Japonia i miłość. Sztuczna inteligencja pomoże dobierać ludzi w pary

Japonia walczy z niżem demograficznym. Sztuczna inteligencja dobierze ludzi w pary

Japonia kontra niż demograficzny i spadająca liczba urodzeń. Jak skłonić Japończyków do zakładania rodziny i rozmnażania się? Technologia pomoże znaleźć miłość, a sztuczna inteligencja będzie łączyła obywateli w pary.

Japonia ma poważny problem – wskaźnik urodzeń systematycznie spada, a w 2019 roku liczba urodzeń była rekordowo niska i wyniosła poniżej 865 tysięcy. Co gorsza, społeczeństwo szybko się starzeje, a rząd musi szybko znaleźć sposób na odwrócenie trendu i zwiększenie liczby dzieci. Jeśli liczba urodzeń będzie spadała w takim tempie, do końca XXI wieku populacja Japonii spadnie do poziomu około 53 milionów osób. Eksperci ostrzegają, że kraj nie może sobie pozwolić na taki spadek dostępnej siły roboczej. Do gry wkracza sztuczna inteligencja, która pomoże znaleźć Japończykom miłość.

Sztuczna inteligencja pomoże znaleźć miłość i założyć rodzinę

Jak podaje BBC, Japonia stworzy system przypominający nowoczesne biuro matrymonialne, które obsługiwała będzie sztuczna inteligencja pozwalająca na kształtowanie modeli zachowań. Trwają już prace nad nowatorskim systemem łączenia Japończyków w pary w oparciu o AI. System ma przeprowadzać zaawansowaną analizę danych przedstawionych w formularzach matrymonialnych.  

Cena miłości

Nie wiadomo jaki będzie dokładnie koszt projektu, ale agencja AFP ujawnia że Japonia w 2021 roku przeznaczy równowartość 19 milionów dolarów na zwiększenie wskaźnika urodzeń. Część tej kwoty będzie wydana na rozwój sztucznej inteligencji, która pomoże w szukaniu miłości.

Dostępne są już proste systemy dobierające ludzi w pary, ale opierają się na kilku kategoriach takich jak np. dochód i wiek. Pozwalają dopasować jedynie pary na podstawie takich samych kryteriów w formularzach. Rządowe wsparcie finansowe pozwoli na stworzenie zaawansowanych algorytmów, uwzględniających takie czynniki jak m.in. hobby i wyznawane wartości. Sztuczna inteligencja przetworzy dane zawarte w formularzach, tworząc bazę danych i dopasowując osoby mogące stworzyć potencjalną parę. Dzięki AI czas dobierania w pary będzie krótszy i dokładniejszy.

W szczególności planujemy zaoferować dotacje samorządom prowadzącym lub rozpoczynającym projekty kojarzeń, które wykorzystują sztuczną inteligencję – zapowiedział przedstawiciel japońskiego rządu.

Wielu ekspertów krytykuje plany japońskiego rządu, sugerując, by skupił się np. na wspieraniu pracujących matek i osób o najmniejszych dochodach. Dr Sachiko Horiguchi z Temple University w rozmowie z BBC powiedział, że jeśli młodzi nie chcą chodzić na randki, to żadna sztuczna inteligencja i system komputerowy nie będą skuteczne.

Źródło zdjęcia:

Iran i zamach na naukowca związanego z projektami atomowymi. Czy zabiła go sztuczna inteligencja? Previous post Sztuczna inteligencja zabiła naukowca w Iranie? Nowe informacje o zamachu
Szczepionka na COVID-19 i możliwe powikłania? Next post Szczepionka na COVID-19 i powikłania? U zaszczepionych osób wystąpiło porażenie twarzy