Sztuczna inteligencja i przepowiednie na rok 2021. Algorytm lepszy niż jasnowidz Jackowski?

Jaki będzie rok 2021? Sztuczna inteligencja GPT-3 przepowiedziała przyszłość

Jaki będzie rok 2021? Tym razem przyszłość przepowiedział nie wróżbita Maciej lub Krzysztof Jackowski, lecz algorytm GPT-3. Sztuczna inteligencja przeanalizowała istotne wydarzenia z 2020 roku i na podstawie zebranych danych zapowiedziała, co czeka nas w przyszłości. Takiego science fiction żaden jasnowidz jeszcze nie przewidział…

Sztuczna inteligencja rozwija się w zawrotnym tempie i nieustannie zaskakuje. Naukowiec Janelle Shane zleciła GPT-3 (potężny algorytm generujący tekst), by opisał, jaka będzie przyszłość i rok 2021. Sztuczna inteligencja przeanalizowała wydarzenia z 2020 roku przedstawione w formie nagłówków prasowych. W jej bazie danych znajdowały się m.in. pandemia koronawirusa, atak szerszeni w USA, lądowanie Chińczyków na Księżycu i tajemniczy monolit pojawiający się w różnych miejscach na Ziemi. W ten sposób powstały dość niecodzienne “przepowiednie”. Okazuje się, że nasza przyszłość to jednak nie mroczne wizje, plagi, koniec świata, III wojna światowa i upadek cywilizacji.

Sztuczna inteligencja przepowiada przyszłość. Zaskakujące przepowiednie na 2021 rok

Algorytm GPT-3 przedstawił w formie prasowych nagłówków zaskakującą wizję tego, jaki będzie rok 2021. Zapowiedział, że powstanie mały dron, który „weźmie sześć rekinów na pokład wraku statku”. Co więcej,  naukowcy dokonają niezwykłego odkrycia pod lodem Arktyki. Znajdą tam mrówki-obcych. Pojawi się również tajemnicza dziura na Słońcu.

W 2021 roku świat dowie się o śledztwie w sprawie 3-metrowego pingwina, który zjawi się na Wyspach Salomona. Co więcej, “naukowcy będą bali się, że Układ Słoneczny jest zakłócany przez lasery kosmiczne Obcych“. Sztuczna inteligencja stworzyła również takie enigmatyczne nagłówki jak np. “skorpiony po ciemnej stronie Księżyca”.

Algorytm GPT-3

Algorytm GPT-3, czyli Generative Pre-trained Transformer, działa jak standardowy model uczenia maszynowego. W dostępnych zbiorach danych szuka powtarzalnych wzorów, by przewidzieć rezultat wprowadzenia nowych informacji. Jak podają źródła, gdy do bazy danych wprowadzimy słowo „woda”, sztuczna inteligencja znajduje jego następstwa np. „mineralna” lub „niegazowana”. Uczy się również zależności między słowami. Potrafi także na podstawie danych pacjentów, sporządzić diagnozę i udzielić porady medycznej.

Na portalu Futurism.com możemy przeczytać, że sztuczna inteligencja i zaawansowane algorytmy niezbyt dobrze rozumieją znaczenie generowanych treści, chociaż potrafią podać je w spójnej i czytelnej formie. Algorytm GPT-3 wyróżnia się tym, że posiada aż 175 miliardów parametrów, czyli połączeń pomiędzy neuronami w sieci, a także ma gigantyczną bazę danych do dyspozycji.

GPT-3 to algorytm autorstwa OpenAI – założonej w 2015 r. firmy zajmującej się sztuczną inteligencją. Wśród jej założycieli znajdowali się wtedy m.in. Elon Musk oraz Polak Wojciech Zaręba – pisze tech.wp.pl.

Źródło zdjęcia: