Nasze życie to symulacja i Matrix, a wszechświat to kosmiczna sieć neuronowa? Fizyk proponuje "nową teorię wszystkiego"

Życie to Matrix i symulacja? “Wszechświat to kosmiczna sieć neuronowa”

Nasze życie to symulacja, a rzeczywistość jest przez komputer jak w filmie Matrix? Fizyk Vitaly Vanchurin ogłosił, że ma “nową teorię wszystkiego”. Wszechświat funkcjonuje jak kosmiczna sieć neuronowa o strukturze podobnej do ludzkiego mózgu.

Czym jest wszechświat i jak funkcjonuje? Czy jest to symulacja i dzieło super zaawansowanego komputera rodem z filmu Matrix z system operacyjnym podobnym do ludzkiego mózgu? Profesor fizyki Vitaly Vanchurin z University of Minnesota Duluth uważa, że wszechświat to tak naprawdę sieć neuronowa, a swoją hipotezę określa jako “teorię wszystkiego”. W rozmowie z portalem Futurism przyznał, że idea może i jest szalona, ale jednocześnie “jest na tyle szalona, że może być prawdziwa”. Środowisko naukowe podeszło do teorii Vanchurina dość sceptycznie. Jego nowy sposób patrzenia na rzeczywistość nazwano prowokującym.

Wszechświat jako sieć neuronowa. Czy to ma sens?

Prof. Vanchurin doszedł do takich wniosków podczas obserwacji nauczania maszynowego bazującego na mechanice statycznej. Odkrył, że niektóre mechanizmy są w pewnych kwestiach podobne do tych znanych z mechaniki kwantowej.

Komputerowa sieć neuronowa działa w oparciu o “węzły”, które naśladują biologiczne neurony w mózgu, odbierając i przetwarzając sygnały. Kiedy sieć uczy się i dostaje nowe informacje, zmienia się, nadając niektórym węzłom większy priorytet. Pozwala im łączyć dane i zapamiętywać te połączenia w celu przyszłego wykorzystania.

Na przykład, mając zestaw zdjęć kotów do przestudiowania, sieć może nauczyć się samodzielnie wyłapywać charakterystyczne cechy kota. Dzięki temu zaczyna je odróżniać je od innych zwierząt – wyjaśnia nauka.rocks.

Problem grawitacji kwantowej

Naukowiec uważa, że jego idea może pogodzić klasyczną fizykę opisującą działania wszechświata i fizykę kwantową skupiającą się na świecie subatomowym. Ten konflikt nazywa się problemem grawitacji kwantowej. Zdaniem fizyka, jeśli założymy, że wszechświat działa jak sieć neuronowa, pewne zachowania i procesy mogą być wyjaśnione zarówno przez “ekscentryczne równania mechaniki kwantowej”, jak i klasyczne prawa fizyki.

Sztuczna sieć neuronowa może być przydatna nie tylko w poznawaniu praw fizyki, ale w zrozumieniu całego świata wokół nas. Powinna być rozważana jako “teoria wszystkiego – twierdzi Vanchurin. (Big Think)

Sieć neuronowa i ewolucja życia

Fizyk twierdzi, że w sztucznej sieci neuronowej, wszystko od cząstek i atomów aż po komórki i nie tylko, wynika z procesu analogicznego do selekcji naturalnej. Wyjaśnia, że istnieją struktury mikroskopijnej sieci neuronowej, które są bardziej stabilne i inne, które są mniej stabilne. Te stabilne są w stanie przetrwać proces ewolucji, a pozostałe są niszczone i eliminowane.

Spodziewam się, że w najmniejszych skalach dobór naturalny powinien wytworzyć pewne struktury o bardzo niskiej złożoności. Mowa tutaj o takich elementach jak łańcuchy neuronów, ale w większych skalach struktury byłyby bardziej skomplikowane. Nie widzę powodu, dla którego ten proces miałby się ograniczać do określonej skali długości – uważa Vanchurin . (Futurism)

Czy nasze życie to symulacja?

Czy w takim razie nasza rzeczywistość i wszechświat to symulacja lub hologram? Vanchurin uważa, że ” nie, żyjemy w sieci neuronowej, ale możemy nigdy nie zauważyć różnicy.

Vanchurin twierdzi, że w pewnych warunkach fakt uczenia się sieci neuronowej można wyjaśnić równaniami mechaniki kwantowej. W takim wypadku symulacja mogłaby też odpowiadać za „ukryte zmienne”, czyli nieznane właściwości obiektów, które proponują fizycy w celu wyjaśnienia niepewności charakterystycznej dla większości teorii z zakresu mechaniki kwantowej – wyjaśnia whatnext.pl.

Źródło zdjęcia:

  • Cmentarz gwiazd – niezwykłe odkrycie w kosmosie: Peace,love,happiness from Pixabay
  • Czy istnieje wymiar lustrzany? Fizyka zakłada, że światy równoległe i inne wymiary mogą istnieć: Pixabay/geralt
  • ufoKosmici i kosmiczne podóże – naukowa symulacja ile zajęłaby ekspansja pozaziemskiej cywilizacji w galaktyce: MasterTux from Pixabay
  • Czym jest paradoks Fermiego? Dlaczego wciąż pozaziemskie cywilizacje i obcy nie nawiązali z nami kontaktu?: Pete Linforth z Pixabay
  • Nasze życie to symulacja i Matrix, a wszechświat to kosmiczna sieć neuronowa? Fizyk proponuje “nową teorię wszystkiego”: Gerd Altmann z Pixabay