansowy oraz kryzys głodu o niespotykanych rozmiarach.

Główny autor badania, dr Luke Kemp, przywołuje teorię zimy nuklearnej – i tego, że świadomość ryzyka jej wystąpienia wpłynęła na kontrolę zbrojeń w latach 70. i 80. – pisze O2.pl.

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge już zaapelowali do ONZ i Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) o przeprowadzenie badań związanych z prognozami zawartymi w raporcie. Domagają się m.in. aby większy nacisk położyć na identyfikację potencjalnych punktów krytycznych, w których rosnąca temperatura wywołuje nieodwracalne skutki, jak np. uwalnianie się potężnej ilości metanu z topniejącej wiecznej zmarzliny. Chcą również zmobilizować  międzynarodową społeczność do  wykorzystania osiągnięć inżynierii klimatycznej (np. pompowanie chłodziw do atmosfery). Czy w ten sposób uda się powstrzymać Climat Endgame?

Do 2070 roku wzrost temperatur i jego polityczne konsekwencje bezpośrednio dotkną dwóch sił nuklearnych, a także siedmiu laboratoriów o maksymalnych zabezpieczeniach, w których znajdują się najgroźniejsze patogeny na świecie. Istnieje poważne niebezpieczeństwo wystąpienia efektu domina – powiedział Chi Xu z Uniwersytetu Nankińskiego, współautor badania, cytowany przez BBC.

Źródło zdjęcia:

  • Naukowcy zapowiadają Climat Endgame. Globalne ocieplenie spowoduje koniec świata i wyginięcie człowieka?: Pixabay/Pete Linforth
  • Elon Musk wymienia największe zagrożenia dla ludzkości. Pokonają nas spadek urodzeń i sztuczna inteligencja?: YouTube
  • Czy ludzkość jest w stanie przetrwać plagę zombie? Okazuje się, że “żywe trupy” i mroczne scenariusze mogą być pomocne w walce z innymi epidemiami: Kevin Phillips z Pixabay
  • Asteroida (153201) 2000 WO107 i obserwacje NASA – koniec świata nam nie grozi: urikyo33 z Pixabay